11.2.18 Junior IS Maďarska, Pécs

Na Mezinárodním mistrovství juniorů Maďarska 8th MULTI ALARM Hungarian Junior International 2018, který se hrál od 8. do 11. února, si Tomáš Švejda vybojoval společně s Janem Janoštíkem ze Sokola České Budějovice skvělé páté místo ve čtyřhře juniorů a s Kateřinou Zuzákovou z BK 73 DELTACAR Benátky nad Jizerou ve smíšené čtyřhře dokonce druhé místo, když k celkovému vítězství nechybělo málo.

Po mistrovství České republiky dospělých, na kterém si Tomáš Švejda vybojoval senzační stříbro ve smíšené čtyřhře společně se Sabinou Milovou, odcestoval hned po ceremoniálu na juniorské reprezentační soustředění do Nymburka, na kterém se do středy připravoval na společný reprezentační výjezd juniorů do Maďarska.

Dvouhra junioři:

Tomáš Švejda – Ian Spiller (Slovinsko) 18/21, 21/16, 22/20 (40 minut)

V prvním kole Tomáš vstoupil do turnaje proti od dva roky staršímu soupeři ze Slovinska. Tomáš odehrál po týdnu další dlouhý zápas ve dvouhře a na rozdíl od šampionátu dospělých zvládnul koncovku třetího na jedničku.

Sám popisuje tento zápas takto:Dvouhru jsem vyhrál na tři sety, 18:21, 21:17 a 23:21. V prvním setu jsem se zbytečně tlačil do deblových výměn a Slovinec Spiller mě hodně dostával pod tlak svou hrou ze zadní části. Ve druhém setu jsem začalo více hrát podle mě a nebál jsem se měnit tempo. Ve třetím setu jsem začal dobře, dařila se mi hra na síti a dobře jsem ho od saka dostával dozadu. Hůř se pohyboval, jak byl vysoký. Bohužel jsem začal hrát hodně stereotypně a dělat jsem moc nevynucených chyb. Rázem to bylo 11:7. Po přestávce se mi podařilo vrátil ke hře druhého setu, ale hodně mě dostával pod tlak, nutil mě vyhazovat a ze zadní části mě přehrával. Stav byl průběžně asi 17:13 a 19:15. V koncovce rozhodlo sako a variabilita servisu. Nebál jsem se roztočit míček na síti a zahrát servis každý jinam. Rozhodilo ho to a v pár delších výměnách jsem byl lepší. Jsem rád, že jsem koncovku zvládnul“.

Tomáš Švejda – Arnaud Merkle (Francie) 13/21, 16/21 (23 minut)

Ve třetím kole čekal na Tomáše úřadující juniorský vicemistr Evropy a světová osmička Arnaud Merkle z Francie. Tomáš odehrál dobrý zápas, který se hrál ale hlavně podle soupeře. Celkově to pro Tomáše 17. místo.

Tomáš k zápasu dodává:Prohrál jsem ve dvou setech 21:13, 21:16. Ze začátku prvního setu hrál soupeř tak na 30-40%, hrály se delší výměny, ale vždy dokázal zrychlit a zahrát konečný úder nebo mě dostat do velkého tlaku. Škoda pár zbytečných chyb. Nejlépe jsem hrál v druhém setu v první polovině, vedl jsem 11:9, 12:10, pak ale přepnul a začal hrát tak na 60%, rychle a nečitelně. Dokázal jsem získat ještě pár bodů, ale prohrál jsem. Merkle byl prostě lepší“.

Čtyřhra junioři:

Tomáš Švejda / Jan Janoštík – Yann Orteu / Minh Quang Pham (Švýcarsko) 21/12, 21/15 (24 minut)

Tomáš s Honzou se ve druhém kole utkali s reprezentanty Švýcarska a pro oba to byl od MČR U19 první společný ostrý turnajový zápas. Sednul jim skvěle a soupeře z kurtu vyprovodili po 24 minutách.

