17.2.17 U17, Polsko

V termínu od 15. do 18. února se v Lubinu odehrál další z turnajů evropského okruhu kategorie U17. Skvěle uspořádaný turnaj, který byl i tradičně obsazen hráči z východních zemí. Kromě juniorského Polish U17 International se zde konalo i mistrovství Evropy smíšených družstev dospělých. Náš klub na turnaji reprezentovali Bára Hadáčková s Tomášem Švejdou, které trenérsky doprovázel jejich trenér Radek Votava. Tomáš odehrál na turnaji všechny tři disciplíny – dvouhru, čtyřhru se svým stálým spoluhráčem Janem Janoštíkem a smíšenou čtyřhru právě s Bárou Hadáčkovou. Ta kromě smíšené čtyřhry odehrála ještě dvouhru.

Ve smíšené čtyřhře Bára s Tomášem nakonec došli až do semifinále. Po prvním volném kole zvládli naši hráči úvodní zápas nad domácím párem Piorkowski/Radziszewska ve dvou setech 21:14 a 21:9. V osmifinále nastoupili proti ruskému páru Chertilin/Kozyreva a po 21 minutách vyhráli ve dvou setech 21:13 a 21:10. Stejným poměrem 2:0 na sety vyhráli i ve čtvrtfinále nad polským párem Trecki/Bujak a mohli se společně radovat z postupu do prvního společného semifinále, které odehráli proti dobře sehranému chorvatskému páru Meglič/Sadaič. Po třísetovém zápase 21:19, 9:21 a 21:14 se už museli bohužel spokojit se třetím místem. Bára s Tomášem své vystoupení zhodnotili: " V mixu jsme se naší rychlou a útočnou hrou dostali až do semifinále, tam jsme bohužel pokazili pár lehkých balónů na začátku třetího setu a to nás stálo několik bodů pro soupeře. Tím si tvořili postupně náskok a dostávali nás hodně pod tlak. U sítě nám dělala hlavně problém dobře hrající Sadaič. “ Ve dvouhře chlapců nastoupil Tomáš Švejda v prvním kole proti domácímu hráči Kacperu Kopaczovi. Celou dobu měl zápas po kontrolou a s přehledem vyhrál 21:7 a 21:4. Ve druhém kole už bohužel nestačil na třetího nasazeného hráče Luku Bana z Chorvatska. Po dvou vyrovnaných setech prohrál 21:19 a 21:18. Tomáš k zápasu dodává: " Tento zápas mě velmi mrzí, protože šance zde byla a to hlavně v prvním setu, kdy jsem po celou dobu setu vedl. V obou koncovkách byl nakonec soupeř jistější a já udělal větší množství chyb. Z tohoto zápasu si musím vzít mnoho ponaučení do mých dalších zápasů!"

Ve dvouhře měla Bára Hadáčková první kolo volné, jelikož je dobře umístěna na evropském žebříčku U17. Svůj úvodní zápas nezačala úplně podle představ a musela hned do tří setů proti Slovence Tarcalové. Zápas nakonec zvládla a postoupila do osmifinále, kde nastoupila proti ruské hráčce Anastasii Shapavalové. Po třech setech nakonec vyhrála 18:21, 21:18 a 21:16. Čtvrtfinále odehrála proti Kitti Szotak z Maďarska. Po prvním vyhraném setu bohužel nezvládla koncovku druhého setu a ve třetím setu už dominovala soupeřka. Bára prohrála 13:21, 23:21 a 21:8. Bára o svých zápasech řekla: " Na turnaji jsem se snažila hrát co nejvíce v klidu, protože s tím mám v posledních zápasech velký problém. V prvním kole bylo pro mě velmi nepříjemné hrát proti Tarcalové, protože jsem s ní ještě nehrála. Nakonec jsem to ve třech setech zvládla. V osmifinále se můj výkon o mnoho zlepšil a dokázala jsem hrát o dost lépe. Ve čtvrtfinále jsem nezačala úplně podle představ, ale nakonec jsme první set zvládla dobře. Ve druhém setu jsem bohužel nedokázala proměnit tři matchbally a začala jsem hrát moc opatrně. Naopak soupeřka se chytla a ve třetím setu byla lepší a já jsem prohrála."

