Domů > Turnaje > Výsledky

19.8.19 Mistrovství světa, Basilej

Od 19. do 25. srpna se ve švýcarské Basileji a opět po nějaké době v Evropě uskutečnilo mistrovství světa dospělých. Nechyběla na něm ani naše klubová deblová dvojice Jaromír Janáček - Tomáš Švejda a jejich trenér Radek Votava. Právě oni tři společně úspěšně zvládli roční kvalifikaci a po cca 15ti měsíční spolupráci mohli kluci startovat na svém premiérovém světovém šampionátu mezi nejlepší špičkou světa.

I když finální příprava nebyla ideální, jelikož byla ovlivněná nemocí, neměnilo to nic na tom, že los byl milosrdný a přidělil jim do prvního kola nabitého pavouka mužského debla přijatelnou ruskou dvojici Vladimír Nikulov/Artem Serpionov.

Do Basileje vycestovali společně už v sobotu, aby měli čas se důkladně připravit na svůj zápas. Všechno tak směřovalo k tomuto zápasu a jasnému cílu podat co nejlepší výkon a postoupit do druhého kola.

Oficiálně společensky mistrovství odstartovalo už v neděli podvečer uvítací večeří pro všechny hráče, trenéry, rozhodčí a hlavní organizátory v centru Basileje v Markthalle se zaplněnými stánky světové kuchyně.

Míra s Tomášem ke svému zápasu nastoupili hned první hrací den kousek před sedmou hodinou večer.

Úvod klukům nevyšel optimálně. Ale po prvních nevynucených chybách a nejistém rozjezdu hru přece jenom srovnali a okolo stavu 16 bodů, šli i jednou do vedení. Ale jak byl nejistý začátek, byl i konec první setu.

Druhý set byt už o něčem jiném. Do hry se dostaly více útočné prvky, které podporovalo zlepšení na podání a příjmu. To už byla hra, kterou se Mirek s Tomášem prezentují nejraději. Set vyhráli s velkou převahou.

Třetí set začal dobře, kluci vedou 5:2. Bohužel přijde šňůra pěti bodů soupeřů a pohoda je rázem pryč. Mirek s Tomášem se ale nevzdávají a srovnají hru i body 8 ku 8. Za tohoto stavu ale přijde druhá a rozhodující pětibodová šňůra. Stav 8:13 byl nakonec pro soupeře dostatečně veliký. Mirek s Tomášem ale stále bojují a v samotném závěru dotahují na 18:19. Soupeř v tento okamžik přerušil hru, jeden z dvojice se nechal ošetřit, a po zklidnění zápas vyhráli.

Po skoro hodinovém boji, ale výrazných chybách, to zkrátka na výhru nad hratelnými soupeři nemohlo stačit a výsledek zápasu tak skončil 18:21, 21:13, 18:21.

Radek Votava dodává: “V článku na klubový web se vracíme k mistrovství světa s určitým odstupem (časovým) a stále u mě převládají lehce smíšené pocity. Celé léto bylo připravené tak, že vrcholem je tréninkový pobyt v Indonésii, potom plánovaná a nutná dovolená a regenerace a návrat do tréninku s dostatečným předstihem. Bohužel Tomáše postihla silná střevní viróza, která ho úplně mimo držela pět dní a návrat byl hodně pozvolný. Já to měl podobné, a tak poslední tréninky měli kluci v Praze u Michala Turoně, kterému tak moc děkuji. Bohužel ale neproběhla tak, jak byla plánovaná a směřována k zápasu na MS. Cesta a tréninky přímo v dějišti proběhly dobře a na klucích bylo vidět, že se na zápas moc těší. Ono to v prostředí MS není tak složité, motivuje vás prakticky všechno okolo vás (snad kromě team-manager meetingu/. Do zápasu dali v daný moment všechno a jenom škoda, že se jim opět podařilo darovat soupeřům tolik zbytečných chyb. První ztracený set mrzí hodně, protože soupeř měl prostě díky němu navrch, a to se projevilo hlavně v setu třetím – tady zase dvě pětibodové šňůry ve prospěch soupeře! Mirek s Tomášem ale zaslouží pochvalu. Za celé to období udělali pokrok. Postup na Evropské hry a mistrovství světa je určitým vyvrcholením tohoto období a je třeba se pustit do dalších smělých plánů, ale především do přípravy. Určitě je i zajímavostí, že Tomáš je ještě junior a byl jedním z nejmladších účastníků tohoto šampionátu. Ještě jednou blahopřeji.“

Že bude Mirka s Tomášem i jejich trenéra prohra ještě dlouho štvát je znát i z komentáře na sociálních sítích:

“Bojujeme téměř hodinu a nakonec marně. O to víc nás mrzí rozhodující momenty, které jsme zkrátka nezvládli. Důležitý zápas v kariéře a rozhodně nevyužití velké, jedinečné a i reálné příležitosti. Rozhodně je to ale velké ponaučení, a proto další MS dospělých bude akcí, na které opět nechceme chybět a znovu posouvat naše hranice.”

“Děkujeme moc divákům v hale za podporu a také všem doma, kteří nám dlouhodobě v naší cestě pomáhají! O to více jsme rádi, že tu mohl být náš trenér Radek Votava, který je pro nás velice důležitý a dělá své maximum, proto ani on nemá radost z takovýto proher, ve kterých ví, že jsme mohli být vítěznou dvojicí. Je to náš trenér, který nás už dlouho doprovází, a díky této spolupráci máme v badmintonu šanci. Jestli si někdo myslí, že mu za tréninky platíme, nebo za to, že s námi jezdí na turnaje, tak mílí. Pomáhá nám v tomto klub, třeba tady na MS i svaz, ale mnohé si musí náš trenér prostě zaplatit ze svého. Vlastně chodí do práce, kterou dělá dost dobře a ještě tam dává peníze.”

“To je bohužel realita, proto by to nešlo i bez našich rodičů, kteří nás podporují finančně i morálně a několika dalších finančních podporovatelů! Moc všem děkujeme!”