25.11.19 FS Slovinska, Brežice

Předposlední listopadový týden se ve slovinském městě Brežice, poblíž chorvatských hranic, konal mezinárodní turnaj kategorie Future Series. Náš klub na něm reprezentovala deblová dvojice Jaromír Janáček / Tomáš Švejda, které na turnaji doprovázel a v zápasech vedl jejich trenérem Radek Votava. Mirek s Tomášem do turnaje vstupovali v pozici první nasazené dvojice, a díky tomu měli první kolo volné. Ve druhém kole a svém prvním zápase se v pátek večer utkali proti finské dvojici Anton Monnberg / Jesper Paul. Na rozdíl od prvního střetnutí těchto dvojic (odehrálo se v lednu tohoto roku v Estonsku, kde po třísetové bitvě, zápasu nahoru-dolu s odvracenými mečboly nakonec dokázali Mirek s Tomášem vyhrát 20:22, 21:19, 23:21), byl zápas tentokrát jasnější a kluci dokázali po 31 minutách a velice dobrém výkonu zvítězit ve dvou setech 21:14 a 21:13. V sobotu je ve čtvrtfinále čekala belgicko-francouzská dvojice Jona Van Nieuwkerke / Maxime Briot. Po vyrovnaném úvodu kluci zvládli být postupně preciznější a tvořit na soupeře dostatečný tlak. Po 29 minutých vyhráli ve dvou setech 21:17 a 21:13 a mohli se těšit na odpolední semifinálový zápas. Soupeři Míry a Tomáše v zápase o postup do finále byli Francouzi Louis Ducrot a Romain Frank. Důležitým a rozhodujícím momentem tohoto zápasu byla hra v mezihře, kde bylo důležité zodpovědně pracovat s raketami a nedostat se do obrany. To se jim nedařilo zejména ve druhé polovině prvního setu, a ještě po pár nevynucených chybách je to tak stálo i prohraný úvodní set. Vývoj zápasu ale dokázali po druhém vítězném setu otočit a ve třetím setu již na kurtu dominovali. Výhra 19:21, 22:20 a 21:13 a postup do nedělního finále.

Kluci k těmto zápasům dodávají: „Jsme velice rádi, že jsme zvládli po třech výhrách postoupit do finále. Všechny tři zápasy se ve většině odvíjely hlavně od našeho přístupu. Pokud jsme do výměn šli zodpovědně s kvalitním základem a obecně jednoduchou hrou založenou na aktivitě, zvládli jsme tvořit na soupeře nepříjemný tlak. Naopak zbytečně často jsme se dostávali do obrany, zejména v dnešním semifinále, což nás stálo několik jednoduchých bodů věnovaným soupeřům, a i první set. Dokázali jsme ale vývoj otočit a jít si útočnou hrou za vítězstvím. Rozhodujícím momentem tak byl určitě souboj v mezihře, kde od nás bylo důležitě nejít do obrany, ale převzít hru. To bylo velké ponaučení i z posledních zápasů a trénink doma v posledních dnech s naším trenérem Radkem Votavou byl i na to zaměřený. Zítra hrajeme hned od 10 hodin proti dánské dvojici Knudsen / Munk. Nečeká nás určitě nic lehkého, hlavně hra od Knudsena je nepříjemná, ale chceme navázat na odehrané výkony a půjdeme tam vyhrát!" O celkové prvenství se v neděli v 10 hodin utkali proti kvalitní dánské dvojici Kristoffer Knudsen / Mouritz Troels Munk. Klukům se úspěšně podařilo navázat na předchozí výhry a po třech setech 21:18, 17:21, 21:11 si došli za svým třetím společným mezinárodním titulem!