Ve čtyřhře chlapců nastoupil Tomáš s Honzou v prvním kole proti domácí dvojici Bilbin/Holub. Zápas si pohlídali a vyhráli dvakrát 21:13. V osmifinále na ně čekali stejně jako v prvním kole domácí dvojice. Po setech 21:16 a 21:11 postoupili do čtvrtfinále, které odehráli proti dvojici Antoška/Horák ze Slovenska. Kvalitní zápas kluci zvládli ve dvou setech 21:19 a 21:14 a postoupili do semifinále, kde se utkali stejně jako před týdnem na Hungarian Junior s polskou dvojicí Cimosz/Kordek. Před týdnem v systému do 11 bodů na 4 sety vyhráli, bohužel tentokrát v klasickém systému prohráli ve dvou setech 21:14 a 21:17. Tomáš ke společnému deblu s Honzou dodává: „První dvě kola jsme si pohlídali a kvalitní deblovou hrou jsme jak v první, tak ve druhém kole porazili nenasazené dvojice z Polska. Ve čtvrtfinále se nám dařilo správně si připravit pozici pro útok a dobře pracovat s raketami. Zápas jsme zvládli skvěle a postoupili do našeho prvního mezinárodního semifinále. Tento zápas nám vůbec nevyšel, naopak Poláci byli správně připraveni na tento zápas. Dokázali jsme mít několik výborných momentů, kde jsme byli lepší než soupeři, ale Poláci nás hodně dostávali aktivní hrou pod tlak a my dělali až moc nevynucených chyb. I tak je pro nás 3. místo skvělým výsledkem a motivem do dalších turnajů!“ Bára s Tomášem nakonec dodávají: „Děkujeme za podporu našemu klubu, trenérům panu Votavovi a Mendrekovi za to, že nás trenérsky doprovázeli po celou dobu turnaje.“

Radek Votava k vystoupení našich hráčů dodává: “Tomáš s Bárou odehráli velice dobré zápasy a myslím si, že i jejich hodnocení v článku je velice výstižné. Tomáš podal výborné výkony v deblu a mixu. Byl velkou oporou pro oba své spoluhráče. Dominoval výborným podáním a příjmem a dařilo se mu dobře pracovat v přechodu z obrany do aktivity a číst hru. Ve dvouhře hrál s nasazeným hráčem z Chorvatska velice dobře, bohužel v koncovce prvního setu to bylo až příliš opatrné. Bára bohužel střídala lepší rozpoložení s určitou bezradností. Zvládla pro ni těžký vstup do turnaje dvouhry, podala velice dobrý výkon proti reprezentantce Ruska a prohrála zápas pro ti pozdější vítězce z Maďarska. Proti ní nevstoupila do zápasu dobře a v polovině prohrávala o tři body, aby set nakonec vyhrála 21/13. Druhý set byl poměrně vyrovnaný, ale Bára si udržovala mírnou převahu a v samotném závěru vedla 20/17. Za tohoto stavu znejistěla a po vlastních chybách a ve dvou případech po naivní rozehrávce příjmu doprostřed kurtu, set ztratila. Třetí set už byl odevzdaný. To se prostě stává a je třeba tyto situace vnímat a poučit se z nich. Rozhodně to není žádná tragédie. Oběma blahopřeji k dosaženým výsledkům, děkuji za vzornou spolupráci a reprezentaci našeho klubu a naší práce“.

Dvouhra muži: 17. místo Švejda Tomáš

Dvouhra ženy: 5. místo Hadáčková Bára

Čtyřhra muži: 3. místo Švejda Tomáš / Jan Janoštík (Sokol ČB)

Smíšená čtyřhra: 3. místo Švejda Tomáš / Hadáčková Bára