16.2.18 ME družstev mužů a žen, Kazaň

V ruské Kazani se od úterý 13. února do neděle 18. února koná mistrovství Evropy družstev mužů a žen, na kterém Českou republiku reprezentují Ondřej Král a Sabina Milová, kteří byli do týmů nominováni na základě výsledků na nedávném mistrovství České republiky dospělých.

Ondřej tak doplnil družstvo mužů, které bude ve složení Adam Mendrek, Milan Ludík, Jan Louda a Jakub Bitman bojovat o co nejlepší výsledky v základní skupině číslo 6, kde je postupně čekají reprezentanti Portugalska, Itálie a favorizovaného Polska.

Sabina doplnila družstvo žen, které bude startovat ve složení Kateřina Tomalová, Zuzana Pavelková, Tereza Švábíková, Michaela Fuchsová a Alžběta Bášová. V základní skupině číslo 6je postupně čekají reprezentantky Polska, favorizované Anglie a Norska.

Týmy trenérsky vedou Pavel Florián a hrající kouč Jakub Bitman a o co nejlepší zdraví se stará fyzioterapeut Jaroslav Suchan.

Oběma k nominaci blahopřejeme a držíme palce!

Program obou týmů je velice náročný. Po nedělním přesunu z Prahy do Kazaně je v pondělí čekal trénink v turnajové hale a v úterý ostrý strat.

Úterý 13. 2. 2018

Česká republika -  Polsko 2-3

• Kateřina Tomalová - Wiktoria Dabczynska 22/24, 18/21 (42 minut)
  • Zuzana Pavelková - Oliwia Socha 21/11, 21/8 (27 minut)
  • Tereza Švábíková - Karolina Wladzinska 18/21, 21/17, 21/15 (44 minut)
  • Alzběta Bášová / Michaela Fuchsová - Magdalena Swierczynska / Aneta Wojtkowska 22/20, 14/21, 15/21 (50 minut)
  • Sabina Milová / Tereza Švábíková - Wiktoria Dabczynska / Aleksandra Goszczynska 7/21, 18/21 (30 minut)

Ženám vstup do turnaje nevyšel ideálně.

Na první dvouhře bojovala Kateřina Tomalová, která v prvním setu odvrátila 4 setboly a vzápětí dva dokonce měla. I tak ztratila set nejtěsnějším poměrem. Ve druhém setu se už do vedení nedostala ani jednou. Na 1-1 srovnala po 27 minutách Zuzana Pavelková, která svou soupeřku z kurtu vyprovodila.

2-1 byl stav po třetí ženské dvouhře, ve které Tereza Švábíková, nejmladší hráčka našeho družstva, po 44 minutách vydřela zápas ve třech setech a dala tak velkou naději našemu týmu k celkové výhře. O třetí bod se tak bojovalo ve dvou čtyřhrách. Papírově ho měly vybojovat spíše Alžběta Bášová s Michaelou Fuchsovou, které nakonec svůj zápas po velkém boji a 50 minutách ztratily 1-2 na sety. Za stavu 2-2 si odehrála svou premiéru Sabina Milová, která po boku Terky Švábíkové nastoupila ve čtyřhře. První set holkám nevyšel. Ve druhém už to byl z jejich strany lepší výkon, ale soupeřky z Polska si sehraněji a trpělivěji zápas pohlídaly.

Muži:

Česká republika - Portugalsko 5-0

• Adam Mendrek – Duarte Nuno Anjo 15/21, 21/14, 21/17 (48 minut)
  • Milan Ludík - Bernardo Atilano 14/21, 21/14, 23/21 (53 minut)
  • Jan Louda - Bruno Carvalho 21/17, 21/17 (34 minut)
  • Jakub Bitman / Adam Mendrek - Bruno Carvalho / Nero 20/22, 21/19, 21/19 (50 minut)
  • Jan Louda / Ondřej Král -  Duarte Nuno Anjo / Bernardo Atilano 21/10, 21/13 (23 minut)

Mužům utkání vyšlo na jedničku a udělali tak první velký krok v boji o postup mezi osm nejlepších týmů v Evropě, kam postupují vítězové sedmi kvalifikačních skupin a nejlepší celek na druhém místě.

Výhra 5-0 se nerodila ale snadno.

