4.10.19 Mistrovství světa juniorů - družstva, Kazaň

Na přelomu září a října se v ruské Kazani koná mistrovství světa juniorů družstev jednotlivců, kde náš klub a Českou republiku reprezentuje Tomáš Švejda. Nejprve se odehrává soutěž družstev a potom od 7. října začíná turnaj jednotlivců.

Pro obě části MSJ reprezentují Českou republiku Janoštík Jan, Kulíšek Vít, Švejda Tomáš, Krpatová Lucie, Mikelová Kateřina  Zuzáková Kateřina.

Pro individuální část byl Tomáš nominován reprezentačním trenérem Michalem Turoňem a jeho asistentem Janem Bednářem v párových disciplínách, ve čtyřhře s Vítem Kulíškem (TJ Astra ZM) a ve smíšené čtyřhře s Kateřinou Zuzákovou (BK 79 Delcatar Benátky nad Jizerou).

Pro Tomáše se jedná o druhý juniorský světový šampionát (účastnil se MSJ 2017 v Indonésii s trenérem Radkem Votavou), minulý rok z důvodu upřednostnění dospělé kategorii svou účast odmítl, ale letos už to bylo od reprezentace povinností. Po srpnovém mistrovství světa dospělých bude součástí i toho juniorského!

Tomášovi k nominaci blahopřejeme a držíme palce v obou turnajích!

Mistrovství světa juniorů družstev.

Tým ČR byl vylosovaný do základní skupiny D, která je pětičlenná a postupně se naši junioři utkají s Portugalskem, Anglií, Francií a Švédskem. Podle umístění v základní skupině budou pokračovat v bojích o konečné pořadí a to KO systéme.

Základní skupina D

Úvodní utkání vyšlo našim juniorům na jedničku a jednoznačnou výhrou 5-0 tak splnili v tomto utkání také roli favorita. Tomáš nastoupil po boku Kateřiny Zuzákové a Vítka Kulíška v párových disciplínách a pro Českou republiku vybojoval oba body. V mixu porazili po setech 21/17, 21/6 (26 minut) pár Rodrigo Almeida / Mariana Neves a v deblu po setech 21/18, 21/19 (29 minut) pár Rodrigo Almeida / Diogo Gloria. O další body se postarali ve dvouhrách Jan Janoštík a Kateřina Mikelová a ve čtyřhře juniorek Kateřina Zuzáková s Lucií Krpatovou.

Druhé utkání mělo už favorita v našich soupeřích – týmu Anglie. Ale jak se na kurtu ukázalo, nakonec vše dopadlo jinak = dobře (smajlík).

V nezměněné sestavě se junioři ČR postarali o velké překvapení, když porazili Anglii jejich zbraní (v párovkách) 3-2. Parádní jízdu Rozjel Tomáš s Kateřinou Zuzákovou. Ve dvou setech 21/14, 25/23 (32 minut) porazili Ethan Van Leeuwen / Annie Lado a pro tým vybojovali první bod! V následných dvouhrách nedošlo k velkému překvapení. Honza Janoštík a Kateřina Mikelová na své soupeře nestačili. Co je ale rozhodně hodnotné, že Honza dokázal bojovat ve třech setech a se soupeřem, který je velice kvalitní, strávil na kurtu 46 minut. Druhý bod vybojovali Tomáš s Vítkem Kulíškem ve čtyřhře. Ve třech setech 13/21, 21/14, 21/14 (37 minut) porážejí pár William Jones / Brandon Zhi Hao Yap. Za stavu 2-2 zvládly na jedničku svůj zápas Kateřina Zuzáková s Lucií Krpatovou, které ve dvou vyrovnaných setech 21/18, 23/21 (37 minut) porazily dvojici Asmita Chaudhari  / Annie Lado!

