10.6.18 FS Litvy, Kaunas

Druhý červnový víkend se v litevském Kaunas konal mezinárodní turnaj Future Series dospělých. Ondřej Král, Jaromír Janáček, Tomáš Švejda a Radek Votava se do Kaunas přesunuli hned po turnaji v Rize hned v neděli 3. června. Sabina Milová, která s nimi na byla na turnaji v Lotyšsku musela kvůli školním povinnostem turnaj v Litvě vynechat. Od pondělí do středy hráči využívali možnosti tréninku v turnajové hale a k sehrávání sparingových zápasů s ostatními hráči, kteří na turnaj také přejížděli.

První do soutěže vstoupil Tomáš Švejda, který jako jediný hrál čtvrteční kvalifikaci ve dvouhře. První zápas ho čekal kolem jedenácté hodiny, kdy nastoupil proti domácímu hráči jménem Edgaras Slusnys. Tomáš po menším výpadku ve druhém setu zápas zvládl po setech 21:12, 17:21, 21:13 a postoupil tak do dalšího kola. Ve druhém kvalifikačním kole hrál Tomáš s Norem Vegardem Rikheimem, kterému i přes nevyužitý setbol ve druhém setu bohužel podlehl po výsledku 11:21, 21:23 a turnaj pro něho ve dvouhře skončil.

V pátek od druhé hodiny odpolední byla na programu hlavní soutěž všech disciplín. Okolo páté hodiny nastoupili k úvodním zápasům ve dvouhrách Jaromír Janáček a Ondřej Král. Jaromír Janáček sehrál třísetový zápas s Belgičanem Julienem Carraggim, když po prvním vyhraném setu 21:8, kdy využil nekoncentrovanosti soupeře. Druhý a třetí set bohužel ztratil 17:21 a 13:21. Mirkovi od začátku zápasu dělala problém tvrdá podlaha a toho soupeř ve druhém a třetím setu dokonale využil. Ondřej Král hrál úvodní zápas s Estoncem Mihkelem Laanesem, kterého po koncentrovaném výkonu porazil ve dvou setech 21:15 a 21:13. Ondra na turnaji také nebyl v nejlepší formě, když ho po celou dobu provázely drobné střevní potíže. Posledním pátečním zápasem byla mužská čtyřhra, ve které nastoupili Tomáš Švejda a Jaromír Janáček proti nepříjemné dánské dvojici Jesper Toft – Mads Vestergaard. Tomáš s Mirkem dokázali houževnaté Dány v koncovce třetího setu přehrát a po výsledku 21:17, 12:21 a 23:21 tak postoupili do dalšího kola.

V sobotu se hrálo o postup do čtvrtfinále. Ve dvouhře nastoupil Ondřej proti přemožiteli Tomáše z kvalifikace Norovi Rikheimovi. Ondřej se dokázal po prvním prohraném setu do zápasu vrátit a po hodinové bitvě Nora udolat. Po setech 15:21, 21:16 a 21:17 postoupil do čtvrtfinále. Poté Tomáš s Mirkem dokázali ve čtyřhře, stejně jako Ondřej, otočit celý zápas proti nasazeným jedničkám Matěji Hliničanovi a Milanu Dratvovi ze Slovenska a po výsledku 15:21, 21:16 a 21:16 postoupili do čtvrtfinále také.

V odpoledních čtvrtfinále nastoupil Ondřej ve dvouhře proti nasazené trojce Michalu Rogalskimu z Polska. Ondřej tentokrát na dobře hrajícího Poláka nenašel recept a po výsledku 21:13 a 21:12 si z Litvy odvezl pátou pozici. Tomáš s Mirkem ve čtyřhře dokázali ve dvou setech 21:11, 21:19 přehrát Anglickoskotskou dvojici Avinash Gupta – Jack Macgregor a postoupili tak do semifinále.

V nedělním semifinále Tomáš s Mirkem dokázali po koncentrovaném výkonu porazit Kazachstánce Artura Nyazova s Dimitriyem Panarinem po setech 21:15, 21:13 a postoupili tak do jejich prvního společného finále.

Ve finálovém bloku, který se odehrál v neděli odpoledne se hrála mužská čtyřhra až jako poslední zápas. Na Tomáše s Mirkem čekala ruská dvojice Egor Kurdyukov – Egor Okolov. Kluci po prvním prohraném setu dokázali hru srovnat a vnutit soupeřům tu jejich, a to se povedlo. Po setech 18:21, 21:15 a 21:15 se tak mohli radovat z jejich prvního titulu na dospělém mezinárodním okruhu.

