9.10.19 Mistrovství světa juniorů - jednotlivci, Kazaň

Po týmové soutěži, ve které si juniorské družstvo České republiky vybojovalo výborné 17. místo, čeká juniorské reprezentanty soutěž jednotlivců.

Tomáš byl nominován reprezentačním trenérem Michalem Turoňem a jeho asistentem Janem Bednářem do párových disciplín. Ve čtyřhře nastoupí s Vítem Kulíškem (TJ Astra ZM) a ve smíšené čtyřhře s Kateřinou Zuzákovou (BK 79 Delcatar Benátky nad Jizerou).

Podaří se jim navázat na skvělé výkony a euforii z týmové soutěže? My věříme, že ano.

pondělí v 16:15 hodin čekají Tomáše s Vítkem Kulíškem v prvním kole ve čtyřhře reprezentanti Mongolska Sumiyasuren ENKHBAT / Yesun- Erdene MUNKHBAATAR. Pokud zvítězí, což předpokládáme, budou bojovat o postup do třetího kola proti reprezentantům Portugalska Hugo Fernandes / Diogo Gloria. Tento zápas je plánovaný na úterý 18:30 hodin. To je rozhodně otevřená partie pro boj o postup třetího kola, ve kterém by je čekala s největší pravděpodobností šestá nasazená dvojice z Japonska.

V mixu čekají Tomáše s Kateřinou Zuzákovou soupeři z Indonésie Dwiki Rafian RESTU / Metya Inayah CINDIANI. Zápas je plánovaný na úterý v 11:15 hodin. To je na úvod velice těžký soupeř. Těšme se ale na výborný výkon našich reprezentantů, kteří se připravovali v létě mimo jiné v Asii.

Nominace na MSJ jednotlivců:

• DM - Jan Janoštík
  • DŽ - Kateřina Mikelová, Kateřina Zuzáková
  • ČM - Vít Kulíšek – Tomáš Švejda, Jan Janoštík – Kristof Toth (Maďarsko)
  • ČŽ - Lucie Krpatová – Kateřina Zuzáková, Kateřina Mikelová – Petra Meszaros (Maďarsko)
  • SČ - Tomáš Švejda – Kateřina Zuzáková, Vít Kulíšek - Lucie Krpatová

Pondělí (7. 10. 2019) – 1. hrací den

Švejda / Kulíšek - ENKHBAT / MUNKHBAATAR (Mongolsko) - 21/8, 21/2 (18 minut)

V zápase, který začal okolo 16. hodiny, nedošlo na žádné překvapení. Tomáš s Vítkem své soupeře přehráli za 18 minut, ve druhém setu prakticky na dvě dlouhé bodové série (9 a 10 bodů).

Tomáš dodává: “Zápas jsme zvládli v pohodě. Prověří nás až dvojice z Portugalska. Po zápase jsme šli do tréninkové haly na deblové rozehrávky a podání / příjem. Všechny zdravím a držte mi palce“.

Úterý (8. 10. 2019) – 2. hrací den

Druhý hrací den znamenal pro Tomáše dvoje vystoupení.

Švejda / Zuzáková - RESTU / CINDIANI (Indonésie) 17/21, 14/21  (30 minut)

Indonéští soupeři ukázali našemu prvnímu juniorskému mixovému páru zejména ve druhém setu, že jejich kvalita je velká. V zásadě se nejdůležitější momenty odehrávají na síti a v před části kurtu. Ta jistota na raketách soupeřů byla v tomto prostoru prostě jinde a já jsem se dostal sledování tohoto zápasu opět do letní přípravy v Indonésii. Tomášovo trenéra Radek Votava může být snad relativně spokojený s předvedenou hrou v prvním setu, ale určitě ne na 100%. Druhý set byl postupně opuštěním alespoň dílčích vidin úspěchu. Pozornost zejména na saku a v přední části opadla prostě moc. I přesto se hrálo 30 minut. Prostě se hrálo!

Tomáš Švejda k zápasu dodává: „Ahoj Radku, prohráli jsme ve dvou setech 17 a 14. Nebylo to úplně špatné, relativně jsme s nimi drželi krok a hrálo se, ale jakmile přišla trošku opatrná nebo stereotypní rozehrávka, tak to bylo potrestáno. Především od Indonésanky na síti. Kluk byl slabší v zadní BH straně, tak tam jsme ho hodně krát nachytali a dostali pod tlak. V prvním setu tam bylo ode mě hodně křižných úderů, které měla holka před sebou. Kluk byl levák a holka si hlídala většinou kříž nebo naopak na druhé straně, tím nás několikrát dostali na jednoduchou úvodní situaci. Ve druhém setu byl vidět ten rozdíl, kdy oni míče a především pohybově, proti balónu byli o krok dříve, a my zbytečně o krok pasivní. Ale hrálo se, to je důležité“.