Tomáš Švejda dodává:Vyhraný mix a debl! Nad páry z Anglie! Paráda! Mixa jsme vyhráli ve dvou setech. Hodně se to odvíjelo od podání a příjmu, to se nám hned od začátku dařilo. Angličanka se hodně bála, tak se nám více dařilo hrát přes ni. Hodně tlak na ní. Dělal jsem ale zbytečné chyby v drajvech na střed, od kterých Anglán hrál křížem, to se nám tam stalo hodně krát. Kluk moc neútočil, ale spis rozehrával. To nám docela vyhovovalo. V koncovce jsme nejdříve nevyužili šance, ale zachovali klidnou hlavu! Mám z toho velkou radost. A vyhraný debl na tři sety! V prvním setu to měli Angličané lehké, my se pořád bránili a oni chytali všechno před sebou a aktivně. Postupně jsme ale dokázali změnit naše postavení a po podání tvořit hru. Vítek zvládl o hodně lépe útok a já to samé od středu k saku. Dařilo se nám i daleko lépe doplňovat. Oproti prvnímu setu jsme nehráli tolik stereotypně. V obou zápase nám šlo podání i příjem. Odpoledne náš čeká Francie, která je ještě o třídu lepší a potom s největší pravděpodobností souboj proti Švédsku o druhé místo ve skupině! To je velká motivace. Teď rychle na oběd, chvilku si odpočinout. Sestava bude stejná. Čekají mě teda dva opravdu těžké zápasy. Všechny doma z Kazaně zdravím, užijte se dnešní herní trénink a držte mi / nám palce!“

Jen pár hodin po senzační výhře nad Anglií sehráli naši reprezentanti další, ve stejné sestavě, parádní utkání. I když nakonec nevyhráli, potvrdili nejenom super den pro Český badminton, ale hlavně pro ně hráče a jejich tréninkové týmy.

Utkání rozehráli Tomáš Švejda s Kateřinu Zuzákovou, kteří na své soupeře nestačili a po 32 minutách a setech 13/21, 16/21 první bod pro tým ČR nepřipsali. Ve čtyřhře, za stavu 2-2, ČR do hry vrátila senzačně Kateřina Mikelová, která porazila soupeřku ve třech setech a Kateřina Zuzáková s Lucii Krpatovou ve čtyřhře, odehráli Tomáš Švejda s Vítkem Kulíškem výborný zápas a mistrům Evropy kategorie U17 (2017) vzali první set a ve třetím se drželi až do samotného závěru (18-21)! Škoda, ale klobouk dolů!

Tomáš Švejda dodává:Mixa jsme prohráli ve dvou setech. Oproti rannímu zápasu tam bylo hodně chyb v základu. Soupeř byl prostě kvalitnější. Lovang nás několikrát přehrával křížnými údery po mém opatrné rozehrávce. Přejít přes první tři míče, to bylo zásadní. Když se hrálo, dokázali jsme držet krok. Bohužel „netrpělivých“ chyb bylo moc. Tak prohra 2:3 - v deblu rozhodl druhý set, tam jsme nedokázali přerušit hrozně dlouhou šňůru. Popov ze začátku moc nestíhal v šavlovačkách. Ale ve druhém setu jsme mu dali hrozně velkou šanci. Od té doby jsme byli hodně pozdě u balonu a převážně jsme jenom bránili. Třetí set byl hodně vyrovnaný až do samotného závěru. To bylo super, že jsme dokázali držet krok i po špatném výkonu ve druhém setu. Samotný konec je vždy trochu loterie. Tentokráte byl lepší, jistější a klidnější soupeř. Po utkání s Francií převládá převážně zklamání. Každý v týmu nechal v utkání maximum, převážně holky převedly solidní výkony. Mrzí mě, že jsem nedokázal pomoci týmu body v rozhodujících zápasech. Na druhou stranu jsem rád, že hraji dobře a zvládám těžké dvojzápasy v jednom utkání v takové kvalitě. Zdravím doma všechny a “spešl“ svého partnera pro debla Mirka Janáčka a našeho trenéra Radka Votavu“.