Společně pak k finálovému zápasu dodávají: "Všichni tři máme nesmírnou radost z třetího společného mezinárodního titulu! Dnes jsme zvládli další třísetový zápas proti kvalitní dánské dvojici. Bylo důležité se soustředit na začátky výměn a tvořit na soupeře zodpovědně tlak, jak z herní stránky, tak z psychické, ale i ustát ten jejich. Museli jsme si dávat pozor na časté zrychlení od Knudsena, který několikrát přebíral hru na sebe. Jednoduchost, nepouštět se do obrany, dobře pracovat s raketami a vyvarovat se co nejvíce "našich" chyb, to opět rozhodlo a společně s úspěšnými začátky setů a zaměstnáním Munka v drajvové hře vedlo k úspěchu. Děkujeme našemu trenérovi Radku Votavovi, který byl s námi u toho a v zápasech byl pro nás velkou oporou a pomáhal nám svými radami. Společná dlouhodobá práce byla tak dobře odměněna! Děkujeme našim sponzorům, za velkou podporu firmě Oliver Sport, našemu klubu, rodičům, Vaškovi Kainovi a ČBaS! Velké díky patří i vám všem ostatním za zprávy a podporu!"

Trenér Radek Votava hodnotí turnajové vítězství: Jsem za kluky moc rád. Cílem bylo odehrát co nejvíce mezinárodních zápasů (to nám v poslední době drobet chybělo), do hry přenést kvalitnější zahájení s udržením aktivity, byť mírné, v prvních třech úderech a v ideálním případě na turnaji zvítězit. Možná může vyznít, když jsou první nasazení, mají vyhrát. Když se to povede, je to super! Ale cesta to je vždy náročná a na kurtu chtějí vyhrát všichni. První zápas vyšel klukům dobře. Na zápas se těšili, na přípravu využili video, stejně tak jako na všechny zápasy. V lednu to bylo v tomto vzájemném souboji v Estonsku drama na tři sety (20:22, 21:19, 23:21). Druhý zápas vyšel opět dobře. Výhra ve dvou kontrolovaných setech. V semifinále to bylo o fous, důležité bylo, že se podařilo vyhrát první set! Ve třetím se už ukázala naše kvalita (to znamená vydržet hrát v tempu a dobře takticky déle než soupeř). Finálový zápas přinesl docela dost emocí, zejména ze strany Knudsena, kterého známe z naši extraligy (loni sehrál v naší nevyšší soutěži 15 zápasů a všechny vyhrál). To se podařilo eliminovat podobným přístupem. Opět bylo důležité, že klukům vyšel moc dobře vstup do celého zápasu a vyhráli první set. Ve druhém to bylo opačné, do setu lépe vstoupil soupeř, ale postupně se hra vyrovnala. Třetí set byl opět v plné režii Mirka s Tomášem. Oba se na turnaj poctivě připravovali a herní činnosti z posledních tréninků s přípravou kondiční maximálně zúročili. Důležité jsou také dosažené body 1700, což kluky zase o kousek posune výše, někam okolo 75. místa na světě. Jenom pro informaci, když vezmeme světový žebříček, ve čtyřhře je na něm registrováno více než 1500 dvojic a před nimi jsou reprezentační dvojice z 21 zemí (11 párů z Indonésie, 10 z Číny, 8 z Japonska, 6 z Koreje, 7 z Malajsie atd. a z Evropy 6 z Dánska, 3 z Německa, 2 z Anglie. Skotska a Holandska, po jednom z Ruska, Francie. Prostě je to doslova masakr. 99% těch párů před námi, ale i mnoho kvalitních za námi, mají úplně jiné podmínky, opravdu nesrovnatelné. A k tomu oba, stejně jako 99% hráčů a hráček v České republice, studují. To je prostě realita a tak oběma dávám palec nahoru. Vyhrát opakovaně turnaj světového okruhu se prostě počítá! Nyní oba čeká příprava (pro zajímavost: program si plánujeme podle aktuálních rozvrhů z týdne na týden - nemyslím počet tréninkových jednotek, ale kdy budou hlavně ty ranní / dopolední. V tomto se klukům 100% přizpůsobuji) na extraligu, která se bude hrát tento víkend a dále do konce roku na další dva turnaje ICH Itálie a IS Turecka. Oběma blahopřeji!"