14.2.20 Mistrovství Evropy družstev mužů a žen, Liévin

Muži: Janáček Jaromír (SK Badminton Český Krumlov), Král Ondřej (Sokol Radotín Meteor Praha), Louda Jan (USK Plzeň), Ludík Milan (SK Brno Slatina), Mendrek Adam (BADMINTON FSpS MU), Švejda Tomáš (SK Badminton Český Krumlov)

Ženy: Bášová Alžběta, Fuchsová Michaela (obě TJ Montas Hradec Králové), Milová Sabina (Sokol Radotín Meteor Praha), Švábíková Tereza (B.O.CHANCE OSTRAVA RIDERA SPORTCLUB), Tomalová Kateřina (TJ Sokol Klimkovice), Van Coppenolle Tallulah Sharleen (TJ Orlová – Lutyně)

Náhradníci: Král Jiří (BA Plzeň), Zuzáková Kateřina (BK 73 DELTACAR Benátky n/J)

Trenéři pověření vedením týmů: Petr Báša, Petr Koukal ml.

Fyzio / masér: Jaroslav Suchan

Tomáš Švejda a Jaromír Janáček si vybojovali účast na únorovém Mistrovství Evropy družstev mužů. Společně nastupují za reprezentační výběr v první mužské čtyřhře.

V základní skupině číslo 5 se postupně Česká republika utkala s týmy Německa, Islandu a Ázerbajdžánu.

ČR – Německo 0-5

• Milan Ludík – Kai Schaefer  21/18, 17/21, 12/21 (78 minut)
  • Adam Mendrek - Max Weisskirchen 11/21, 14/21 (31 minut)
  • Jaromír Janáček / Tomáš Švejda – Mark Lamsfuss / Marvin Seidel 11/21, 17/21 (31 minut)
  • Jan Louda – Lars Schaenzler 17/21, 13/21 (25 minut)
  • Ondřej Král / Adam Medrek – J.Ralfy Jansen / Peter Kaesbauer 19/21, 13/21 (35 minut)

Favorizované Německo neponechalo nic náhodě a v nejlepší sestavě odrazilo české reprezentaci jedinou možnou překážkou za postupem do čtvrtfinále.

Že bylo favoritem, ukazuje postavení hráčů na světovém žebříčku.

Německo – ve dvouhrách 75. Kai SCHAEFER, 130. Max WEISSKIRCHEN, 166. Lars SCHAENZLER, ve čtyřhrách 18. Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL a 39. Jones Ralfy JANSEN / Peter KAESBAUER.

ČR – ve dvouhrách 140. Milan LUDÍK, 153. Adam MENDREK, 214. Jan LOUDA, 336. Ondřej KRÁL, ve čtyřhře 80. Jaromír JANÁČEK / Tomáš ŠVEJDA

Na druhou stranu, současná reprezentace Německa není to, co bývala a zejména ve dvouhrách prochází určitou krizí – dáli se to tak nazvat.

Mirek s Tomášem odehráli zápas o dvou rozdílných setech, kdy v prvním setu jim nedala 18. dvojice světa / 2. v Evropě šanci a bylo to doslova vyučování zahájení hry. Ve druhém setu se hra malinko vyrovnala, klukům se více dařilo přejít přes začátek do třetího míče a podařilo se jim vybojovat více vítězných míčů.

Vstup do ME se první hrací vydařil ženské reprezentaci, která poměrem 4-1 porazila Slovinsko.

Více na webu ČBaS

Tomáš s Mirkem hodnotí svůj zápas: „Ahoj Radku, tak bohužel prohráváme 0:3. My jsme prohráli ve dvou setech 11, 17 proti Lamsfussovi / Seidelovi. Druhý set byl výrazně lepší než ten první, dařilo se nám lépe udržet sako a držet si aktivitu. Hodně nám celkově dělal problém třetí míč (od nich převážně aktivní na zadního hráče), tam se rozhodovalo, kdo udrží hru s raketami nahoře. Při třetím míči nebo při jejich příjmu jsme se dostávali hodně pod tlak – od nás přišel buď moc dlouhý drajv, na který čekali hned ze shora a následně šli dopředu nebo přišla zbytečná chyba. Lamsfuss hodně připravoval útok přípravnou smečí z krátkého nápřahu, tam jsme stáli hodně vzadu. Ode mě ve druhém přišlo hodně zbytečných výhozů, i když jsme byli pod tlakem, tak mělo přijít zkrácení a změna tempa. Od Míry hodně délka příjmu v prvním setu, tam hned četli úder a čekali za podávačkou na příjem. Hlavně Lamsfuss to důrazně přebíral a šel si za tím. I když to vypadá minimálně ve druhém setu zajímavě, byla to velká škola a s respektem k soupeřům, byli prostě – jsou lepší!“

ČR – Island 5-0

• Milan Ludík – Kari Gunnarsson 20/22, 21/17, 21/18 (68 minut)
  • Jan Louda – K. Darri Finnsson 21/9, 21/4 (21 minut)
  • Ondřej Král – Daniel Johannesson 21/8, 21/10 (24 minut)
  • Jaromír Janáček / Tomáš Švejda – D.Bjarni Bjornsson / K.Darri Finnsson 18/21, 21/13, 21/11 (40 minut)
  • Ondřej Král / Adam Mendrek – Kari Gunnarsson / Daniel Johannesson 21/16, 21/13 (28 minut)

Ve druhém utkání byla naše reprezentace favoritem a očekávané vítězství 5-0 se naplnilo.