Poslední utkání proti velice dobře hrajícím juniorům Švédska mělo potvrdit naší kvalitu. Cesta k výhře byla opět přes párové disciplíny. Tomáš nastoupil po boku Kateřiny Zuzákové v mixu a Vítka Kulíška ve čtyřhře. V zápasech, které měly prakticky stejný proběh, mix 15/21, 21/13, 21/15 (43 minut) a čtyřhra 14/21, 21/12, 21/18 (41 minut) zvládl Tomáš koncovky, ve kterých se dokázal maximálně soustředit. Je moc dobře, že se může opírat o zkušenosti z mezinárodních turnajů dospělých, na kterých hraje se svým partnerem Mirkem Janáčkem.

Tomáš k poslednímu utkání ve skupině dodává: “Prohráli jsme 2-3. Jsem z toho smutný, protože by nám všem slušelo potvrdit včerejší výkony. Ale Švédsko hrálo také všechny zápasy dobře! Jsem rád, že jsem nakonec dokázal zvládnout dva těžké zápasy v mixu a deblu a zajistil týmu body. Oba dvě výhry byly v koncovce třetího setu, oproti včerejšku jsme byli v těchto momentech klidnější a otočili nepříznivý vývoj. V mixu jsme nezačali dobře a zejména z mé strany bylo ve hře hodně chyb, postupně jsme dokázali být ale více trpělivější a připravit si pozice na vítězné údery. Debl se hodně odehrával v přední části a to bylo i klíčovým momentem v koncovce. Po podání bylo nutné, aby přední hráč chytl příjem a tvořili jsme tlak na soupeře. Všechny zdravím a odpoledne jdeme na Estonsko, proti kterému budu hrát čtyřhru s Vítkem Kulíškem. Věřím, že celé družstvo rozhodne o výsledku před naším deblem a já si budu moci od hraní jeden půlden odpočinout (smajlík). Držte nám palce.”

Česká republika si nakonec ve skupině D vybojovala třetí místo a v další části turnaje bude hrát o celkové 17. - 24. místo. Prvním soupeřem jim bude Estonsko a po výhře jeden z dvojice Rusko – Maďarsko. V posledním utkání potom někdo ze čtveřice Nový Zéland, USA, Skotsko a Slovensko.

Pořadí ve skupině D

1. místo - Francie 4 body
  2. místo - Anglie 2 body (13-7)
  3. místo - Česká republika 2 body (12-8)
  4. místo - Švédsko 2 body (11-9)
  5. místo - Portugalsko 0 bodů

O celkové pořadí 17. – 24. místo

V prvním utkání o konečné 17. – 24. místo je naše reprezentace jasným favoritem. Tomáše čeká jenom čtyřhra s Vítkem Kulíškem a to jenom v případě, že nebude utkání již rozhodnuté. Věříme, že tomu tak bude a Tomáš si bude od zápasů na jeden půl den odpočinout.

Utkání dopadlo podle očekávání. Vítek Kulíšek s Lucií Krpatovou zvládli svou společnou mixovou premiéru na tomto šampionátu na jedničku. Kateřina Mikelová i Honza Janoštík své dvouhry také zvládají (oba pěkně na tři sety a Honza nás napnul až do koncovky třetího setu, který vyhrál 22/20) a je vymalováno.

Tomáš z Kazaně k utkání proti Estonsku: „Po ranní prohře 2:3 se Švédskem jsme čekali, jak dopadne utkání Francie - Anglie. Nakonec Angličané s lepším skórem o jeden zápas obsadili druhé místo a my třetí, což pro nás znamenalo postup do pavouku o 17. - 24. místo. Úvodním soupeřem bylo Estonsko, proti kterému jsme hráli dnes od 15:30. Sestava byla změněna a měl jsem nakonec nastoupit jen do debla, ale nakonec tým zvládl ovládnout všechny tři první zápasy a utkání se již dále nedohráválo. Jsem tomu rád. Pro mě to znamenalo odpočinek po obědě a volné odpoledne, podpoření týmu a do zítřka dostatek času zregenerovat, vyklusat se a důkladně se protáhnout a dojít si za naším skvělým fyzioterapeutem Jardou Suchanem. Nyní už vše směřuje k zítřejšímu utkání, kde se utkáme proti domácímu Rusku. Kvalitní tým z Ruska, který měl opravdu jednu z nejtěžších skupin, skončil ve skupině třetí po velkých bitvách s asijskými týmy a dnes odpoledne v prvním zápase o umístění porazili Maďarsko. Dobrou noc."

