16.4.16 Extraliga, Praha

O víkendu 16. - 17. dubna se v Praze odehrálo iBOD a Tesing Finále play-off extraligy, na kterém startovala nejúspěšnější čtveřice letošní nejvyšší domácí soutěže družstev dospělých. Do této elity se po 4. místě v základní části a skvěle zvládnutém čtvrtfinále proti USK Plzeň (5-0) stejně jako v loňském roce probojovalo i naše extraligové družstvo.

Do Prahy cestovalo v sestavě Hana Milisová, Lucie Černá, Sabina Milová, Jaromír Janáček, Petr Beran, Pavel Florián, Dimitar Dělčev a Maximilián Kořený. Cílem bylo potrápit v semifinále domácí favority a v nedělním utkání vybojovat medaili.

Semifinálové utkání začalo po slavnostním nástupu obou týmů ve 13 hodin. Obě družstva předala vrchnímu rozhodčímu, kterým byl po oba dny Ivan Škácha, očekávané sestavy a finálový turnaj mohl začít.

Uspět v tomto převelice těžkém souboji znamenalo vyhrát nejméně čtyři zápasy a věřit, že v nastaveném zápase to zvládneme. Čtyři body byly schované ve smíšené čtyřhře, třetí dvouhře mužů, dvouhře žen, čtyřhře žen a první dvouhře mužů. I přesto, že i v těchto zápasech byli domácí favoritem, byla toto naše šance. V dalších třech zápasech byl jasnějším favoritem domácí tým.

MD 2: Beran / Kořený – Dubowski / Rogalski – nehrálo se

K úvodním zápasům nastoupili Florián s Černou proti domácímu páru Drančák / Bášová a Janáček šel bojovat s mistrem Polska Dubowskim. Od Mirka se nečekala ani tak výhra, jako co nejlepší rozehrání pro další zápasy, ve kterých už by měl bodovat. O šanci ale bojoval mix a nutno dodat, že to byl náš nejlepší výkon v tomto utkání. Pavel s Luckou vstoupili do zápasu skvěle a přímočarou hrou soupeře zaskočili a získali první set zcela přesvědčivě 21/15. Druhý set byl ale úplně opačný. Soupeř pozměnil taktiku, hru nejprve změkčil a to naší dvojici nevyhovovalo 11/21. Třetí set byl vyrovnaný až do samotného konce, ve kterém se podařilo našim dotáhnout nepříznivý stav 15/19 na 19/19. Poslední výměny zvládli ale lépe domácí a hodně tak uklidnili ostatní spoluhráče. Pro nás se naopak šance hodně zmenšila.

Následovaly první a třetí mužská dvouhra. Delchev bojoval ze všech sil a hrál zatím svůj nejlepší badminton za náš tým. Na Rogalskeho to ale nestačilo. Kořený vyzval svého tréninkového parťáka Bitmana a stejně jako u mixu vstoupil do zápasu velice dobře a vyhrál první set 21/14. Ve druhém se ale karta otočila a na kurtu daleko více jistější Bitman vyhrává 21/13. Max se snažil ve třetím setu ze všech sil, ale úvodní velká bodová ztráta mu neumožnila uspět a prohrává 17/21. Průběžně prohrávalo naše družstvo 0-4 a o osudu prvního semifinále bylo prakticky rozhodnuto.

O šanci hrát až do konce se mohly postarat ženy. Milová vyzvala Koukalovou a Černá s Milisovou mistryně republiky Bášovou s Fuchsovou.

Sabina se na zápas velice těšila, ale v samotném průběhu byla hodně nevýrazná a neměla prakticky žádnou šanci. Byla to doslova sprcha. Po setech 9/21 a 13/21 bylo rozhodnuto.

Lucka s Hankou vzdorovaly dva sety, ale tempu soupeřek moc nestíhaly. Zejména obrana jim dělala problém. Pro Hanku to byl první opravdový zápas po jejím nepříjemném zranění a i to bylo na kurtu znát.

Celková prohra 0-6 byla až dost krutá, ale odpovídala síle obou soupeřů.

Našim nezbývalo nic jiného, než na všechno zapomenout a připravit se na nedělní dopolední utkání o bronzové medaile, ve kterém jim bylo soupeřem družstvo BADMINTON FSpS MU A, které ve druhém semifinále nestačilo na Benátky nad Jizerou 2:5. Očekávalo se zcela vyrovnané utkání a velice slušný badminton. To se také bezezbytku potvrdilo.

Nastavení: Janáček / Milová – Mendrek / Augustyn 16/21, 12/21

K prvním zápasům nastoupili Florián s Černou a Kořený ve dvouhře.

Pavel s Luckou zvládli zápas skvěle a Michala Světničku s Monikou Světničkovu z kurtu doslova sestřelili. Po skvělém a uvolněném výkonu vítězí 21/17, 21/14. Druhý jistý bod přidal i Max Kořený, který zvládl zápas se zkušeným Standou Kohoutkem ve dvou setech.