Hodnocení trenéra Radka Votavy: „Dlouhý společně strávený čas v Lotyšsku a Litvě přinesl své ovoce. I když ne v optimální formě, Ondra měl zažívací problémy a Mirek se velice tvrdé podlaze v Kaunasu doslova trápil, zvládli všichni tři své zápasy nakonec moc dobře. Jsem moc rád, že Tomáš vyhrál v jedné dvouhře, protože je hraje tak trochu za trest. Ne, to není doslova, ale raději bych ho viděl k deblu i v mixu. Ale každý zápas má svou hodnotu a v zápase s Norem sahal po výhře ve druhém setu! Ondřej nebyl v optimálním rozpoložení, ale vstup do turnaje odehrál v klidu a postup do druhého kola si v klidu pohlídal. Ve druhém ho čekal Tomášův přemožitel, který si v prvním kole poradil s Karpovem. V tomto zápase bylo od začátku jasné, komu chodí prakticky všechno a kdo bude muset hrát skoro jenom na prostředek. Od začátku se Ondra tlačil do aktivní hry, kterou jeho soupeř eliminoval výbornou obranou, prasátky i za pomoci „neomylných“ rozhodčích. Ondra tak trochu komunikoval sám ze sebou, proč to nejde atd. První set ještě nedopadl dobře, i když se Ondřej 2x dotáhnul (13/13 a 15/15) na soupeře po soustředěné bezchybné hře s častým směřování směrem do bekhendu velice šikovného leváka. Při dotažení ale opět netrpělivě zkazil. Před druhým setem po delší promluvě zkusil Ondřej hrát více trpělivě, nechvátal do postavení na podání a příjem, neriskoval. Byla to dřina a klobouk dolů před jeho nasazením a trpělivostí. Soupeř zkoušel hrát rychle, nebo dlouhé výměny, ale Ondra držel a dřel! Nakonec ho podrželo i prasátko i „neomylní“ rozhodčí a srovnal na 1-1. Třetí set je vždy loterie, ale Ondra začal dobře a postupně si budoval náskok. Vše se zdálo pod kontrolou. Soupeř se ale nevzdával a Ondra musel v úplném závěru zabojovat, jak se říká z posledních sil. Výhra, když se nedaří, má také svou cenu, obrovskou cenu! Ve čtvrtfinále stíhal tempu Michala Rogalského vždy v první polovině setů. Tento zápas je dobrý na to si uvědomit, na čem je potřeba pracovat, jak využívat a volit hru směrem dolů a mít hru na saku daleko efektivnější. Mirek s Tomášem po prohře s párem z Dánska v Lotyšsku čekala v prvním kole další (očekávaná) dvojice z této země. To na každého může působit různě. Do toho se ani Mirek necítil dobře. Tvrdá podlaha zapříčinila bolesti v koleni a následně v zádech. Trénink se musel zásadně poupravit a nejvíce to odnesla Mirko dvouhra. Dánský pár dokázali porazit ve třech setech a důležité bylo, že vyhráli ten první. Třetí byl úplně vyrovnaný a postupně bylo jasné, že rozhodne úplný závěr a bude to i o štěstí. Vše dopadlo skvěle a tato výhra, i kdyby nebyla další, byla moc důležitá. Slovenský pár složený ze dvou hráčů preferující dvouhru bylo o klidu a s maximálním soustředění se na úvody všech výměn. První set nebyl z taktického pohledu optimální, ale od druhého to bylo lepší. Čtvrtfinále a semifinále bylo o stejném průběhu, pohlídat si podání a příjem a dodržet co nejvíce taktiku. Ono to vypadá lehce a jednoduše, ale není tomu tak. Kluci spolu začínají a Tomáš je teprve šestnáctiletý. Je to jejich šestý společný mezinárodní start, 2x již mají třetí místo a zejména v semifinále bylo znát, že chtějí více než třetí místo! Kdyby se mě někdo ptal na prognózu finále, tak bych tradičně řekl, soupeř je těžký a uvidíme. Semifinále páru z Ruska a Irska byla opravdu pěkná podívaná, to jak si Egor Kurdyukov – Egor Okolov dokáží vybojovat útočnou pozici. A kluky právě čekal souboj o to, nedostat se pod tlak. První set nebyl zdaleka optimální, ale nebyl špatný! Po vzájemné debatě jsem je stále vedl k tomu, uhrát sako a draivy a nejít do obrany. Věřil jsem, že jim to bude vadit a znejistí. Před druhým setem byla ta promluva z mé strany delší a důraznější -  jasně vedená k tomu, že prostě nezvedneme a odpodáváme vše aktivně a příjem neriskujeme. Klukům to sedlo a druhý set vyhráli přesvědčivě. Do třetího nevstoupili optimálně, prohráli na začátku o 3-4 body, kdy na Tomášovo podání ztrátu dotáhli. To se povedlo i za stavu 7-9 na 11/9! V závěrečném dějství zápasu byli Tomáš s Mirkem daleko živější a chtěli vyhrát a to se nakonec oběma zaslouženě povedlo. Všem třem blahopřeji a jsem rád, že ze sebe umějí dostat hodně dobrého, i když se necítí optimálně“.

Dvouhra muži: 5. Ondřej Král, 17. Jaromír Janáček, kvalifikace Tomáš Švejda

Čtyřhra muži: 1. Jaromír Janáček - Tomáš Švejda