15.4.17 FS Chorvatska, Záhřeb

Ve čtvrtek 14. dubna Jaromír Janáček a Tomáš Švejda společně odcestovali do hlavního města Chorvatska, kde se hrál dospělý mezinárodní turnaj Victor Croatian International 2017 (Záhřeb). Do soutěže nastoupili oba dva do dvouhry a společně do čtyřhry.

Ke svému prvnímu zápasu na mezinárodní scéně dospělých nastoupil Tomáš Švejda okolo šesté hodiny. Hrál druhé kolo kvalifikace proti dánskému soupeři Mathiasi Thyrrymu. Po třiceti minutách hry bohužel Tomáš prohrál ve dvou setech 21:11 a 21:9. Tomáš svůj zápas hodnotí: “Odjel jsem s cílem získat nové zkušenost a zahrát si kvalitní zápasy proti starším soupeřům. Můj první zápas proti vysokému Dánovi jsem začal velmi dobře - volil jsem správné údery a aktivními příjmy jsem dokázal sbírat body. V druhé polovině setu můj soupeř změnil celou taktiku, kterou používal až do konce zápasu. Začal hrát mnohem pomaleji, vše vracel a skvěle pokrýval celý kurt. S touto hrou jsem měl velký problém, byla nečitelná a nepříjemná, protože Dán uměl zrychlit ve správný moment hru a tvrdou smečí si jít za míčem anebo mě dostávat pod tlak, ze kterého jsem dělal až moc chyb. Jsem i tak rád, že jsem dokázal hrát výměny a získat každý důležitý bod.“

Druhý den se začala hrát hlavní soutěž, do které nastoupil do dvouhry druhý zmiňovaný hráč – Jaromír Janáček. V prvním kolo ho čekal Elias Nicolaou z Kypru. Míra svůj první zápas nezačal moc dobře. Do zápasu šel velmi namotivovaný, chtěl hrát vše moc přesně a dělal zbytečné chyby. Koncovku prvního setu si ale i tak pohlídal a vyhrál první set 21:19. Ve druhém setu byl stav vyrovnaný do první poloviny. Od druhé poloviny začal získávat soupeř nepříjemnou přesnou hrou na vnitřní hřiště bod za bodem a druhý set vyhrál Kypřan 21:14. V rozhodujícím třetím setu se Míra dokázal vzchopit a byl schopný hrát svojí hru. Správně volil aktivní údery ze zadní části, ze kterých dostával soupeře pod tlak a připravoval si dobrou pozici pro útok. Třetí set vyhrál 21:12.

Po obědě nastoupili společně kluci do čtyřhry. Hráli proti německému páru Roovers/Scheiel. Po dvou vyrovnaných setech bohužel nedokázali ani jednu koncovku dotáhnout do vítězství, a tak prohráli dvakrát 21:18. Kluci společně k jejich zápasu dodávají: „Soupeři byli velmi dobří v rychlých drajvech a dobře pracovali s raketami. Celý zápas byl vyrovnaný a vždy jsme trošku ztráceli. Bohužel v koncovkách byli Němci jistější a více bezchybný. Celkově tento zápas nebyl špatný, ale soupeři byli hratelní a po dvou vyrovnaných setech prohra mrzí.“

Okolo půl páté po vyhraném první kole mohl nastoupit Míra k osmifinále turnaje, kde se utkal proti sedmému nasazenému hráči Manuelu Vazquezovi ze Španělska. Zápas opět jako v první kole nezačal nejlépe. Španěl dobře pokrýval kurt a nedělal zbytečné chyby. Správně volil taktiku a dostával Míru do rychlosti, ze které dělal Míra až moc chyb. První set vyhrál Španěl 21:11. Druhý set měl úplně opačný průběh než předchozí set. Míra se uvolnil v hlavě a rychlým přechodem na síť, kde skvěle dokázal přehazovat soupeře a dobrými křivkami získávat body na svoji stranu. Set s přehledem získal ve svůj prospěch poměrem 21:10. Ve třetím setu Míra dokázal zůstat soustředěn a pokračoval ve své hře jako ve druhém setu. Po změně stran měl Míra o trochu navrch. Po přestávce šel do toho naplno a získal velký náskok. V koncovce sice udělal pár zbytečných chyb, ale i tak vyhrál rozhodující set 21:18!

Třetí den nastoupil Míra ke čtvrtfinálovému zápasu proti soupeři, kterého potkal už v prvním kole čtyřhry. O postup do semifinále na něj čekal Alexander Roovers z Německa. Zápas byl už od začátku vyrovnaný. Po první přestávce v prvním setu Míra ztrácel pár bodů, bohužel Němec začal hrát více aktivněji a dostávat Míru pod tlak. V prvním setu zvítězil právě Němec 21:11. Druhý set byl až do koncovky opět vyrovnaný. Tentokrát si ale Míra držel mírný náskok. V koncovce byl Míra jistější a více si dokázal věřit. Svou rychlou hrou ze zadní části si šel pro vítězství a druhý set vyhrál 21:18. Ve třetím setu bohužel Míra nechytl začátek a hned v úvodu ztrácel. Po změně stran začala být hra opět vyrovnanější. Míra pár bodů stáhl, ale bohužel v poslední části zápasu už nedokázal Němce přehrát. Svůj čtvrtfinálový zápas proti Němci tak Míra prohrál po třísetové bitvě 21:11, 18:21 a 21:17.

Míra své vystoupení ve dvouhře na turnaji hodnotí: Se svým výkonem na turnaji jsem spokojen, dokázal jsem využít přijatelného losu a po dlouhé době si připsat větší bodový zisk do světového žebříčku. Všechny své zápasy jsem hrál na tři sety což nebylo jednoduché. První zápas proti Kypřanovi jsem se malinko trápil, ale ve třetím setu jsem se snažil úplně uvolnit a to mi pomohlo. Ve druhém kole jsem otočil zápas s nasazeným Španělem Vazquezem a to mi dodalo hodně sebevědomí. Trochu mě mrzí čtvrtfinálový zápas s Němcem Roversem, se kterým už jsem tuto sezónu jednou hrál. I když to nebyl jednoduchý soupeř, v zápase jsem si věřil. Bohužel jsem si nechal utéct začátek třetího setu a pak po celou dobu pouze dotahoval, ale i přesto mám ze své hry dobrý pocit.“

Na závěr oba dva kluci dodávají: „Nakonec bychom oba dva chtěli poděkovat za podporu klubu a firmě FZ FORZA Česká republika. Děkujeme také našemu trenérovi panu Votavovi, který s námi sice na turnaj neodjel, ale byl s námi neustále v kontaktu po telefonu a skvěle nás a celou naši partu připravuje na tyto turnaje!“

Dvouhra mužů: 5. Jaromír Janáček, 2. kolo kvalifikace Tomáš Švejda

Čtyřhra mužů: 17. Jaromír Janáček/Tomáš Švejda