Následovaly zbývající dvě mužské dvouhry, ve kterých Míra Janáček vyzval Vojtu Šelonga a Mitko Delchev Adama Mendreka. Pro případný medailový úspěch bylo potřeba, aby Mirek svůj zápas zvládnul. Bohužel mu zápas nevyšel podle našich ani jeho představ. V prvním setu zvládnul koncovku a vyhrál 21/19. Ve druhém už byl ale daleko více chybujícím a to rozhodlo nakonec o celém výsledku. Je obrovská škoda těsné prohry v setu druhém, ale pocitově to tak blízko nebylo. Štěstí se musí jít vstříc, ale u Mirka to bylo spíše opačně. Nedokázal se vybudit, prostě to nebyl Mirkův zápas. Bohužel. Mitko odehrál jednoznačně svůj letošní nejlepší zápas a Adama Mendreka hodně potrápil. Tady si opačně Mitko trochu toho štěstí určitě zasloužil. Stav po čtyřech zápasech byl vyrovnaný 2-2.

Třetí dvojička zápasů nás opět poslala do dvoubodového vedení. Nutno dodat, že hodně nečekaně. Zatímco od Pavla Floriána s Mirkem Janáčkem se výhra očekávala, od Sabiny Milové spíše ne.

Pavel s Mirkem zvládli zápas proti páru Standa Kohoutek / Michal Světnička skvěle a útočnou a uvolněnou hrou jednoznačně vyhráli 2-0 na sety. Sabina nastoupila proti Kamile Augustyn a pokud měl tým ještě šanci uspět, musela vyhrát. Bylo to až neuvěřitelné, jak zvládala hru v prvním setu a vytvořila si velký náskok 19/10. Stejně neuvěřitelné, ale spíše hororové bylo, jak o něj vzápětí přišla. Nakonec ale zvládla poslední dvě výměny 21/19. Druhý set byl v průběhu více vyrovnaný, ale navrch měla stále Sabina a zápas dovedla do vítězného konce 21/17. Průběžně to znamenalo vedení 4-2. Na jásot to ale nebylo.

V posledních dvou zápasech museli Petr Beran s Maxem Kořeným nebo Lucka Černá se Sabinou Milovou překvapit. To se bohužel ani jednomu páru nepovedlo.

Petr s Maxem neměli proti páru Mendrek / Šelong prakticky žádnou šanci.

Lucka se Sabinou rozehrály zápas výborně. Bohužel v samotném závěru prvního setu obě chvilku vypadly z tempa a soupeřky set otočily ve svůj prospěch 19/21. Ve druhém setu to byla z naší strany jasná záležitost a výhra 21/10. Klíčový byl, z našeho pohledu ale bohužel, v tomto zápase vstup do setu třetího. To byl z naší strany asi nejhorší okamžik celého utkání. Prohrávat na jedno podání 0/8 je hodně. Konečný stav 10/21 poslal soupeře do rozhodujícího nataveného zápasu.

Ten se vybíral z mužské dvouhry, ženské dvouhry a mixu. Každé družstvo jednu disciplínu vyškrtlo a ta zbývající se hrála.

Naše družstvo vyškrtlo dvouhru žen, soupeři dvouhru mužů a o bronzových medailích tak rozhodovala smíšená čtyřhra.

Podle pravidel směli nastoupit hráč a hráčka, co mix v tomto utkání ještě nehráli. V našem družstvu dostali jednoznačnou důvěru Mirek Janáček se Sabinou Milovou, které v zápase o bronz čekala dvojice Adam Mendrek / Kamila Augustyn. Určitě nemělo jít o lehké soupeře, ale rozhodně hratelné. Bohužel zejména Mirek odehrál opět zápas v útlumu a nevzpomněl si na loňskou podobnou situaci v zápase o bronz, ve kterém se stal naším hrdinou. Po setech 16/21, 12/21 prohráváme s Brnem 4-5 a jsme bez medaile.

