24.9.17 Czech U17 Int., Český Krumlov

V termínu od 22. do 24. září se v Českém Krumlově odehrál mezinárodní turnaj evropského okruhu kategorie U17, který náš klub pořádal poprvé v historii. Skvěle uspořádaný turnaj se skvělým obsazením. Takové byly ohlasy hráčů a hráček po ukončení turnaje. Na turnaji náš klub a zároveň všechny pomocníky, organizátory a sponzory reprezentoval Tomáš Švejda. Turnaj byl pro českou národní reprezentaci, ve které je i právě Tomáš, nominační akce, při které reprezentanty trenérsky doprovázeli trenéři Tomasz Mendrek a náš klubový trenér Radek Votava. Tomáš odehrál na turnaji všechny tři disciplíny, čtyřhru se svým stálým spoluhráčem Janem Janoštíkem z TJ Sokola České Budějovice a smíšenou čtyřhru s Kateřinou Zuzáková z BK Deltacar Benátky nad Jizerou.

Nejvíce se Tomášovi dařilo v párových disciplínách, když obsadil druhé místo ve čtyřhře chlapců a ve smíšené čtyřhře byl dokonce první!

Tomáš s Kačkou ve svém úvodním zápase ve smíšené čtyřhře nastoupili proti rakouskému páru Rudofl/Hagspiel. V obou setech dokázali být lepší v základních věcech a bezchybnou hrou vyhráli 21:7 a 21:17. Ve druhém zápase hráli proti páru Kuchkarboev/Bokieva z Uzbekistánu. Zápas proti slabším a mladším soupeřům zvládli zodpovědně a po dvou setech 21:7 a 21:10 postoupili do čtvrtfinále turnaje, kde se nastoupili proti druhému nasazenému páru Horák/Tarcalová ze Slovenska. Tento zápas byl jejich jeden z posledních v sobotním dni a na obou již byla znát únava. Dokázali se ale skvěle zkoncentrovat a celkově pak v důležitých momentech být lepší. Vyhráli ve dvou vyrovnaných setech 21:16 a 22:20 a společně se mohli radovat z prvního společného postupu do semifinále. V něm v neděli nastoupili proti polské dvojici Kordek/Kwasnik. Po sobotní regeneraci a načerpání důležitých sil tak mohli předvést to nejlepší co v nich je. Tomáš s Kačkou zvládli zápas skvěle! Dokázali dodržet domluvenou taktiku a k tomu ji šlo výborně podání, příjem a dostat do hry první míče. Svou hrou dostávali Poláky pod velký tlak a ti dělali spoustu chyb. Konečný výsledek zápasu byl 21:11 a 21:13. Ve finálovém zápasu opět hráli proti polskému páru, ale tentokrát to byli Cimosz se Szubert. Do zápasu Tomáš s Kačkou vstoupili s odhodláním a chutí vyhrát v domácím prostředí! V zápase museli dodržet téměř obdobnou taktiku jako v semifinále, protože polské páry dokáží hrát velmi agresivně. První set byl ze začátku vyrovnaný, ale i tak si drželi Tomáš s Kačkou mírný náskok, který si po přestávce jen navýšili a první set získali 21:15. V druhém setu na sto procent potvrdili svojí společnou hrou kvalitu pro případný pár na MEJ U17, které se uskuteční v listopadu v Praze. Druhý set zvládli psychicky i herně lépe a vyhráli ho nad čtvrtým nasazeným párem 21:6!

Ve dvouhře Tomáš ve svém prvním zápase nastoupil proti slabšímu hráči z Uzbekistánu Biloliddinu Kuchkarboevovi. Po dvou jednoznačných setech vyhrál ve dvakrát 21:8. Druhý zápas hrál proti slovenskému hráči Peterovi Kovačovi. Opět si dokázal svou dobrou a aktivní rozehrávkou připravovat pozice pro útok a po setech 21:11 a 21:8 postoupil do osmifinále, ve kterém ho čekala domácí jednička Marek Aubus. Zápas byl velmi vyrovnaný, a to už od samotného začátku. Úvodní setu to doslova boj o každý bod a nasazení obou hráčů bylo vysoké. Tomáš bohužel udělal v koncovce více nevynucených chyb a prohrál ho 21:19. Druhý set byl replikou toho prvního, ale tentokrát byl v koncovce Tomáš lepší a získal ho na svou stranu výsledkem 21:17. Zápas šel tak do třetího setu, do kterého vstoupil Tomáš lépe. Svou soustředěnou hrou dostával soupeře pod tlak, ze kterého přicházeli chyby. Tomáš rozhodující set vyhrál 21:12. Marka porazil poprvé. Ve čtvrtfinále narazil na třetího nasazeného hráče Luka Banu. V prvním setu hrál Tomáš trpělivě a svou klidnou a bezchybnou hrou dokázal skvěle rozhodit svého soupeře. Úvodní set vyhrál 21:12. Luka Ban v dalších dvou setech změnil taktiku a Tomáš bohužel až moc znejistil a začal hrát velmi netrpělivě. Ve hře byl pořád pod tlakem a dělal tak velké množství chyb. Ve druhé polovině třetího setu se ještě dokázal vzchopit a odehrát množství kvalitních singlových výměn, ale na zkušenějšího Chorvata a pozdějšího vítěze to už nestačilo. Po konečném výsledku 12:21, 21:6 a 21:13 pro Tomáše účinkování ve dvouhře skončilo, ale i tak to znamená pro něho jeden z nejlepších výsledků ve dvouhře a cenný skalp Marka Aubuse v osmifinále.

