1.6.18 FS Lotyšska, Jelgava

Od 31. května do 3. června 2018 se v lotyšském městě Jelgava konal turnaj kategorie Future Series. Z našeho klubu se turnaje zúčastnili Sabina Milová, Jaromír Janáček, Ondřej Král, Tomáš Švejda a společně s nimi trenér Radek Votava.

Na turnaj skupinka českokrumlovských hráčů s trenérem cestovala autem již v pondělí večer a dny před turnajem věnovala přípravě na turnaj přímo v dějišti turnaje. Následně pokračovala, už bez Sabiny, na turnaj v Litvě, před kterým je čekalo opět pár dní tréninku, tentokráte v Kaunasu.

Ve čtvrtek se hrála kvalifikace, ve které nastoupil ve dvouhře mužů jen Tomáš. V prvním kole hrál proti Oleksandru Shmundyakovi z Ukrajiny. Zápas po dvou setech 9:21 a 10:21 patřil staršímu a zkušenějšímu hráči a Tomáš, tak dál v kvalifikaci nepostoupil. Bylo to v takových vlnách. Vždy několik dlouhých dobrých výměn, ale poté Tomášovo více chyb.

V pátek startovala hlavní soutěž, kde jako první nastoupila ve dvouhře Sabina. V prvním kole ji čekala běloruská reprezentantka Anastasiya Cherniavskaya. Sabina měla zápas v obou setech pod kontrolou a vyrovnanější stav je jenom díky její nepozornosti. Po setech 21:19 a 21:16 zaslouženě a „konečně“ vyhrála a postoupila dál!

Po třetí hodině hrál Ondra první kolo dvouhry proti ukrajiskému hráči Leonovovi. Zápas mu bohužel vůbec nesedl. V zápase plně dominoval reprezentant Ukrajiny, který předvedl doslova útočný a pestrý „uragán“ a svou nepříjemnou hrou nedal tentokráte Ondřejovi žádnou šanci 11:21 a 10:21.

O chvilku později nastoupil Míra ke svému zápasu ve dvouhře proti francouzkému talentovanému hráči, Toma Junioru Popovovi. Na svého soupeře po v celku kvalitní hře bohužel nestačil a podlehl 12:21 a 16:21. Že je Popov talentovaný! To předvedl ve všech pěti zápasech ve dvouhře, ve kterých nenašel soupeře a celkově vyhrál. O to větší škoda zejména ve druhém setu, kde Mirek sahal po minimálně dílčím úspěchu v podobě výhry v setu. Pro zajímavost, Popov hrál i čtyřhru se svým mladším bratrem, který je ještě junior a společně postoupili do semifinále. Porci 9 zápasů jenom s jednou porážkou zvládnul ve třech dnech opravdu parádně.

Kolem šesté hodiny odehráli první kolo smíšené čtyřhry Míra se Sabčou. Tento zápas se snad ani raději neměl hrát. Někdy je to až k nevíře, že rozehrajete zápas, kde je více než jasné, že soupeř nemá šanci, vyhrajete první set 11 (mělo to být spíše 5, jaký to byl rozdíl). Začne se hrát druhý set a vše vypadá, jakoby se první set ani nehrál. Nekontrovaný začátek, nulová komunikace, vše na risk. Opravdu „děs běs“. Nejde o těsné prohry ve druhém a třetím setu 18/21, to nebyla příčina prohry. Je to zejména velká škoda Mirka a Sabči!

Poslední zápas dne hráli Tomáš s Mírou čtyřhru proti dánské mladé dvojici Gronbjerg/Espersen. Ani tento zápas bohužel kluci nevyhráli a po třísetové bitvě, kdy dokázali otočit zápas po špatném začátku, nezvádli jeden moment v koncovce rozhodujícího setu a zápas prohráli 12:21, 21:12 a 17:21. První set nebyl z naší strany moc o čtyřhře, samé nahrávky, pořád pod tlakem a neochota jít do hry přes sako, bojovat o přední část kurtu a dostat se také do útoku. A ani po poradě v polovině první setu se nic nezměnilo. Změny hry přišla až ve druhém setu, bohužel až po důraznější „poradě“. A najednou to šlo, hra se vyrovnala a nás to začalo i více bavit. První polovinu druhého setu jsme zvládli jenom přes sako a útokem. Soupeř malinko znejistěl a set byl náš. Bohužel nám nesednul vstup do rozhodujícího setu, pár okamžiků, třeba dvě minuty a soupeř měl náskok. Po celý zbytek setu to ale bylo opět z naší strany velice dobré, ale na výhru to nestačilo. Škoda takového dalšího zápasu, tyto zápasy je třeba vyhrávat!

V sobotu hrála tedy pouze už jen Sabina. Ve druhém kole nastoupila proti nasazené hráčce Jordan Hart z Walesu. Sabina podala ještě lepší výkon, než v kole prvním a soupeřku svou hrou hodně zaskočila. V rozhodujících okamžicích Hart hru zjednodušila, vsadila na velkou bojovnost a vyšlo jí to. Hart zvítězila 17:21 a 16:21. Sabina ale dokázala konečně předvést lepší výkon než na předchozích turnajích a trénincích.

Dvouhra muži: 17. Ondřej Král, Jaromír Janáček, kvalifikace Tomáš Švejda

Dvouhra ženy: 9. Sabina Milová

Čtyřhra muži: 17. Jaromír Janáček - Tomáš Švejda

Smíšená čtyřhra: 17. Sabina Milová - Jaromír Janáček