21.4.19 FS Chorvatska, Záhřeb

Od čtvrtka 18. do neděle 21. dubna se v Záhřebu uskutečnil mezinárodní turnaj dospělých kategorie Future Series, na kterém z našeho klubu startovala deblová dvojice Jaromír Janáček s Tomášem Švejdou a jejich trenér Radek Votava.

Míra hrál tradičně i smíšenou čtyřhruse svou stálou spoluhráčkou Sabinou Milovou (Sokol Radotín Meteor Praha).

Jako první ke svému zápasu hlavní soutěže nastoupili v pátek odpoledne Míra se Sabinou. Z pozice druhých nasazených měli první kolo volné a čekali na soupeře, jimž nakonec byl dánsko-švédský složený pár Mads Muurholm/Berfin Aslan. Zápas po třech setech zvládli lépe soupeři, kteří s menším počtem chyb byli lepší dvojicí na kurtu a na rozdíl od Míry se Sabinou dokázali udržet správnou základní taktiku a od druhého setu daleko větší rychlost v přístup k míčům od středu kurtu k saku. To výsledku zásadně rozhodlo.Konečný výsledek zápasu byl po 44 minutách21:16, 12:21 a 18:21.

Stejnýden ve večerních hodinách čekal Tomáše s Mírou ještě úvodní zápas ve čtyřhře. Po první volném kole nastoupili proti mladé holandské dvojici Gijs Duis/Brian Wassink. Zápas zvládli vyhrát ve dvou setech 21:13 a 21:15 díky své aktivitě a preciznosti na základních věcech. Skvěle jim vyšel začátek zápasu. To pomohlo většímu klidu v soubojích o sako a zakončování ze zadní části kurtu. 30 minut dobré práce a zasloužený výhra.

Postoupili tak do čtvrtfinále turnaje, kde je čekala v sobotu v poledne kvalitní dvojice Zach Russ/Steven Stallwood z Anglie. Angličané po prvním setu, který jasně vyhráli kluci, dokázali více zrychlovat hru od středu k síti a připravovat si pozice v zadní části pomalejšími údery. Kluci zbytečně znejistili a hru tvořili jednoduše soupeři. Ve třetím setu dobře chytli začátek opět kluci, ale v koncovce se vše vyrovnalo. Dramatický třísetový zápas nakonec ale zvládli lépe Tomáš s Mírou, když vyhráli po 51 minutách po kvalitním výkonu a tvrdé práci na kurtu21:11, 15:21, 25:23.

Po roce opět postoupili do semifinále Croatian International, na kterém mimo jiné odehráli i svůj první mezinárodní zápas před dvěma roky.

V odpoledním semifinále hráli zápas proti Dánům Philip Illum Klindt/Jakob Stage. Zápas ale herně ani takticky vůbec nezvládli, a i když byli lepší dvojicí na kurtu, tak si zápas prohráli pouze oni dva samotní společně. V obou setech nedokázali dotáhnout příznivé vedení a po množství nevynucených chyb nemohli být dvojicí, která by takový zápas vyhrála. Dánské dvojici podlehli po 31 minutách19:21 a 17:21 a turnaj tak pro ně skončil na třetím místě.

Tomáš s Mírou hodnotí vystoupení na turnaji: “Jsme rádi, že jsme zvládli první dva zápasy proti holandské a anglické dvojici. V zápasech rozhodl vždy dobrý základ a soustředěný úvod ve výměnách. Díky dobrému podání a příjmu jsme lépe dokázali tvořit potřebný tlak na síti a následně si tak dobře připravovat pozice v zadní části. Semifinálový zápas jsme ani jeden vůbec nezvládli. Nedokázali jsme fungovat jako v předchozích dvou zápasech. Neudělali jsme nic pro to, abychom mohli změnit vývoj zápasu a s tolika chybami to nešlo a ani nepůjde. Pro Dány to byl lehká základní čtyřhra, ke které nemuseli přidat ani moc energie. Nejde ani tak o zápas samotný, ale o jednotlivé opakované momenty, které se stávají nebo bohužel už jsou stereotypy. Pro oba dva to je zklamání, protože šance byla, ale zároveň zamyšlení k několika rychlým a nutným herním změnám před dalšími mezinárodní turnaji. Tím dalším bude za dva týdny MM Řecka - Hellas International."

Trenér Radek Votava dodává: S odstupem času vidím na jejich výkonu více pozitiva, ale budeme muset vrátit k některým momentům, aby to bylo ještě kvalitnější. Úvodní zápas po delším tréninku je vždy hodně očekávaný. Klukům sednul dobře a soupeře z Nizozemska porazilo kvalitní hrou. Byla tam chuť a trochu toho „zabijáka“, jak se říká. Druhý zápas (čtvrtfinále) a soupeři, od kterých můžeme očekávat vše, jenom ne, že dají zápas zadarmo. Skvělý vstup, nakonec vydřená koncovka třetího setu a pohledný v tempu hrající zápas. Opravdu bylo na co se koukat. Zápas měl ale skončit ve dvou setech pro Mirka s Tomášem. Oba ale dokázali udržet energii na patřičné úrovni a výhra byla z mého pohledu zasloužená, i když i s přispěním štěstí. Semifinále – nevím, jaký mu dát nadpis (věděl bych, ale). V obou setech do stavu 16 pohodový debl, který mají Mirek s Tomášem pod kontrolou. Hrálo se tak trochu komorně a v závěrečných momentech se vlastně nehrálo. Soupeř, který se sotva držel na nohách a do finále nakonec ani nenastoupil, dostal finále jako Velikonoční dárek. Stane se, ale nemělo by! Ano, jsem na jedné straně spokojený, ale na druhé pěkně naštvaný. Potvrzení dobré přípravy chyběl finálový zápas proti další dvojic z Dánska, která hrála velice dobře. Jsme domatam je dobře (smajlík) a je třeba opět přejít v další tréninkový blok, který završí kluci na turnaji v Řecku. Ke třetímu místu a obhajobě loňského bronzu klukům blahopřeji!“

Umístění hráčů našeho klubu:

Čtyřhra mužů: 3. místo Jaromír Janáček - Tomáš Švejda

Smíšená čtyřhra: 9. místo Jaromír Janáček - Sabina Milová (Sokol Meteor Praha Radotín)