Švejda / Kulíšek – FERNANDES / GLORIA (Portugalsko) 21/11, 21/8 (24 minut)

Druhé kolo se klukům podařilo odehrát v dobré koncentraci a nasazení. Soupeř byl těžší, než v kole prvním, ale povinně hratelný. Zítra je čekají soupeři z Japonska. To bude už jiná kvalita.

Tomáš Švejda k vítěznému zápasu druhého kola dodává: Ahoj Radku, tak debl jsme zvládli v pořádku, vyhráli jsme ve dvou setech. Snažili jsme se to vzít naplno, ale pod kontrolou. V základních věcech jsme byli lepší, tak se to hodně odvíjelo od podán, příjmu a následné aktivní hry. Zítra nás čekají Japonci, hrajeme v 16:00, tak ráno bychom měli herní trénink (od 8:00 hodin) a šel bych se před tím provětrat.“

Středa (9. 10. 2019) – 3. hrací den

Švejda / Kulíšek - KAWAMOTO / KAWAMURA (Japonsko) 18/21, 12/21 (26 minut)

Ve třetím kole odehráli Tomáš s Vítkem lepší první set, druhý už byl spíše stagnací, i když tam byl záchvěv šancičky v prví půlce, když se jim podařilo soupeře dotáhnout. Japoncká dvojice ale dokázala udržet v průměru vyšší standart kvality ve všech důležitých věcech, které vedou ve čtyřhře k výhře.

Tomáš si tak se svými partnery vybojoval v individuálním turnaji 17. místo ve čtyřhře a 65. místo ve smíšené čtyřhře. V individuálním turnaji odehrál celkem 4 zápasy, z toho dva vyhrál.

Děkujeme Tomáši za skvělou reprezentaci našeho klubu a práce, kterou v Krumlově společně s Mirkem Janáček a Radkem Votavou děláte a blahopřejeme ti k dosaženým výsledkům!

Tomáš k poslednímu vystoupení v Kazani dodává:“ Bohužel jsme prohráli ve dvou setech, z naší strany to bylo hodně opatrné a přicházelo moc chyb. První set byl vyrovnaný (myslím, že to bylo ještě 17-17). Nakonec ale rozhodla a to v obou setech kvalita podání a příjmů. Ve hře bylo více chyb z naší strany, než by v takovém zápase mělo být, i když byl soupeř z Japonska. Bohužel nám nevyšel začátek druhého setu. Od stavu 3-9 na 8-9 se nám podařilo vyhrát na síti a jednoduše přejít do aktivity. Soupeř byl lepší, ale nám bohužel chybělo hodně do optimálního výkonu z turnaje družstev. Ale zápas to nebyl jinak špatný. Hrály se moc dobré výměny, které měly i délku i kvalitu. Dnes (psáno v den zápasu) máme společné vyhodnocení a ve čtvrtek – to se dovíme. My si plánujeme s Radkem tréninky mimo halu. Badmintonu bylo až nad hlavu. Fyzicky jsem ok, psychicky docela unavený, tím, jak je to dlouhý turnaj. Týmy byly rozhodně na vše náročnější. Také se musím podívat na školu a drobné práce. Děkuji všem za podporu a těším se domů.“

Zápasy reprezentantů České republiky

Naši juniorští reprezentanti mají po odehrání svého posledního zápasu na MSJ bilanci 8 výher a 10 proher.

Umístění reprezentantů České republiky:

• DM – 65. místo Jan Janoštík
  • DŽ – 33. místo Kateřina Mikelová, Kateřina Zuzáková
  • ČM – 17. místo Vít Kulíšek – Tomáš Švejda, 33. místo Jan Janoštík – Kristof Toth (Maďarsko)
  • ČŽ - 17. místo Kateřina Mikelová – Petra Meszaros (Maďarsko), 33. místo Lucie Krpatová – Kateřina Zuzáková
  • SČ – 17. místo Jan Janoštík / Kateřina Mikelová, 65. místo. Tomáš Švejda – Kateřina Zuzáková, Vít Kulíšek - Lucie Krpatová

Pro Tomáše se jedná o druhý juniorský světový šampionát (účastnil se MSJ 2017 v Indonésii s trenérem Radkem Votavou), minulý rok z důvodu upřednostnění dospělé kategorii na MSJ v Kanadě startovat nemusel. I díky tomu se probojoval na srpnové mistrovství světa jednotlivců dospělých, na kterém startoval se svým deblovým partnerem Mirkem Janáčkem. Tomáš tak v jednom roce reprezentuje Českou republiku na druhém MS jednotlivců!