22.4.18 FS Řecka, Sidirokastro

Od 19. do 22. dubna se v řeckém Sidirokastru konal mezinárodní turnaj Hellas International zařazený do kategorie Future Series. Náš klub na turnaji reprezentovali Jaromír Janáček, Ondřej Král a spolu s nimi trenér Radek Votava.

Oba kluci nastoupili pouze ve dvouhře, a to až v páteční hlavní soutěži. Ve čtvrtek stačili absolvovat lehký trénink a připravili se na své zápasy.

Jako první nastoupil Míra proti anglickému soupeři Luke Pearcovi. Ve velmi vyrovnaném zápase nakonec byl soupeř v koncovce šťastnější a Míra se tak musel se soutěží rozloučit už v prvním kole po setech 21:17, 19:21, 19:21.

Míra svůj zápas hodnotí: „Ze zápasu jsem samozřejmě zklamaný. Měl jsem ve všech setech pomalé začátky, než jsem se vůbec dostal do hry, ale vždy jsem se v průběhu dokázal vrátit. V rozhodujícím setu jsem si vypracovával dobré pozice, které jsem bohužel v poslední chvíli pokazil, a to mě stálo celý zápas. “

Ondřejovi se dařilo více.

V prvním kole si poradil se třetím nasazeným Lucemburčanem Robertem Mannem 21:15, 21:12. V kole druhém na tři sety porazil Angličana Davida Jonese 6:21, 21:10, 21:7, kterému tak vrátil porážku z loňského MEJ. Další třísetovou bitvu svedl Ondřej ve čtvrtfinále proti Leonu Seiwaldovi z Rakouska. Ondřej zvítězil 21:11, 15:21, 23:21 a postoupil do semifinále, kde na něj čekal druhý nasazený hráč Iikka Heino z Finska. Další třísetový zápas a pro Ondru opět vítězný. Po setech 21:18, 15:21, 21:17 postoupil do svého premiérového finále mezi dospělými na mezinárodním poli. Samotné finále už se vyvíjelo jasně ve prospěch soupeře. Toma Junior Popov nedal Ondřejovi moc šancí a po setech 7:21 a 13:21 zbyla na Ondru stříbrná medaile!

Ondřej své vystoupení na turnaji hodnotí: „Pro mě to byl velmi povedený turnaj. Odehrál jsem opravdu dobré a těžké zápasy a jsem rád, že se mi je podařilo zvládnout. Druhé kolo, čtvrtfinále i semifinále jsem hrál na tři sety a vždy jsem své soupeře nakonec dokázal porazit. Díky tomu jsem postoupil do svého premiérového finále na mezinárodním turnaji mezi dospělými. Finále už bylo bohužel jasnou záležitostí. Soupeř mi ve výměnách nedával ani trochu prostoru. Jeho nečitelné a rychlé hře jsem nedokázal výrazně konkurovat. I tak mám z tohoto výsledku velkou radost!“

Na turnaji doprovázel oba naše hráče trenér Radek Votava. Jak on viděl jejich zápasy:Jet na tento turnaj, který je výkonnostně vstupním turnajem do velkého badmintonu, byla rozhodně dobrá volba. V konkurenci 212 hráčů a hráček ze 41 zemí z celého světa, kde nechyběli hráči z Dánska, Ruska, Švédska, Holandska, Německa, Anglie, ale ani z Indie, Thajska, Indonésie a třeba Malajsie se oběma podařilo odehrát velice dobré zápasy. Velká škoda Mirkovo prohry s reprezentantem Anglie, se kterým sehrál hodinový zápas a ve třetím setu prohrál 19/21! Chybělo opravdu málo. Mirek ale sehrál dobrý zápas plný vítězných výměn, opravdu si uhrál hodně bodů kvalitní hrou. Naproti tomu ale vyrobil i zbytečné chyby (riskantní příjmy v koncovce a nedotažené skvěle rozehrané výměny) a to bohužel v těch nejdůležitějších okamžicích. Jeho soupeř se nakonec svým výkonem a štěstím ve čtvrtfinále prosmeknul až do semifinále. Mirek určitě nezklamal a navázal třeba na velice dobrý zápas na Islandu. Co by ale potřeboval je vyhrát tyto zápasy. To by ho ve všem posunulo dál. Vidím ale, že se jeho hra stabilizovala a celkový výkon se posunul výše. Ondra vstoupil do turnaje přesvědčivou výhrou nad třetím nasazeným hráčem turnaje. Hrál dobře, velice trpělivě a pracovitě ve všech herních činnostech. Druhý zápas odstartoval trojici hodinových zápasů. Jonese z Anglie porazil „konečně“ i přes prohraný první set, kdy nevěděl, kam se za míčkem dříve podívat. Zvládl se zkoncentrovat na začátek druhého setu, zrychlil a hrál trpělivé údery a soustředil se na momenty, ze kterých mohl „bodově“ zaútočit. Začátek mu vyšel (bylo důležité dát najevo, že bojuje, že je na kurtu proto, že vyhraje) a soupeř se postupně z kurtu vytratil. Pro Ondru to je určitě důležitá výhra. Tento soupeř ho před rokem porazil ve čtvrtfinále na MEJ, kde byl Ondřej ve velké formě. Bohužel ve zmiňovaném zápase už byl zraněný a nemohl hrát o medaili na MEJ na 100%! Ve čtvrtfinále opět překonal svůj stín. Čekal ho Leon Seiwald z Rakouska, se kterým prohrál na začátku roku ve finále kvalifikace na Islandu. Hodina tvrdé práce na kurtu a třetí set 23/21. Opět to bylo tak, že první set prostě nešel a soupeř hrál jistě, rychle a pestře. Od druhého setu Ondra vše srovnal, začal na kurtu tvrdě pracovat, zvládl i napínavou koncovku setu třetího a zápas vyhrál, zaslouženě vyhrál. To bylo dopoledne v sobotu. Ve stejný den odpoledne se hrálo semifinále, ve kterém ho čekal Iikka Heino z Finska. Ten budil rozhodně velký respekt. Ondřej zápas zvládl, stejně jako v předchozích hrál opravdu soustředěně a soupeře doslova dřel. Byla to velká bitva, ve které Ondra soupeře prostě zlomil, byl více fit a po celou dobu si dokázal aktivním přístupem vypracovávat dobré pozice pro zakončení. Velká radost byla zasloužená. Myslím si, že to je jeho zatím jedno z největších vítězství. Dva hodinové zápasy v jeden den ukázaly i jinou stránku sportu. Při večeři dostal Ondřej velkou křeč a z absolutní pohody se začal řešit nový scénář, zbavit se křeče, vyhledat fyzioterapeuta – maséra, uvolnit záda, procházka a „modlení“, aby se v klidu vyspal. Nedělní finále už nebylo z Ondřejovo strany optimální. Určitě to způsobilo více faktorů. Tím prvním a zásadním byl parádní výkon jeho přemožitele a úřadujícího juniorského mistra Evropy, který okamžitě přečetl, že Ondra není fit a nedal mu žádnou šanci. Druhý byla únava, která přemohla i mysl a výkon podaný ve finále nebyl odhodlaný, i když byl vlastně zdravý. To vše jsou obrovské zkušenosti! Oběma děkuji za skvěle zvládnutý turnaj, přístup a předvedené výkony, které okořenil zejména Ondřej celkovým druhým místem. Blahopřeji!“

Dvouhra mužů: 2. Ondřej Král, 17. Jaromír Janáček