Postavení na světovém žebříčku

Island - 129. Kari GUNNARSSON, 1480. Daniel JOHANNESSON, 1820. Kristofer Darri FINNSSON, ve čtyřhře 335. David Bjarni BJORNSSON / Kristofer Darri FINNSSON

Ale pokaždé chce každý vyhrát a bojuje – to potvrdil i výběr Islandu, jehož hráči, i když tolik po světových turnajích nejezdí, jsou někteří šikovní.

Kromě jasných výher Loudy, Krále a Krále s Mendrekem, se na dva body naši reprezentanti nadřeli. Milan Ludík zvítězil po 68 minutách nad hráčem, který je žebříčkově lepší (o den později proti Německu sehrál 78 minutový zápas) a Mirek s Tomášem se po prvním prohraném setu vzpamatovali a aktivním přístupem zápas proti 335. páru světa nakonec zvládli také vítězně otočit.

Tomáš s Mirkem hodnotí svůj zápas: “Důležitá třísetová výhra. První set, i první polovina druhého, to nebylo z naší strany dobré. Velké množství chyb, nesoustředěný výkon, rakety dole a stereotypní rozehrávka. Nebyli jsme důrazný na servisu a obecně to nebyl náš debl. Zvládli jsme to ale otočit. Soustředili jsme se na lepší kvalitu prvních tří míčů, rozumné výhozy a udržení aktivity. Ve finále to i jen bylo o podání-příjmu, kde jsme se zlepšili a už drželi na ně tlak, věřili jsme si a bylo to lepší. Z té první poloviny radost nemáme, z výhry po převzetí inciativy ale ano! Počasí nic moc, pořad fouká a prší. Zdravíme a děkujeme za podporu. Tomáš a Mirek.“

I druhé utkání vyšlo ženské reprezentaci na jedničku. Výhra 5-0 a v posledním utkání skupiny proti favorizovanému týmu Turecka to bude boj o čtvrtfinále.

ČR – Ázerbajdžán 5-0

• Milan Ludík - Ade Resky Dwicahyo 21/16, 21/17 (39 minut)
  • Jan Louda - Azmy Qowimuramadhoni 21/17, 22/20 (39 minut)
  • Ondřej Král – Orkhan Galandarov 21/7, 21/12 (31 minut)
  • Jaromír Janáček / Tomáš Švejda – Ade Resky Dwicahyo / Azmy Qowimuramadhoni 21/18, 13/21, 21/14 (43 minut)
  • Adam Mendrek / Ondřej Král – Jahid Alhasanov / Sabuhi Huseynov 21/12, 21/11 (25 minut)

Před třetím utkáním bylo jasné, že do čtvrtfinále postoupí tým Německa, teda pokud neprohraje s Islandem.

Ázerbajdžán se opírá zejména o výkony dvou hráčů z Indonésie - 76. na světě je Ade Resky DWICAHYO, 164. Azmy QOWIMURAMADHONI, které známe moc dobře z pobytů v Českém Krumlově. Ve čtyřhře jim patří společné 312. Ale nedejme se zmást. Před rokem jim patřilo umístění v první světové sedmdesátce. Další hráči již nedosahují kvality našich reprezentantů.

Utkání skončilo jednoznačným výsledkem 5-0 pro naše reprezentanty. Ale nerodilo se úplně jednoduše. Indonésani, Ade s Azmym, vzdorovali ve svých zápasech a zejména kluci v deblu se s tím velice těžko vyrovnávali. O to cennější je jejich výhra, stejně jako celého týmu, který si v základní skupině vybojoval konečné druhé místo.

Tomáš s Mirkem hodnotí svůj zápas: “Ahoj Radku, děkujeme, právě jsme dohráli a nakonec to byl vítězný třísetový zápas. V celém zápase nám dělal problém jejich roztočený příjem a Azmy na saku, respektive naše špatná rozehrávka dvakrát na stejného hráče. Azmy to sbíral ze shora a tvořil tlak. Od nás ve druhem setu přišlo moc chyb na křižných úderech a všechno jsme hráli zbytečně na přesnost. Bez hlavy. Bez mezihry. Třetí set jsme zvládli po první vyrovnané polovině být opět důraznější na servisu, dat ho delší a držet si aktivitu - rakety nahoře a údery s kontrolou. Od nich přišli delší příjmy, pasivnější přístup a mohli jsme tvořit naši hru. Z výhry máme radost, jak celého týmu, tak té naší. Víme, že to nebyl nejlepší výkon, ale vyhráli jsme s velice dobrými a šikovnými hráči. Zdravíme domů a děkujeme za podporu!“

Pořadí ve skupině číslo 5

1. místo Německo
  2. místo Česká republika
  3. místo Island
  4. místo Ázerbajdžán

Ženám se ve třetím utkání nepodařilo uhrát proti favorizovanému Turecku ani jeden set a ve své skupině si česká reprezentace žen vybojovala, jako muži, druhé místo a do čtvrtfinálových bojů ani jeden náš tým nepostoupil.

Mirkovi s Tomášem děkujeme za vzornou reprezentaci České republiky i našeho klubu a blahopřejeme k jejich výhrám!