27.5.17 GPA U15, Podolí

Dne 27.5 se zúčastnili naši žáci turnaje GPA U15, které se konalo v Podolí u Brna. Na turnaj si postup vybojovali a vyrazili v sestavě Adam Marťán, Adam Tancer, Jaroslav Jelínek, Viktorie Hulcová a Linda Šmikmátorová, s trenérským doprovodem pana Radka Votavy a Tomáše Švejdy.

Turnaj byl jako vždy zahájen smíšenou čtyřhrou, do které od nás nastoupili všichni zástupci. Járu Jelínka s Viki Hulcovou čekali v prvním kole Jakub Diviš a Adéla Klapalová (BADMINTON FSpS MU/BC 66 Ivančice). V zápase byli jejich soupeři lepší a po dvou setech prohráli 21:15 a 21:12. Adam Tancer s Lindou Šmikmátorovou byli nasazení jako 5/8 a po prvním volném kole na ně čekali právě hráči, kteří porazili Viki s Járou. Zápas byl plný obratů, ale bohužel naši hráči nezvládli koncovku rozhodujícího setu a nedokázali odehrát stejnou hru, kterou předváděli po celý set. Ve dlouhém zápase prohráli 21:11, 19:21 a 21:19. Posledním naším hráčem, který bojoval ve smíšené čtyřhře, byl Adam Marťán, který hrál s Barborou Viktorovou (TJ Sokol Doubravka). Ti jako třetí až čtvrtý nasazený pár narazili v jejich prvním zápase na těžké soupeře Matěje Rzeplinskeho a Marii Růžičkovou ze severní Moravy (TJ Slavoj Český Těšín/B.O Chance Ostrava). Soupeři byli nad jejich síly a po velké nesehranosti a množství chyb odešli poraženi ve dvou setech 21:12 a 21:10.

Do dvouher jako první nastoupili Jaroslav Jelínek a Viktorie Hulcová. Oba dva bohužel své úvodní zápasy nezvládli a prohráli ve dvou setech. Jára prohrál s Kalinou (Rychnov n. Kněžnou) 21:19 a 21:16, kdy měl v zápase velkou šanci, ale jak v prvním setu, tak ve druhém nedodržel taktiku a hned od začátku ztrácel. Viki prohrála s Říhovou (T-Club Berušky) dvakrát 21:14. Nutno však říci, že bojovala až do posledního míče a jde vidět velké zlepšení! Oba dva tak nastoupili do zápasů o pořadí. Jára proti Alterovi (BaC Kladno) a Viki proti Schořové (BK Králův Dvůr). Jára i Viki v zápasech bojovali, ale tentokrát to na soupeře nestačilo a oba dva prohráli ve dvou setech.

Další do dvouher z našich nastoupila Linda Šmikmátorová, která se utkala proti Veronice Dejlové (TJ Sokol Klimkovice). Zápas určitě nedopadl podle jejích představ. Ve druhém setu byla vidět velká nesoustředěnost a množství chyb. V zápase podlehla Dejlové ve dvou setech 21:11 a 21:9. V zápase o umístění musela bohužel Linda svůj zápas ze stavu 11:6 skrečovat kvůli zranění kolene, a tak nemohla nastoupit už ani do čtyřhry s Viki.

Posledním zástupcem ve dvouhrách byl Adam Marťán. Po prvním kole, kdy měl volný los, se střetl s Janem Rázlem (BK TU v Liberci). Po neúplně vydařeném prvním setu, který sice vyhrál 23:21 se dokázali vzchopit a začít hrát svoji hru. I když v koncovce znervóznil a daroval soupeři zbytečné body, byla jeho hra ve druhém setu na jiné úrovni než v předchozím! Druhý set Adam vyhrál 21:17. Ve čtvrtfinále Adam nastoupil proti prvnímu nasazenému hráči Ehmovi (TJ Sokol Polabiny Pardubice). Odehrál velmi kvalitní zápas a dokázal, že umí vzdorovat i hráči republikové špičky. Ve dvou setech bohužel prohrál 21:9 a 21:18, kdy druhý set byl velmi vyrovnaný.

Ve čtyřhře hrál Adam Marťán s Adamem Tancerem. V první zápase nastoupili proti dvojici Fürst/Nejedlý (Sokol Radotín Meteor Praha). Zápas bohužel v obou setech nedokázali v koncovkách urvat na jejich stranu a prohráli 21:19 a 21:18. Ze zápasu si ale určitě berou mnoho zkušeností a věcí, na kterých musí pracovat, aby odehráli co nejlepší výsledek na Mistrovství ČR.