Další velká paráda. Výhra našich juniorů nad týmem Ruska, i když nehrál v nejsilnější sestavě, se bude vždy cenit.

Na výhru bylo potřeba / stačilo uhrát šest setů ve třech zápasech. Z toho jich pět vyznělo v náš prospěch nejtěsnějším poměrem. Tomáš Švejda s Kateřinou Zuzákovou utkání zahájili a vyhráli za 36 minut 21/19, 23/21. Druhý bod vybojoval Honza Janoštík za 33 minut 22/20, 21/15 a třetí rozhodují Kateřina Mikelová za 38 minut 21/19, 24/22.

Kdo se v badmintonu pohybuje, moc dobře ví, že od reprezentantů Ruska nedostanete nic zadarmo. Vydřená výhra korunovaná excelentními výkony v závěrech setů. Blahopřejeme.

Tomáš ke svému zápasu dodává: "Ahoj Radku, děkuju! Naštěstí jsme to urvali, ode mě tam zbytečně moc steoretypů křížem na holku a mnohdy i moc krátkých. Hráli hodně útočné a silově. Vždy jsme měli náskok. Bohužel jsme v těchto okamžicích nedokázali pečlivě a aktivně reagovat na získávání útoků, které soupeř proměňovala v body. Ale z obou koncovek mám velkou radost. Zítra nás čeká poslední utkání proti USA. Držte mi / nám palce."

V pátek ráno vstoupili naši junioři do posledního utkání o konečné 17. – 18. místo na mistrovství světa juniorů. Konečně soupeř mimo Evropu a hned ve dvojím zastoupení. USA reprezentují hráči (po rodičích) původem z Asie.

„Jak to dopadne. (Máme připravený od včerejška na klubový web do aktualit článek, kde je psáno, že Rusko porážíme 3-2 (počítáno bylo se silnější sestavou) a o konečné 17. – 18. místo USA 3-2. Tak uvidíme. Rozhodne Švejdič?"

Do hry se dostal i Tomáš Švejda, když své zápasy vyhrávají Vítek Kulíšek s Lucií Krpatovou v mixu a Jan Janoštík ve dvouhře.

Tomáš Švejda s Vítkem Kulíškem zvládli poslední zápas v soutěži družstev na jedničku a soupeře z USA porážejí za 25 minut 21/19, 21/15. Česká republika poráží soupeře z USA 3-2 a celkově si vybojovala 417. místo. Skvělé 17. místo!

Tomáš Švejda dodává: " Dnes nás čekalo poslední utkání v týmové soutěži, finále pavouku o 17. místo proti Spojeným státům americkým. Do utkání jsme nastupovali v "B" sestavě, hrál jsem tedy čtyřhru s Vítkem Kulíškem, která byla naplánována jako poslední zápas. Utkání jsme začali dobře, kdy úvodní a důležité vítězství přidali Lucka s Vítkem, následně Kačka Zuzáková nestačila na pohybově na rychlou Američanku ve dvou setech. Singl kluků patřil nám, když Johny zvládl svůj zápas, ale čtyřhra dívek naopak Američanům, a tak jsme do debla nastupovali za vyrovnaného stavu 2:2. Hra se h odně od víjela od nás, někdy tam byly zbytečně zbrklé chyby, ale pokud jsme si drželi kvalitní základ a pokrytí saka, mohli jsme tvořit hru a útočit. Důležité bylo držet uvolněnou a variabilní rozehrávku a tím si vynutit právě útok. Nakonec jsme tak dokázali přidat rozhodující bod a zvítězit nad USA 3:2."