Tomáš prvního debla komentuje krátce:Zvládli jsme hrát naší aktivní hru ze shora a hrálo se podle nás. Každým bodem jsme si šli za vítězstvím. Škoda, že jsme se zbytečně párkrát vyhodili. Lépe jsme pracovali s raketami a připravovali pozice pro zakončení.

Tomáš Švejda / Jan Janoštík –  Joshua Apiliga / Adam Pringle (Skotsko) 17/21, 19/21 (31 minut)

Tento zápas měl ukázat, jak na tom je jejich aktuální forma a zda jsou připravení pokračovat ve skvělých zápasech proti párům z deblově vyspělejších zemí. Je na čem stavět a to je důležité. Celkové 5. místo není špatným výsledkem, ale potenciál mají na víc.

Tomáš k vyrovnanému zápasu dodává: “Teď jsme dohráli čtyřhru proti Skotům a bohužel jsme prohráli ve dvou vyrovnaných setech. V prvním setu se Honza hrozně dlouho rozkoukával, byl pomalejší a moc nedodržoval taktiku. Všechno jsme se snažili hrát rychle a tím jsme se dostávali hrozně do obrany, protože v rychlé hře byli lepší. V druhé polovině jsme začali už hrát naší hru ze shora od středu k síti, ale prohráli jsme ho. V druhém setu jsme začali o mnoho lépe, ale přišel úsek nevynucených chyb a nevyrovnanost koncentrace. Soupeř toho využil a koncovku zvládnul lépe. Velká škoda, měli jsme šanci vyhrát a jít dál, při dobrém výkonu až do finále!

Smíšená čtyřhra:

Tomáš Švejda / Kateřina Zuzáková –  Szymon Stokfisz / Magdalena Kulska (Polsko) 21-19 21-11 (27 minut)

Stejně jako ve čtyřhře to byl ostrý start do turnaje. Poslední zápas na turnaji spolu sehráli na MEJ U17 a opět ukázali, že mají mixový potencionál. Zápas s favority z Polska zvládají po lehce rozpačitém začátku na jedničku a mohou se těšit na další kolo.

Tomáš k prvnímu zápasu dodává: “Teď jsme s Kačkou dohráli mixa. Vyhráli jsme ve dvou setech 21:19,21:10. V prvním setu jsme se docela hledali a dělali jsem jednoduché chyby v mixových situacích. V koncovce jsme vytvořili dobrý tlak, ze kterého chybovali. Ve druhém setu jsme už s klidem dominovali. Na konci přišly bohužel zbytečné chyby. Z výhry nad čtvrtým nasazeným párem máme velkou radost“.

Tomáš Švejda / Kateřina Zuzáková – Vít Kulíšek / Valentýna Sonnková 21/10, 22/20 (28 minut)

Otevřená partie o post tuzemské jedničky, to je vždy výzva a také nepopulární, když hrajete s reprezentačními spoluhráči a kamarády na mezinárodním turnaji. Je třeba si to v hlavě srovnat a jít do zápasu s plnou palbou a energií. To Tomáš s Kačkou zvládají a na jedničku a mohou se tak těšit na souboj ve třetím kole, kde je čekají bronzový medailisté z nedávného MEJ U17.

K zápasu s Vítkem s Valčou Tomáš dodává: “V prvním setu jsme dokázali dobře pracovat s Valčou a dostávat ji dozadu a dobře je držet pod tlakem. V druhém setu Vítek začal brát všechno za ni a ona jen stála a hlídala sako. My jsme se zbytečně snažili hrát rychle. V koncovce jsme byli ale klidnější a bezchybní. Jsem moc rád, že se nám podařilo zvítězit. Ve třetím kole nás čekají bronzový pár z MEJ U17! Na zápas se moc těšíme a věříme, že můžeme vyhrát.“

Tomáš Švejda / Kateřina Zuzáková – Adam PRINGLE / Rachel ANDREW (Skotsko) 17/21, 14/21, 17/21 (38 minut)

Očekávaný souboj byl velice náročný. Po 38 minutách se Tomáš s Kačkou radují z postupu do semifinále!

