Domů > Turnaje > Výsledky

19.9.21 MČR dospělých, Praha

Prodloužený víkend 17. – 19. září 2021 přilákal na přeložené mistrovství České republiky dospělých, které se odehrálo v areálu HAMR Sport Štěrboholy, kompletní domácí špičku, mezi kterými se ve velice dobrém světle přestavili i naši hráči Lucie Černá, Patrik Fuciman a Jaromír Janáček a s nimi i hostující hráči v našem extraligovém týmu Pavel Maňásek z Badminton Rychnov nad Kněžnou a Berta Ausbergerová z SK Proseku Praha. 

Každý turnaj startuje smíšenou čtyřhrou. Ne jinak tomu bylo i nyní, ale bohužel bez naší účasti. Škoda nezvládnutého finále na oblastním přeboru dospělých.

Ve dvouhrách nás reprezentovali Lucka Černá a Patrik Fuciman.

Pro Patrika bylo toto MČR premiérovou účastí na TOP akci dospělých. Hrál dvouhru, do které postoupil z oblastního přeboru. V Praze ho čekal Pavel Synovec ze Sokola Radotín Meteoru Praha. Přijatelný soupeř, to určitě, ale stále zkušenější. Dospělý a juniorský badminton se moc srovnávat nedá, zejména u mužů. V prvním setu se Patrik hodně hledal a prakticky v žádné výměně nebyl jako ten, co by drobet hru diktoval. Nebyl „šéfem“. Nehrál špatně, ale dětsky. Do druhého setu se nechal přesvědčit, že musí být aktivnější zejména přístupem k úderům, a to od příjmu a na podání musí být drzejší. To Patrik zvládnul o mnoho lépe a bylo to znát i průběhu hry. Hrálo se ve větším tempu, byly kvalitnější a delší výměny a Patrik i sám bodoval. Je potěšitelné, že dokázal pracovat daleko lépe v obraně, na které aktuálně více pracujeme. Po setech 10/21, 18/21 zatím nezvítězil, ale jeho účast, hra a přístup dávaly smysl.

Ve dvouhře žen bojovala Lucka Černá a poměrně se jí dařilo. V prvním kole si lehce poradila s Annou Natálií Kohoutovou (Super Stars Most) 21/6, 21/7, ve druhém kole po třech setech 21/8, 20/22, 21/18 s Radkou Šilhavou (SK Hamr) a postoupila do čtvrtfinále, ve kterém ji čekala první nasazená, a nakonec i celková vítězka MČR Tereza Švábíková (B.O.CHANCE OSTRAVA SPORTCLUB). Tereza již byla nad její síly (9/21, 18/21), ale ve druhém setu předvedla Lucka velice dobrý výkon, hrála s daleko větším zájmem a zejména takticky lépe. Opět ukázala, že i po dlouhé pauze je v ní potencionál hrát na domácí scéně dobré zápasy. Badmintonových tréninků měla od ledna možná pět, ale systematicky pracuje na zlepšení kondice a vše s ní spojené, musela hodně zhubnout a pokud chce mířit k lepším výkonům, čeká ji ještě hodně práce. Je ale na dobré cestě. Z pohledu trenéra vidím za nedůležitější moment udržet si správné nastavení v hlavě při jednoduchých i těžkých věcech. Vše má smysl a musí to do sebe zapadat. Jedno bez druhého nebude dobře fungovat.

Lucka hrála i čtyřhru společně s Bertou Ausbergerovou (SK Prosek Praha) a v prvním kole porazily dvojici z TJ Sokol Polabiny Pardubice Apolena Bártová / Aneta Vašíčková 21/10, 21/11. Ve druhém kole svedly velkou bitvu s dvojicí Denisa Šikalová / Michaela Zelinová (Badmintonový klub 1973 Benátky nad Jizerou / SK Prosek Praha), kterým nakonec po setech 19/21, 21/23 podlehly. Velice dobrý výkon pro hráčky, které spolu nehrají a povzbudivé pro naše extraligové zápasy, protože Berta v našem týmu bude hostovat.

Nejvíce se očekávalo od deblové dvojice Jaromír Janáček – Tomáš Švejda. Bohužel někdy život píše i nepěkné příběhy a jeden z nich byl i pro kluky. Tomáš v týdnu před zalehl. Nic zásadního smrkání, kašlání, dutiny, bohužel tři dny s teplotou okolo 38, a to bylo hlavní důvodem jeho odhlášení z MČR.  K definitivnímu rozhodnutí došlo ve čtvrtek večer po návštěvě u Tomáše, kde se kluci společně s trenérem rozhodli pro toto řešení a došlo k souhlasu, že Mirek, pokud seženeme partnera, se kterým bude chtít hrát, na MČR pojede. První nápad nevyšel (Kuba Bitman) a druhý v pořadí již ano. Jeden krátký telefon ve 21 hodin, rychlá otázka a okamžitá odpověď a bylo dojednáno. Na naší straně úleva, ale asi jen málokdo si dokáže představit, co se Mirkovi honilo v hlavě. Určitě chtěl hrát, ale nechtěl prohrát a teď má vedle sebe mladé ucho. Trenér byl více v klidu, sázel na to, že Pavel má formu, sice šestnáctiletou, ale má, má motiv a to velký a povahou šoumen se nerozsype.