Ve čtyřhře Tomáš s Honzou v poslední době patří vždy mezi čtyři nasazené páry. První kolo měli volné a ve druhém se utkali proti české dvojici Ehm/Morávek. Zápas zvládli bez problémů a ve dvou setech vyhráli 21:6 a 21:13. Ve čtvrtfinále nastoupili proti dvojici Persin/Scheiel z Německa. V zápase dobře pracovali s raketami a dokázali hrát hru, která Němcům nevyhovovala. Soupeři nemohli hrát vše ze shora, protože byli aktivní hrou pod tlakem, a kromě drobného výpadku ve druhém setu, zvládli zápas kluci dobře a vyhráli ho 21:10 a 21:17. Semifinále odehráli proti polské dvojici Stokfisz/Trecki. Proti těmto soupeřům kluci hráli už po čtvrté za sebou na U17 circuitech. Po celou dobu zápasu se snažili dodržovat taktiku a soupeři vnutit to co klukům vyhovuje. Po prvním vyhraném setu a velmi dobře zvládnuté koncovce druhého setu se tak mohli Tomáš s Honzou po výsledku 21:11 a 21:17 radovat z třetího postupu do finále v řadě, ve kterém se utkali po třetí v řadě s polskou dvojicí Galazka/Matusz. Tentokráte klukům zápas vůbec nesedl. Hodně aktivní a rozjeté Poláky s útočným deblovým stylem se jim nepodařilo ani na potřetí porazit a v zápase turnajových jedniček a dvojek zaslouženě vyhráli jedničky 21:13 a 21:11.

Tomáš Švejda turnaj na domácí půdě hodnotí: „Jsem velmi rád, že se podařilo uspořádat tento mezinárodní turnaj kategorie U17 u nás v Českém Krumlově. Na turnaji jsem hrál všechny tři disciplíny a konečný výsledek hodnotím kladně. Mrzí mě čtvrtfinále dvouhry, když jsem kolo před tím dokázal porazit Marka Aubuse, ale bohužel už po tom jsem mou netrpělivou hrou a množstvím chyb nedokázal navázat na vítězství a prohrál jsem s Lukou Banem ve třech setech. Náladu jsem si ale vylepšil v párových disciplínách. Smíšená čtyřhra s Kačkou Zuzákovou se mi hrála velice dobře. Vítězství je tak velká odměna nejenom pro mě, ale i pro náš klub včetně organizačního týmu turnaje v čele s mým trenérem Radkem Votavou. Ve čtyřhře s Honzou Janoštíkem jsme se dokázali dostat do finále, kde nám bohužel zápas vůbec nesedl a proti útočnému deblovému pojetí polských hráčů jsme nedokázali uspět ani na potřetí za sebou. Na závěr bych chtěl moc poděkovat mému trenérovi Radku Votavovi, Pavlu Floriánovi, FZ FORZA Česká republika, našemu klubu a všem, kteří se podíleli na tomto turnaji!!!“
Radek Votava k vystoupení Tomáše dodává:
Tomáš nastoupil tentokráte o třech disciplína a to mělo jeden důvod, vyzkoušet variantu s Kateřinou Zuzákovou v mixu. Může to být jedna z variant v bojích na MEJ U17. Pro oba to bylo velice náročné, zvládli to ale výborně. Jsem moc rád, že Tomáš unesl i tlak. Přece jenom byl prezentovaný na plakátu, hrál doma, pravda na svých kurtech, ale předvést to nejlepší doma je často velice těžké. Také se aktivně podílel na přípravě turnaje a třeba ze středy na čtvrtek šel spát až hodně po půlnoci, protože se stavěla hala. Motivů uspořádat takto velký turnaj bylo více, určitě byl ale jedním z hlavních uspořádat ho pro Tomáše. A on to dokázal a všem se odvděčil skvělou hrou zavrčenou prvenství ve dvouhře, druhým místem ve čtyřhře a velice dobře odehranou dvouhrou. Gratuluji mu a nyní nastává čas se připravit na mistrovství světa a po oznámení nominace na mistroství Evropy juniorů do 17 ti let i na tento vrchol. Hodnocení turnaje jako takového bude asi na jiném místě na webu. Ale krátce – za mě palec nahoru každému, kdo se na přípravě a řízení podílel. Byla to opravdu moc dobrá práce.“

Turnaj proběhl za finannčí podpory Jihočeského kraje.

Dvouhra chlapci: 5. místo Tomáš Švejda

Čtyřhra chlapci: 2. místo Tomáš Švejda - Jan Janoštík (TJ Sokol České Budějovice)

Smíšená čtyřhra: 1. místo Tomáš Švejda - Kateřina Zuzáková (BK Deltacar 1973 Benátky nad Jizerou)