22.9.19 IS Polska, Bierun

V termínu od 19. do 22. září se v polském městě Beruň uskutečnil mezinárodní turnaj, kategorie International Series, pod názvem Polish International. Z našeho klubu na něm startovala deblová dvojice Jaromír Janáček - Tomáš Švejda a společně s nimi i jejich trenér Radek Votava.

Kluci do turnaje vstupovali v pozice nasazených dvojek a v úvodním zápase, který se hrál v pátek pozdě večer, je čekala egyptská sourozenecká dvojice Ahmed Abdelkader / Mohamed Abdelkader.

Po pomalejším rozjezdu, pro kluky hodně rozehrávacím, dokázali kluci kontrolovat hru a zejména ve druhém setu byli výrazně lepší dvojicí, která si připravovala aktivní hrou v přední části kurtu pozici na útok.

Druhý den nastoupili okolo čtvrté hodiny proti domácí dvojici Adam Szolc / Michal Matysiak. Po dvou vyrovnanějších setech 22:20 a 21:15 si kluci zajistili postup do čtvrtfinále, když zvládli být klidnější v rozhodujících momentech a zejména díky podání a aktivnímu přístupu drželi soupeře pod tlakem.

K dalšímu zápasu a zejména boji o medaili nastoupili Tomáš s Mírou ještě ten den po sedmé hodině proti polské dvojici Robert Cybulski / Przemyslaw Szydlowski. V těžkém třísetovém zápase se klukům podařilo vyhrát úvodní set, kde se hlavně po dobrém podání a třetímu míči dostávali do aktivity, ze které měli body. To se ve druhém setu už nedařilo a hlavně pasivnější přístup rozhodl, že zápas půjde do třetího setu. Tam kluci zůstali od začátku klidní a vrátili se ke hře z prvního setu, která Polákům vadila a z jejich strany přišlo více nervozity a chyb. Kluci nakonec po setech 21:17, 14:21 a 21:13 postoupili do semifinále.

V nedělním semifinále Tomáš s Mírou nastoupili proti již známému anglickému páru Zach Russ - Steven Stallwood. Ve třetím společném střetnutí byla od začátku anglická dvojice více aktivnější hlavně v přední polovině hřiště, kde se také většina hry rozhodovala. Kluci nakonec v semifinále podlehli ve dvou setech 16:21, 13:21 a nakonec si z Polska odváží bronzové medaile.

Kluci k semifinálovém zápasu dodávají: “V dnešním semifinále jsme prohráli ve dvou setech nad Angličany Stallwooda s Russem. Z naší strany jsme nedokázali navázat na pojetí ze včerejších zápasů a anglická dvojice byla zejména v podání, příjmu a úvodních rozehrávkách preciznější a důraznější. Když se nám podařilo dostat přes začátek a držet tlak v přední části kurtu, hra se vyrovnala a následoval boj o lepší pozice pro útok. Od nás ale přišlo hodně rozehrávek, kdy jsme zbytečně moc hledali ve hře prostor a s tím také chyby, což na výhru nestačilo. Z Polska si odvážíme důležitých 1750 bodů a náš druhý bronz na turnaji kategorie International Series! Zároveň nahrazujeme výhru z loňského roku v Bulharsku, na které letos jet nemůžeme, protože Tomáše čekají reprezentační povinnosti. Bohužel díky tomu nemůžeme na dva turnaje, které mají v ročním plánování mimořádnou důležitost. Jsou to FS České republiky a FS Bulharska, turnaje, kde je velká šance hrát hodně zápasů a zároveň se motivovat k celkovému vítězství. Zároveň to jsou tři turnaje za sebou. I to je důležité, protože ve třech týdnech hrajeme v turnajovém a mezinárodním tempu. Budeme je muset nahradit jiným turnajem / turnaji, které kromě jiného budou i o hodně finančně náročnější. Po letní přípravě jsme tak zvládli podat kvalitní výkony i dobrý výsledky na turnajích na Ukrajině a v Polsku. Z výhry nad dvojicí Cybulski / Szydlowski máme radost“.

Trenér Radek Votava dodává:Na turnaj se jelo s cíle hrát co nejvíce zápasů a s potencionále postoupit do závěrečných bojů s možností turnaj vyhrát. To se přece jenom kluci více těší, když vidí šance reálně. První dva dny se hrálo s pomalejšími míčky a bylo to znát v taktice. První set prvního zápasu byl z naší strany maximálně aktivní, ale nebylo to produktivní. Zachránil ho Tomáše v závěru servisem. Ale druhý už byl po úpravě taktiky jednoznačný, u kluků došlo ke zklidnění a hra nabrala lepší směr. Polské dvojice jsou vždy nebezpečné a tak máme z výher radost. Ten první zápas vypadá vyrovnaně, ale na kurtu to bylo pocitově stále o krok napřed. Cybulski / Szydlowski, to jsou už dobří kluci, kteří jsou kaučovaní reprezentačnímu trenéry a trénují v systému centra. To byla poměrně bitva a řežba. Veledůležité se ukázalo vyhrát první set. Druhý byl v úvodu lepší pro soupeře a už to tak nešlo. Ale byl tu prostor se namotivovat a vše si srovnat pro rozhodující set a ten vyšel klukům skvěle. Podání, příjem, chycení prvního volnějšího míče od soupeřů včas a udeřit. Vyšlo to an 100% a „nadrženost“ domácích byla pryč. Po pauze v polovině setu to bylo obdobné. Jsem za to za ně moc rád. Semifinále bylo také dobré, jen to soupeřům šlo prostě o kousek lépe. U nich se nakonec ukázalo, že mají formu na výhru v turnaji. Neděle se hrála míčky, které létaly o dvě třídy rychleji, i to byla zajímavá změna a také nečekaná. Někdy se řekne, vyhraješ zápas nebo prohraješ, život jde dál. To ano, jde. Ale může jít s pocitem, že to vše dává smysl, nebo s pocitem marnosti. Domů se jelo dlouho a ospale, ale s pocitem slušně vykonané práce. I těch 1750 bodů (přece jenom je to sport, tak se počítají body) má velkou důležitost. Asi je mnoho věcí a postřehů, které bych mohl z pozice trenéra, pomocníka Tomáše s Mirkem na jejich cestě a také trenéra, který se na mezinárodní scéně pohybuje téměř 20 let, popsat. Ale tyto pocity je někdy si lepší nechat pro sebe. Klukům blahopřeji a děkuji za jejich přístup. Jdeme dál! Velké díky všem, kteří nám fandili a také zejména těm, kteří nám dlouhodobě pomáhají v naší cestě!”

Čtyřhra mužů: 3. Jaromír Janáček - Tomáš Švejda