Adam Mendrek i Milan Ludík odehráli velice těžké třísetové zápasy. V pravou chvíli se oběma podařilo prodat velké turnajové zkušenosti a pro družstvo vybojovat důležité výhry. Jan Louda zvládl svůj zápas ve dvou setech a rozhodujícím momentem, koncovkou druhého setu zaslouženě vyhrál. Velkou bitvou byla první čtyřhra mužů, kterou Jakub Bitman s Adamem Mendrekem vyhrávají po 50 minutách 21/19 ve třetí setu. Pátý bod vybojovali s chutí hrající „mladé pušky“ Jan Louda s Ondřejem Králem, které své soupeře uvolněně porážejí za 23 minut. Ondřejovo premiéra vyšla na jedničku!

Blahopřejeme!

Středa 14. 2. 2018

Česká republika – Itálie 5-0

• Adam Mendrek - Rosario Maddaloni 16/21, 21/14, 21/17 (51 minut)
  • Milan Ludík - Giovanni Greco 21/17, 22/20 (37 minut)
  • Ondřej Král - Fabio Caponio 21/10, 21/10 (26 minut)
  • Jakub Bitman / Adam Mendrek - Lukas Osele / Kevin Strobl 21/17, 21/17 (28 minut)
  • Ondřej Král / Jan Louda - Giovanni Greco / Rosario Maddaloni 21/12, 21/12 (22 minut)

Mužům vyšlo na jedničku i druhé utkání ve skupině šest, když porážejí po výborných a bojovných výkonech Itálii 5-0. Šance na postup do čtvrtfinále není vůbec malá.

Adam Mendrek s Milanem Ludíkem opět předvedli maximální nasazení a zodpovědný výkon a v mnoha momentech, zejména v koncovkách, uplatňují své zkušenosti. To svědčí o aktuální dobré formě obou aktérů.

Adam po boku Jakuba Bitmana zvládá i čtyřhru, což je velice důležité. Prodává tak svou celoživotní fyzickou mravenčí práci i ve prospěch týmu.

Premiéru si dnes odehrál ve dvouhře Ondřej Král, který svůj zápas zvládl na jedničku, byl velice aktivní a hrou, kdy si výměny dohrával vítěznými míči, nedal soupeři žádnou šanci.

I Ondřej dnes hrál dva zápasy a stejně jako včera odehrál velice dobrou čtyřhru po boku Jana Loudy.

Dvě utkání, plný počet bodů a poměr vítězných a prohraných zápasů 10-0. To je „skoro" vstupenka do pátečního čtvrtfinále. O to budou zítra hrát proti reprezentaci Polska, ve kterém každý vyhraný zápas, možná i set, může mít velkou cenu. Při nasazení, s jakým naši hrají, věříme v jejich postup!

Česká republika – Anglie 1-4

• Zuzana Pavelková - Chloe Birch 15/21, 19/21 (31 minut)
  • Tereza Švábíková - Abigail Holden 20/22, 16/21 (33 minut)
  • Sabina Milová - Freya Redfearn 18/21, 21/16, 22/20 (43 minut)
  • Alžběta Bášová / Michaela Fuchsová - Jenny Moore / Lauren Smith 10/21, 7/21 (25 minut)
  • Sabina Milová / Kateřina Tomalová - Chloe Birch / Jessica Pugh 15/21, 14/21 (25 minut)

Pocit z výkonu ve druhém utkání je podobný, jako včera proti Polkám.

Zuzana Pavelková na jedničce odehrála slušný zápas, ale povětšinu tahala za kratší konec. Ctí jí je, že bojovala až do konce.

Tereza Švábíková nezačala úplně nejlépe a v první části prvního setu prohrávala 7/13. Šňůrou 7 bodů se ale dostala zpět do hry, vedla 14/13 a 19/15. Soupeřka srovnala, ale Tereza přidala další bod a měla setbol. Ve druhém setu už byl rozdíl po jeho celou dobu výraznější.

Ke své premiéře ve dvouhře nastoupila Sabina Milová, která po 43 minutách porazila svou soupeřku 2-1 na sety. První set byl hlavně v jeho začátku z její strany nevýrazný. Až ve druhé polovině začala Sabina hrát aktivněji. Set nevyhrála, ale našla recept, jak by šlo uspět. Ve druhém setu to byla hra o každý bod 10/11. Po přestávce Sabina zabrala a soupeřce odskočila na 15/11 a náskok si udržela až do konce. Ve třetím setu od stavu 2-2 vedla už jenom Sabina. Ani stav 16/11, 19/15, 20/17 jí nedal klid do posledních výměn a tak nejenom jí, ale i nám v hale zatrnulo, zda to zvládne! Nakonec i s nezbytným štěstím zaslouženě vyhrála. Sabina tak nakonec uhrála čestný bod naší reprezentace.

