12.1.19 IS Estonska, Tallinn

Prvním mezinárodním turnajem v novém roce pro Tomáše Švejdu a Jaromíra Janáčka bylo Estonian International v Tallinnu. Kluci v průběhu přípravného období, zaměřeného převážně na kondici, vycestovali na tento dobře obsazený turnaj společně s jejich trenérem Radkem Votavou, poprat se, o co nejlepší další bodový zisk do světového žebříčku v druhé části kvalifikace na EH v Bělorusku.

Míra hrál obě dvě párové disciplíny, čtyřhru právě s Tomášem a smíšenou čtyřhru se Sabinou Milovou (Sokol Meteor Radotín Praha).

V pátek hned v 9 hodin ke svému úvodnímu zápasu nastupovali Míra se Sabinou proti mladé ukrajinské dvojici Mykhaylo Makhnovskiy / Anastasiya Prozorova. Po nejistém začátku dokázali vyhrát v prvním setu v koncovce a následně již kontrolovali průběh druhého setu ve svůj prospěch. Po výsledku 24:22 a 21:17 postoupili do dalšího kola, kde je čekal ještě v pátek podvečer čtvrtý nasazený japonský pár Tadayuki Urai / Rena Miyaura, kterému však již podlehli po v celku kvalitním výkonu ve dvou setech 17:21, 18:21.

Radek Votava k výkonu v mixu dodává: “Již po několikáté odehrávají Mirek se Sabčou zajímavý zápas proti silnému páru. Lepšímu výsledku ale chybí daleko jasnější tah za vítězstvím s jasným myšlením ve prospěch všeho důležitého na kurtu. Přijde mi to jako takové zkoušení a výkon jako takový je ve vlnách. Podle mě je to velká škoda, protože na mnoha turnajích mají nato jít dál turnajovým pavoukem“.

Tomáš s Mírou vstupovali do turnaje z pozice nasazených jedniček. V prvním kole je čekala finská dvojice Anton Monnberg / Jesper Paul. Po třísetové bitvě, zápasu nahoru-dolu s odvracenými mečboly nakonec dokázali vyhrát 20:22, 21:19, 23:21 a postoupit do dalšího kola. V zápase o postup do čtvrtfinále se utkali s francouzskou dvojicí, bronzovou na MEJ právě v Tallinnu, Maxime Briot/Kenji Lovang, které stejně jako v úvodním zápase dokázali po 50 minutách hry porazit až ve třetím setu 21:19. Po lepším, ale nevyrovnaném výkonu postoupili do čtvrtfinále, kde hráli v sobotu dopoledne proti Bulharům Alex Vlaar/Dimitar Yanakiev. Bulhaři lépe pracovali v rychlosti, lépe zvládli zápas takticky a s menším počtem chyb. Kluci v zápase podlehly do výsledku 14:21, 18:21. Zejména druhý set měli Míra s Tomášem zvládnout, když nevyužili příznivé vedení 16:11 po ovládnutí přední části v druhém setu, ale následoval obrat Bulharů s úplným výpadek Míry a Tomáše. Turnaj pro kluky tak skončil ve čtvrtfinále a z Estonska si odváží 5. místo.

Radek Votava dodává: “První turnaj po přestávce a k tomu první v nové roce. To je vždy velké očekávání, jak to půjde. A první zápas toho byl důkazem. Dlouho to vypadalo, že kluky bude mrzet nezvládnutá koncovka prvního setu. Nakonec se ale vše v dobré obrátilo a to co nevyšlo v prvním setu, se povedlo skvělým obratem v setu rozhodujícím! Ve druhém zápase je čekal velice dobrý pár z Francie a co do dramatičnosti ještě zajímavější zápas. První set nevyšel opět v koncovce, ve druhém vyšel začátek, pak přišel velký výpadek a nakonec to byl skvělý obrat. Třetí set byl hodně vyrovnaný a dramatický. Klukům se povedla opět koncovka z 17-19 na 21-19! Postup do čtvrtfinále byl hodně vydřený! Ve čtvrtfinále proti páru z Bulharska už nebylo tolik energie, hlavně té psychické a po hodně nevyrovnaném výkonu přišla zasloužená prohra. Ale škoda druhého setu, ve kterém se hra přece jenom vyrovnala a klukům se dařilo daleko více v rozehrávce a následném zakončení. Vypracovali si velice nadějný stav 16/11, o který po opravdu hluchém místu obratem přišli 16/19. V samotném závěru už si soupeř vedení pohlídal. Ano, toto by se nemělo stávat, prohrát devět výměn za sebou. Věřím, že si kluci z mnoha věcí vezmou ponaučení a velice dobré pasáže hry ze všech tří zápasů si vezmou do další části přípravy a turnajů. Za mě musejí mít zodpovědnost hlavně jeden ke druhému ve všem, co dělají. S odstupem času po určitých problémech při cestě domů jsem moc rád, že mají první turnaj za sebou. Dvě výhry, které nebyly vůbec jednouché a určitě otevřené hledí směrem postoupit dál. To jsou jejich možnosti. Oběma blahopřeji“.

Čtyřhra muži: 5. Jaromír Janáček - Tomáš Švejda

Smíšená čtřhra: 9. Jaromír Janáček - Sabina Milová (Radotín Meteor Praha)