Důležité bylo, že se debl nepřelosovával a klukům zbyla výhoda nasazení a poměrně slušný los. První zápas proti dvojici Filip Marek / Jan Rázl (BK TU v Liberci) nebylo moc co řešit, ale na kurtu byl vedle dospěláka dětský hráč. Výhra ale byla v klidu a po setech 21/13, 21/12 hurá a nadšeně do čtvrtfinále. V něm je čekali zkušení kluci Matěj Ehm / Tomáš Skála (TJ Sokol Polabiny Pardubice) a dalo se očekávat, že soupeři budou chtít využít této šance a proklouznout pro medaili. Bylo to ve třech setech, ještě hodně nevyrovnané, ale set od setu lepší. 21/18, 19/21 a ve třetím 21/14. Třetí set byl již jednoznačný, Pavlík se uvolnil a začal hrát prostě dobře a díky tomu měl Mirek daleko více šancí využít svých schopností. V zápase byla fáze, kdy muselo dojít na krátký pohovor „takto se o medaili nehraje“ a od té doby to šlo. Velká a spontánní radost z postupu mezi čtyři nejlepší, jistá medaile a večerní boj o finále.

Další kolo, těžší soupeř, uvolněnost z medaile a touha hrát finále. To snad ani nešlo prohrát. Ale na Mirka s Pavlem čekala ostřílená dvojice Pavel Drančák / Vojěch Šelong (Sokol Radotín Meteor Praha / TJ Orlová – Lutyně). Kdo by na ně sázel? Já nesázím, ale po prvních 4 výměnách jsem tomu věřil – budeme rychlejší, budou hledat Pavlíka, a tak nebudou hrát tak rychle a toto tempo Palík zvládne, budeme hbitější, musíme dobře podávat a přijímat a to zvládneme. Věděl jsem, že Mirek přijal spoluhráče jako parťáka a dýchal za něho v dobrých momentech, i těch těžkých. Výhra ve dvou setech 25/23, 21/18. Kluci hráli dobře a Pavlík se každou výměnou více a více adaptoval a zvládnul i pokyn, buď na síti akčnější, hledají tě tam. Poslední míček a obrovská radost obou, trenéra a spousty lidí. Mirek a Pavel, dva příběhy, každý jiný, ale motivace společná, vždyť oba hráli i za nemocného Tomáše.

Nedělní finále byla už odměna. Ondřej Král s Adamem Mendrekem (Sokol Radotín Meteor Praha / BADMINTON FSpS MU) byli v tomto zápase favorité a tuto roli i splnili a po setech 15/21, 15/21 si na krk zaslouženě pověsili zlaté medaile. Ale z naší strany to nebyla v žádném případě žádná ostuda ba naopak. Bylo to dobré finále, ve kterém chyběl určitě Tomáš, aby se hrálo ještě rychleji a dle osvědčených deblových zásad. Mirek s Pavlem ale zvládli nástrahy moderní hry dobře, hráli debla, kde se pohybovali a řešili situace tak, jak přicházeli a zápas si náležitě užívali. Na jejich straně bylo spousta lidí, kteří je povzbuzovali už během turnaje, že se na jejich zápasy těší a že mění program a dorazí i na poslední zápas finálového dne.

Pavel Maňásek byl hrdina MČR a psal velký a krásný příběh, svůj příběh a také svého taťky a trenéra v jedné osobě, jejich mladého klubu, který po několika letech přivedl na výsluní nejenom jeho, ale i Petru Maixnerovou, která si vybojovala medaile dvě. Hru si neuvěřitelně užíval a každým setem se měnil z děcka v chlapa. Ale nesmíme hodin do stínu Mirka, pro kterého to nebyla vůbec jednoduchá situace. Parťák omarodil, náhrada čerstvě 16letým klukem a v hlavě titul, nebo možná i „má cenu tam jezdit“. Udělal podle mě to nejlepší, co mohl, hodil vše za hlavu, přijal Pavla se vším všudy jako rovnocenného parťáka, společně využili obě rána (v sobotu i neděli) ke společným tréninkům a šli míček od míčku, set od setu až do finále. Obrovská zkušenost i pro něho a 100% zadostiučinění všem kritikům, že je neperspektivní.  Ne, že opak je pravdou, ale ještě dokázal, že má velké a dobré srdce a je skvělý parťák.

Je třeba nezapomenout a poděkovat všem pořadatelům, v čele s ředitelem turnaje Michalem Hubáčkem, za přípravu a odvedenou práci, a to s připomenutím, že mistrovství proběhlo v nelehké době. A jako u většiny akcí, mnoho věcí snese palec nahoru a jiné je třeba vylepšovat.