Ve čtyřhrách to bylo stejné. Čelit sehranějším a lépe se pohybujícím soupeřkám nebylo snadné. Připočteme-li k tomu velice dobrou práci s raketou, nebylo na kurtu moc prostoru na dělání bodů.

Zítra čeká naše reprezentantky tým Norska a my pevně věříme, že to bude pro ženské družstvo vítězné loučení se šampionátem. Držíme palce!

Čtvrtek 15. 2. 2018

Česká republika - Polsko 1:4

• Adam Mendrek - Michal Rogalski 18/21, 13/21 (35 minut)
  • Milan Ludík - Adrian Dziolko 21/15, 18/21, 17/21 (56 minut)
  • Jan Louda - Krzysztof Jakowczuk 21/15, 21/14 (32 minut)
  • Ondřej Král / Milan Ludík - Milosz Bochat / Przemyslaw Szydlowski 8/21, 10/21 (25 minut)
  • Jakub BItman / Jan Louda - Adam Cwalina / Pawel Smilowski 17/21, 14/21 (25 minut)

V boji o postup do čtvrtfinále naše mužské družstvo uspělo. Bylo potřeba vyhrát jeden zápas a dosavadní průběh ukázal dopředu, že ten je schovaný na třetí dvouhře. Honza Louda svůj zápas zvládnul bravurně a nedal soupeři žádnou šanci.

Opět velice dobré výkony předvedli Adam Mendrek s Milanem Ludíkem, kteří ve dvouhrách svým soupeřům vzdorovali, Adam zejména v prvním setu a Milan dokonce dovedl zápas do tří setů.

Ondra Král dostal tentokráte důvěru ve čtyřhře po boku Milana Ludíka. Soupeř byl ale nad jejich síly a prohra ve dvou setech byla jednoznačná. Stejný osud potkal i druhý pár Jan Louda / Jakub Bitman. Obecně se nedalo moc očekávat, že by i nově složené páry supěly. Cesta k celkové výhře vedla spíše přes dvouhry.

Prohra 1-4 má ale hlavně nádech historického postupu do zítřejšího čtvrtfinále, do kterého postoupilo naše družstvo jako nejlepší tým na druhém místě, společně s vítězi jednotlivých skupin týmy Dánska, Německa, Anglie, Polska, Francie, Finska a domácího Ruska.

Ve čtvrtfinále se český tým utká s Německem v pátek v 15:00 místního času.

BLAHOPŘEJEME A DRŽÍME PALCE VE ČTVRTFINÁLE!

Česká republika – Norsko 4-1

• Zuzana Pavelková - Elisa Wiborg 21/11, 19/21, 19/21
  • Tereza Švábíková - Hamang Norway 21/17, 21/14 (23 minut)
  • Alžběta Bášová / Michaela Fuchsová - Anne Klyve / Elisa Wiborg 21/11, 18/21, 21/13 (37 minut)
  • Sabina Milová - Vera Ellingsen 21/12, 21/18 (25 minut)
  • Tereza Švábíková / Kateřina Tomalová - Solvår Flåten Jørgensen / Natalie Syvertsen 17/21, 21/9, 21/14 (39 minut)

A nebylo daleko k výhře 5-0, když v prvním zápase skvěle rozehraný zápas nedotáhla do vítězného konce i Zuzana Pavelková, která ve třetím setu vedla 19/16 a vypadalo to, že po výborném výkonu v setu prvním zvládne i rozhodující část zápasu.

Tereza Švábíková měla zápas pod kontrolou a ani jednou v něm neprohrávala. Ukázala, ač ještě juniorka, že reprezentuje na dospělé Evropě oprávněně.

I Sabina Milová zvládla svůj zápas velice dobře. Více musela zabojovat ve druhém setu, ve kterém, ale od stavu 11/11 už to byl její zápas. Hrála pestře, využívala dobré hry ze zadní části kurtu a na saku křižné údery. Co jí občas vypadlo, byl příjem, který odehrála nekontrolovaně do autu.

Obě čtyřhry se hrály na tři sety, ale pocitově byly naše oba páry jasně lepší. Svou roli tu sehrál určitě i kouč dnešních zápasů Jakub Bitman, který aktérkám malinko promluvil do duše.

Družstvo žen se tak loučí se šampionátem výhrou 4-1 a třetím místem ve skupině 6 za první Anglií a druhým Polskem.

Sabina Milová odehrála ve třech utkáních celkem 4 zápasy, dvě vítězné dvouhry a dvě prohrané čtyřhry. Při premiérovém stratu na ME odvedla dobré výkony a vracet se může s hlavou nahoře.

