22.11.15 MMJ ČR, Orlová

Mezinárodní mistrovství ČR juniorů – Orlová

O minulém víkendu se konala jedna z vrcholných akcí českých juniorů na domácí půdě Mezinárodní mistrovství ČR na severu Moravy v Orlové, na které byli také nominováni jihočeští badmintonisté Sabina Milová (SKB ČK), Petr Beran (SKB ČK) a Vojtěch Lapáček (So ČB), kde dosáhli výborných výsledků mezi silnými evropskými soupeři z Dánska, Polska, Rakouska, Anglie, Slovinska, Holandska a dalších zemí.

Oprávněnost své nominace na tuto mezinárodní akci podpořil teprve šestnáctiletý Petr Beran, který dokonce ve dvou disciplínách vybojoval medailová umístění. Velmi hodnotné druhé místo vybojoval s Janem Loudou (Plzeň) ve čtyřhře juniorů. Soupeřů bylo hodně, než se dostali až do finále. Své protivníky začali kosit od první kola - dvojice Novák / Hrnčiar (Slovensko) 21:13, 21:11; Sebera / Waller (Astra Praha) 21:6, 21:8, Angličany Gupta / Stallwood 21:17, 21:9. V semifinále již však museli zabojovat, protože Slovinci Cerkovnik / Herman vzdorovali, jak nejvíce mohli a tomu také odpovídalo hodně vyrovnané ale vítězné skóre 21:19, 23:21. Ani finále nebylo pro českou dvojici ztracené, i.když jejich soupeřem byl renomovaný polský pár Jablonski se Smilowskim. O mistrovství titul se strhla bitva již v prvním setu a asi rozhodujícím, který se Čechům nepodařilo dovést do vítězného konce a museli se sklonit po velkém boji 25:27, 17:21. I tak je stříbro velký úspěch Petra Berana.

Další medaili za třetí místo ještě přidal ve smíšené čtyřhře s Terezou Švábíkovou (So Klimkovice). V cestě za bronzem jim stáli hlavně polské páry Ostrowski / Bielinská 21:7, 21:11, pak Češi Vašátko/Zelinková a opět Poláci Kikosicki / Glijerová 21:11, 21:17. Osudem v semifinále se jim stala opět polská dvojice Smilowski / Swierczynska pozdější vítězové - po setech 17:21, 16:21. Po sedmnáctém místě ve dvouhře by se zdálo, že Petru Beranovi se nedařilo, avšak opak je pravdou. Měl dost smůlu při losování, protože po úporném boji v prvním kole porazil Dána Fischera 21:14, 23:21, aby mu pak přišel do cesty další výborný Dán Jørgensen – pozdější finalista, se kterým se snažil Beran hrát vyrovnanou hru, ale přece jen nestačil a po setech 17:21, 10:21 dál již nepostoupil. Přesto však mladý reprezentant zanechal mezi silnou evropskou konkurencí hodně dobrý dojem.

Velmi slušně zahrála také Sabina Milová, na které je vidět, že dává tréninku a i v soutěžích hodně energie a umění. Lepší se turnaj od turnaje. Ve dvouhře uhrála pěkné 9. místo, když se předtím vyrovnala s Rakušankou Reiterovou 21:13, 21:11. Poté narazila na svoji holandskou kamarádku, se kterou se dobře zná z letních kempů z Českého Krumlova, Stephani Pieterszovou a po setech 21:13, 21:19 postoupila do třetího kola proti nasazené „jedničce“ Tereze Švábíkové, se kterou sehrála více než vyrovnanou partii. Jen krůček – dva míčky, ji chyběl, aby porazila pozdější finalistku mistrovství v setech 21:17, 16:21, 19:21. Jak ve smíšené čtyřhře, tak i ve čtyřhře juniorek zaznamenala Sabina Milová vždy po dvou vítězných zápasech a tak ve čtyřhře to bylo 5. místo a ve smíšené čtyřhře 9. místo.

Radek Votava, trenér obou hráčů k jejich vystoupení dodává: Oběma vyšel domácí vrchol na jedničku. Petr hrál všechny tři disciplíny, i když je snaha reprezentačního trenéra nominovat juniorské reprezentanty jenom do disciplín dvou. Ale byla to výjimka z důvodu otestování hráče i ve smíšené čtyřhře. Petr tak odehrál celkem 11 zápasů a z toho 8 vítězných. Převážně byl vedený reprezentačním trenérem a tak jsem měl možnost sledovat jeho vystoupení s daleko větším klidem a určitým odstupem. Zápasy zvládal kondičně velice dobře, řekl bych, že se v tomto směru zlepšil. Stále je daleko do optimálního pojetí aktivních vrchních úderů a to včetně držení rakety, kde pracujeme na určitých změnách. Ale to chce čas a trpělivost. Petr je přece jenom hráčem, který rád využívá chytré rozehrávky a to byla a měla by být stále jeho hra. Sabina odehrála na podzim pouze tento mezinárodní turnaj a pomalu se s juniorským badmintonem loučí. Jsem rád, že na turnaj nakonec odjela, protože na takové turnaje prostě patří. Odehrála 9 zápasů a  z to 6 vítězných. Kdyby jí to někdo řekl před turnajem, tak se jenom usměje a bude si myslet své. Já mohu říci, že hrála moc dobře a dost možná, že to byl její nejlepší mezinárodní juniorský turnaj. Určité změny, někdy dost zásadní, jí rozhodně prospívají. Na turnaji hrála s úplně novou raketou Forza Titanium 11000 M a i díky této změně byly její údery daleko efektivnější a přesnější. Oběma za předvedené výkony děkuji a gratuluji“!

Umístění Sabiny Milové a Petra Berana:

Dvouhra junioři: 17. místo Petr Beran

Dvouhra juniorky: 9. místo Sabina Milová

Čtyřhra junioři: 2. Petr Beran / Jan Louda (USK Plzeň) - hrají finále

Čtyřhra juniorky: 5. místo  Sabina Milová / Dominika Budzelová (Sokol Klimkovice)

Smíšená čtyřhra: 3. místo Petr Beran / Tereza Švábíková (Sokol Klimkovice), 9. místo Vojtěch Lapáček (Sokol ČB) / Sabina Milová

... účastníci - rozlosování - výsledky ...