Tomáš k zápasu proti medailistům z MEJ U17 dodává: “Proti Skotům jsme se v prvním setu zbytečně bránili a v přestřelkách nás hodně přehrávali. Hodně dobře pracovali s raketami a zrychlovali. Ve druhém setu jsme celou hru uklidnili, více jsme začali spolupracovat a holku rozhýbávat. Na všechno čekali rychle, když jsme změnili tempo, tvořili jsme hru, nedělali jsme chyby a šlo to. Třetí set jsme si pohlídali a drželi si naši hru. Základ bez chyby podání, příjem, třetí balón a správné umístění.„

Tomáš Švejda / Kateřina Zuzáková – Nicolas Rudolf / Serena Au Yeong 19/21, 21/17, 21/12 (45 minut)

Semifinále se našim podařilo na jedničku. První set měl být pro naše, ale opak byl pravdou, druhý spíše pro soupeře, ale opak je pravdou a třetí už byl jasnou záležitostí Tomáše s Kačkou. Oběma palec nahoru a hodně štěstí v nedělním finále.

Hodnocení semifinále přímo od Tomáše Švejdy: „Začali jsme dobře, hlídali jsme si první tři balóny a koncentrovaně si šli za body. Bohužel pak se začali hrát delší výměny a my se snažili zbytečně ukončovat a zrychlovat. Přišly nevynucené chyby a prohráli jsme 21:19. V druhém setu nám to ze začátku vůbec nešlo, hrálo se podle nich, my jsme byli pod tlakem a oni hráli hodně přes Kačku a já se snažil brát něco za ní a pak jsme zbytečně kazili. Párkrát jsme si zanadávali a dostali to ze sebe. Rázem jsme hráli přesně tak, jak jsme potřebovali. Zpomalovali jsme hru na mixové body a dobře pracovali raketami. Kačka najednou začala skvěle pracovat na síti a připravovat mi dobré pozice. Dobře jsme podávali a tlačili se do příjmů. Tuto hru jsme si drželi od druhé poloviny druhého setu až do konce. Rozhodili jsme tím i kluka, který si už nebyl tak jistý. Vyhráli jsme 21:17, 21:17 a 21:12. Máme obrovskou radost!“

Tomáš Švejda / Kateřina Zuzáková – Kilian Meusburger / Sabrina Herbst (Rakousko) 18/21, 16/21 (28 minut)
V nedělním finále nastoupili Tomáš s Kačkou proti další rakouské dvojici. Jiný den, jiní soupeři, jiná hra. Po dvou setech bohužel nenavázali na další výhru a odvážejí si stříbrné medaile na juniorském mezinárodním okruhu. Největší rozdíl byl v pokrytí přední části kurtu (od poloviny k saku) po podání a příjmu a z toho pramenících mnoho rozehrávek, které naší dvojici dostávají pod tlak.

Tomáš k finálovému zápasu dodává: „Ve finále už to nebylo ono. Velmi nám dělali problémy jejich kvalitní příjmy a velký nátlak od Rakušanky na síti. Prohra nás hodně mrzí, chtěli jsme hodně vyhrát. Bohužel od nás přišlo příliš velké množství chyb. Po celou dobu jsme ztráceli, ale i tak velká škoda prvního setu. Nedá se nic dělat.“

Na závěr Tomáš ještě dodává: „Chtěl bych moc poděkovat za podporu klubu, firmě FZ FORZA Česká republika včele s Janem Mikulkou a Českému badmintonovému svazu. Velké díky patří mému trenérovi Radku Votavovi, který sice na turnaji nebyl, ale byl se mnou celou dobu ve spojení a pod jeho vedením se v klubu právě s naší tréninkovou skupinou připravujeme. Za soustředění a reprezentační výjezd děkuji celému trenérskému vedení, jmenovitě Pavlu Floriánovi, panu Mendrekovi a Michalu Hubáčkovi“.

Dvouhra junioři: 17. Tomáš Švejda

Čtyřhra junioři: 5. Tomáš Švejda - Jan Janoštík (TJ So. České Budějovice)

Smíšená čtyřhra: 2. Tomáš Švejda - Kateřina Zuzáková (BK Deltacar Benátky n/J)