Pátek 16. 2. 2018 - čtvrfinále

Česká republika – Německo 1-4

• Adam Mendrek - Marc Zwiebler 13/21, 17/21 (38 minut)
  • Milan Ludík - Kai Schaefer 18/21, 21/17, 15/21 (58 minut)
  • Jan Louda - Max Weisskirchen 21/19, 21/18 (35 minut)
  • Ondřej Král / Milan Ludík  - Jones Ralfy Jansen / Josche Zurwonne 17/21, 16/21 (29 minut)
  • Jakub Bitman / Jan Louda - Mark Lamsfuss / Marvin Emil Seidel – za rozhodnutého stavu se nehrálo

Skvělé představení našich mužů pokračovalo i ve čtvrtfinále proti favorizovanému Německu. S cílem nechat na kurtu veškeré umění a šáhnout si klidně až na samé dno sil, s cílem dostat utkání až do pátého zápasu, aby si každý z hráčů zažil atmosféru boje o medaile a se snem zvítězit, tak všichni odehráli své zápasy.

Adama nečekalo nic jednoduchého, bojoval, hrál jednoduše a přímočaře, hodně běhal a hlavně, nebál se hrát. S Marcem Zwieblerem strávil na kurtu 38 velice dobrých minut.

Na druhé dvouhře nastoupil Milan Ludík a rval se doslova do roztrhání těla. 3 vyrovnané sety, 58 minut na kurtu, ale kýžený bod se nenarodil. První a třetí set spojovala jedna věc, ani jednou se Milan nedostal do vedení.

Třetí dvouhra = další šance na vybojovaný bod. Honza Louda svůj zápas zvládá na jedničku a Maxe Weisskirchene poráží za 35 minut 21/19, 21/18! Palec nahoru!

V deblech se tolik šancí našim párům nedávalo. O to více je potěšitelné, že Ondřej Král s Milanem Ludíkem dokáží daleko věhlasnějším soupeřům vzdorovat 17/21, 16/21. U Milana klobouk dolů, že po singlu šel do debla na maximum. Ani to ale nezabránilo prohře 1-3  a na posolední zápas tak bohužel nedošlo. Do hry se tak nedostal nejzkušenější hráč týmu Jakub Bitman.

Po Sabině Milové, která odevzdala velice dobré výkony v soutěži žen, i Ondřej Král odehrál v Kazani moc dobré zápasy a byl právoplatným hráčem. Celkem nastoupil v 5 zápasech a 3 vyhrál. Blahopřejeme!

Co hledat za úspěchem tohoto družstva? Mnohé je popsané v článcích na svazovém webu a jde jenom souhlasit. Ale u mužů se sešla opravdu dobrá forma všech jeho členů. Mladíci Jan Louda s Ondřejem Králem výkony navazují na výbornou formu na MČR dospělých, kde dokázali postoupit do finále a na cestě tam porazit své daleko zkušenější a na světovém žebříčku výše postavené reprezentační spoluhráče Adama Mendreka a Milana Ludíka. Těm šampionát nevyšel a dost možná to pro oba byla pěkná sprcha. Odčinit nedobré vystoupení na MČR bylo ideální právě v Kazani, ukázat se, že jsou oprávněně na světovém žebříčku nejvýše z hráčů z České republiky a že myslí vážně boj o Letní olympijské hry 2020 v Tokiu. Rozhodně se jim to povedlo! Jakub Bitman je jednoznačně nejlepším párovým hráčem v České republice, na kurtu to v párech dokazoval. Je nejzkušenějším hráčem a byl i dobrým koučem. K hráčům patří trenér a tím je v Kazani Pavel Florián, další nesmazatelná stopa českokrumlovského badmintonu – našeho klubu. Byla to pro něho první zkušenost na takto významné akci v roli trenéra. Palec nahoru Pavle. A nad vším dohlížel Jarda Suchan, fyzioterapeut naší dospělé reprezentace, dobrák od kosti, který přesně ví, jak vytvořit co nejlepší podmínky pro hráče i vedení přímo v hale a pro hráče a jejich bolístky je k nezaplacení. Kromě připravenosti se to prostě ještě sešlo a to je k dobrému výsledku moc důležité. Nic na tom nemění ani fakt, že v Rusku startovalo 29 mužských týmů a pouze 24 týmů ženských. Kromě Švédska, Skotska a Nizozemska nikdo z širšího okruhu adeptů na čtvrtfinále v mužském turnaji nechyběl. I u žen se schylovalo k velkému překvapení, když o jediný zápas do čtvrtfinále nepostoupil tým Maďarska. Celému družstvu České republiky gratulujeme!