Radek Votava, trenér našich hráčů, dodává:Pocit asi popisovat nemusím. Zklamání, možná i něco více. Ale na druhou stranu realita. Tyto dva dny bych srovnal s úvodním dvojkolem letošního ročníku. Nevyrovnaný duch v družstvu, u některých hráčů nebojovný výraz na kurtu. Klub, jako je náš, nemá každý rok šanci hrát o medaile a to, že jsme o ně v Praze hráli podruhé za sebou je prostě skvělé. Ale šanci se nám všem podařilo promarnit. Extraligová sezóna byla hodně těžká a vše skloubit s individuálními turnaji nejí jednoduché. Opět se ukázalo, že bez osobností, co na sebe vezmou zodpovědnost, se hrát nedá. Tou byl u nás Pavel Florián, který na začátku sezony ještě zvažoval, že už hrát nebude. Nakonec došlo k domluvě, že bude nastupovat ve čtyřhře. Po úvodních utkáních ale přišel a řekl mi, že takto to dál nejde a že musí zvládnout zápasy dva, mix a debl. A nejenom odehrát, ale vyhrát. Od tohoto momentu to vše šlo o mnoho lépe. Družstvo mělo danou sestavu a probojovalo se až mezi čtyři nejlepší týmy. Pavel ukázal obrovské srdce a to i tento víkend v Praze. Od začátku sezóny bylo ale družstvo oslabené o Hanku Milisovou, která se začátkem září zranila. To byla opravdu citelná ztráta a to se ukázalo i teď ve Vinoři. I když v prvním utkání nastoupila ve čtyřhře, nebyla to ještě zdaleka stoprocentní Hanka. Troufám si tvrdit, že bez jejího výpadku by to bylo celé jinak. Důležité ale je, že už je Hanka zpátky a postupně se opět dostane do pohody a skvělé formy. Jsem o tom přesvědčený. Míra Janáček odehrál sezónu, kdy nikdy nebylo jasné, kdy mu to půjde a kdy ne. Do jeho výkonů se hodně promítaly nálady. Doufejme, že se nad vším zamyslí a najde sám i společně s týmem recept, jak toto ustálit v jeho prospěch, protože badminton umí skvěle. Petr Beran odehrál svou první extraligovou sezonu a nehrál vůbec špatně. Od něho se první rok tolik neočekávalo. To teprve přijde. Max Kořený, to nebyl Max z loňské sezóny. Na začátku a teď na konci to dobré nebylo. Malinko mě to mrzí, protože Max má potenciál. Ale přípravu na finálový turnaj dle mě podcenil. Mitko Delchev to má hodně těžké. Když hraje, tak na jedničce a má samé těžké soupeře. Ale za jeho dvě víkendové dvouhry mu moc děkuji. Hrál moc dobře. Hrál naplno, srdcem a pro tým. Lucka Černá do týmu patří, avšak má to velké ale. Bohužel její tréninkové nasazení není pro tuto úroveň dost dobré. Přitom kdyby jenom drobet přidala, byla by zcela nepostradatelnou hráčkou týmu. Ale na to musí přijít každý sám, co chce. Sabina Milová musela převzít na celou sezonu roli druhé hráčky v týmu a hrát dvouhry a čtyřhry. Vzala to velice statečně a zodpovědně a družstvu hodně pomohla. Ukázala, že když člověk na sobě chce pracovat, má vždy velkou šanci. To je asi v krátkosti můj pohled na jednotlivé hráče a hráčky našeho družstva. I když to tak teď možná vypadá, není to ale žádná tragédie. Jak jsem již naznačoval, je to spíš kritický pohled a dozvuk zklamání, když k medaili bylo tak blízko. Jednoznačně jsme ukázali, že patříme mezi nejlepší české týmy a to i v situaci, kdy nám možná leckdo nevěřil.  Hráčům a hráčkám děkuji a věřím, že tento tým má velice dobrou budoucnost, na které je ale už nyní potřeba začít pracovat.

Konečné pořadí:
1. místo Sokol Radotín Meteor Praha „A“
2. místo BK 73 DELTACAR Benátky n. J.
3. místo Badminton FSpS MU „A“
4. místo SK Badminton Český Krumlov

Bilance našich hráčů v celém ročníku:
Pavel Florián odehrál celkem 15 zápasů, z toho 12 vítězných. Hrál 7 čtyřher a 5 vyhrál a 5 mixů a 4 vyhrál.

Jaromír Janáček odehrál celkem 19 zápasů, z toho 10 vítězných. Hrál 7 dvouher a 4 vyhrál, 10 čtyřher a 6 vyhrál a 2 mixy bez výhry.

Maximilián Kořený odehrál 18 zápasů, z toho 13 vyhrál. Hrál 9 dvouher a 7 vyhrál a 9 čtyřher a 6 vyhrál.

Petr Beran odehrál 13 zápasů, z toho 8 vyhrál. Hrál 5 dvouher a 3 vyhrál, hrál 6 čtyřher a 4 vyhrál, hrál 2 mixy a 1 jeden vyhrál.

Dimitar Delchev odehrál 9 zápasů, z toho 2 vyhrál. Hrál 6 dvouher a 1 vyhrál a 3 čtyřhry a 1 vyhrál.

Sabina Milová odehrála 19 zápasů, z toho 7 vyhrála. Hrála 7 dvouher a 2 vyhrála, hrála 9 čtyřher a 4 vyhrála, hrála 3 mixy a 1 vyhrála.

Lucie Černá odehrála 19 zápasů, z toho 10 vyhrála. Hrála 3 dvouhry a 1 vyhrála, hrála 9 čtyřher a 4 vyhrála, hrála 7 mixů a 5 vyhrála.

Hana Milisová odehrála 1 čtyřhru bez výhry.

(Maximilián Kořený, Lucka Černá, Hana Milisová, Pavel Florián, Sabina Milová, trenér Radek Votava, Dimitar Dělčev, Jaromír Janáček a Petr Beran)