Poděkování patří i zaměstnancům Českého badmintonového svazu, kteří se na průběhu také tradičně podíleli zejména zajištěním rozhodčích a prací okolo propagace hlavně přímo v hale.

A ještě jedno poděkování a potlesk, a to všem rozhodčím od lajnových až po šéfa Honzu Koláře, který bděl nad celým průběhem turnaje. Mimochodem, i Honza je členem našeho klubu. Bez vás by to nebylo nikdy pro hráče tak jednoduché.

Našim hráčům blahopřejeme k dosaženým výsledkům a děkujeme za skvělou reprezentaci našeho klubu, města Český Krumlov a také našich partnerů.

Nad tím vším ční vybojované stříbro a hra, která diváky bavila, narychlo složeného páru Jaromír Janáček – Pavel Maňásek. Díky a palec nahoru borci!

(pohled na MČR okem našeho trenéra)

Umístění našich hráčů:

Dvouhra muži: 17. Patrik Fuciman

Dvouhra ženy: 5. Lucie Černá

Čtyřhra muži: 2. Jaromír Janáček - Pavel Maňásek (Badminton Rychnov n/K)

Čtyřhra ženy: 9. Lucie Černá - Berta Ausbergerová (SK Prosek Praha)

 

Propozice

Badminton pro veřejnost

21.10.2021

OTP JčBaS, Český Krumlov

21.10.2021

MM ČR, Brno

29.10.2021

Adria U17 Int., Opatija

30.10.2021

Extraliga 1. kolo, Plzeň

30.10.2021

GPC U13 kvalifikační, ČB

31.10.2021

Extraliga 1. kolo, Český Krumlov

31.10.2021

OTP JčBaS, České Budějovice

31.10.2021

KPDD J-Z 2. kolo, Plzeň

3.11.2021

OTP JčBaS, Český Krumlov

6.11.2021

MČR dr. dorostu, Dobřany

6.11.2021

Czech Talent U11, ČK

6.11.2021

GPC U15, Tábor

13.11.2021

MČR U13, Vitality Slezko

13.11.2021

GPB dosp., Hradec K.

13.11.2021

GPC U17 kvalifikační, Tábor

13.11.2021

GPC dosp., Strakonice

19.11.2021

JIS MMJ ČR, Orlová

20.11.2021

GPD U13, České Budějovice

21.11.2021

OTP JčBaS, České Budějovice

27.11.2021

Extraliga 2. kolo, Český Krumlov

27.11.2021

GPC U15 kval,. Tábor

28.11.2021

Extraliga 2. kolo, Český Krumlov

28.11.2021

Oliver Czech Para Open, Rousínov

28.11.2021

KPDD J-Z 3. kolo, Plzeň

4.12.2021

MČR U17, Český Krumlov

4.12.2021

OTP JčBaS, České Budějovice

4.12.2021

GPD dosp., Strakonice

6.12.2021

BEC U17, ČK

9.12.2021

OTP JčBaS, Český Krumlov

10.12.2021

GPA dosp., Plzeň

11.12.2021

MČR U15, Praha

12.12.2021

GPC U19 kval., ČB

18.12.2021

MČR U19, Brno

27.12.2021

Klubové soustředění, ČK

30.12.2021

Předsilvestrovský turnaj, ČK

15.1.2022

Extraliga 3. kolo, Klimkovice

16.1.2022

Extraliga 3. kolo, Český Krumlov

6.2.2022

Extraliga 4. kolo, Praha

20.2.2022

Soustř. Most, Rychnov, SKB, ČK

28.2.2022

Klubové soustředění, ČK

10.6.2022

Oliver Cup U15, Český Krumlov

19.6.2022

LODM, Přerov

24.7.2022

Summer Camp I., Český Krumlov

31.7.2022

Summer Camp II., Český Krumlov

21.8.2022

Klubové soustředění, ČK

27.12.2022

Klubové soustředění, ČK

30.12.2022

Předsilvestrovský turnaj, ČK

Hlavní partneři

  • Město Český Krumlov
  • Olier
  • Swietelsky
  • Balcar
  • Český badmintonový svaz
  • Energo Český Krumlov
  • Město Český Krumlov
 
 

SKB Český Krumlov

Facebook

SK Badminton Český Krumlov, z.s.

Chvalšinská 111, 381 01 Český Krumlov

IČO: 690 85 692

tel.: +420 724 320 839

e-mail: radek.votava@mybox.cz

Mohlo by Vás zajímat:

 

krumlováci.cz

Kouzelné bylinky

Badminton na Výstavišti

 

 

Sportovní činnost dětí a mládeže našeho klubu je podporována z rozpočtu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Copyright 2016 SK Badminton Český Krumlov, developed by Unipex CZ s.r.o., design by JIRAKstudio