Jára Jelínek hrál čtyřhru společně s Jakubem Divišem (BADMINTON FSpS MU). V prvním kole po velmi dobrém výkonu porazili pár Listopad/Patera (Sokol Radotín Meteor Praha) ve třísetové bitvě 15:21, 21:16 a 21:18. V zápase o postup do semifinále bohužel už nestačili, tak jako Adamové na Fürsta s Nejedlým 21:15 a 21:17.

Radek Votava s Tomášem Švejdou k vystoupení našich hráčů dodává:

Viktorie Hulcová – U Viky je vidět velký pokrok, který byl třeba už vidět hned na turnaji. Po svém druhém zápase vše vzala pozitivně a z krutu odešla s hlavou nahoře!. I tak je třeba pořád pracovat na věcech, které jí nejdou. Hlídat si správné držení rakety a jejího postavení nahoře. Z přední části je třeba zlepšit celkovou techniku úderu a místo zásahu. Ze zadní části je důležitá, aby hrála vše před sebou.

Linda Šmikmátorová – U Lindy se během turnaje projevilo zranění kolene a pohyb po kurtu byl pro ni velmi složitý. Pro Lindu je důležité, aby se ve dvouhře nebála hrát opatrně a aby si uvědomovala, kam hraje a co je pro ni výhodné. V párových disciplínách musí začínat vše dobrou rozehrávkou a nehrát vše silou dolu, z toho pak přichází mnoho nevynucených chyb. Potřebuje zapracovat na postavení a odehrání obrany. Nyní však bude potřeba odpočinek a vyléčit zranění, aby mohla odehrát co nejlepší výsledek na LODM!

Jaroslav Jelínek – Na turnaji odehrál lépe čtyřhru, kde si hlídal dobré podání a příjem. Více si věřil a nebál se, hrál daleko přirozeněji a tím dělal také méně chyb. U Járy je třeba, aby změnil přístup na trénincích, protože to se pak přenáší do turnaje. Ve dvouhře nemůže jen „vracet“ a běhat. Potřebuje zpestřit hru a více jí tvořit. Je také třeba začínat vnímat trenéra a základní taktiku. Někdy se stává, že začne hrát až v druhé polovině setu.

Adam Marťán – Adam má velmi dobré možnosti na to, aby byl dobrý. Je rychlý a má velmi dobrý pohyb. Potřebuje právě svých schopností více využívat a držet si svoji aktivitu na kurtu. Ve všech zápasech je důležité, aby se soustředil a kontroloval, co dělá. Pokud toto dokáže pak je schopný vzdorovat i těm nejlepším! Adame, vše začíná na tréninku!

Adam Tancer – Adam hrál na turnaji pouze párové disciplíny. V mixu po prvním setu dokázal změnit „jeho úder“, kde hrál ze zadního backhadnu vždy pomalu křížem a nebyl tam ani nohama. Potom když začal odehrávat úder rychle a spíše po lajně měli z toho vždy bod. Také je důležité se nebát koncovky a odehrát jí stejně jako celý set. V deblu velmi dobře podával, ale je třeba ihned po něm mít raketu nahoře a být připraven v aktivaci na nohou, i když hraje jeho spoluhráč.

Všichni: na celostátní úrovni zatím více prohráváte, než vyhráváte. Ale ve vaší hře jsou dobré momenty a věci, na kterých se dá stavět do budoucna. Jak je již popsané výše, začíná to u vás, vašem snažení a přístupu.

Fyzické kondice a dravost: trénink je příprava na turnaj, na zápasy. Důležité je, ne trénink jen "absolvovat," ale více se v dobrém slova smyslu "rvát"

Vnímavost a vědění: na tréninku neříkejte trenérům, že víte, co máte dělat, když jde na kurt a hrajete potom něco jiného. Nechte si to vysvětlit znova ideálně vždy s ukázkou.

Práce s raketou: přímo do místa zásahu, krátký švih a minimalizovat dotahování ůderů. Změna držení rakety.

Sebevědomí: někdo je sebevědomí přirozeně, jiný zase méně. Co rozhodně posiluje sebevědomí, je umět co nejvíce, vědět, co se má dělat, být na to dostatečně připravený fyzicky, bojovnost. Důležité je hrát s hlavou nahoře, chodit s hlavou nahoře, být otevřený novým věcem a nebát se nových věcí. Neodpovídej slovem nevím, nekrčte rameny, neklopte zrak. Když vám někdo něco říká, tak minimálně v ten okamžik na vás myslí a snaží se vám pomoci. Ne vždy to musí být ale pochvala.

A na závěr kousíček z hodnocení trenéra ČBaS směrem k jednomu našemu talentu: V Českém Krumlově je ideální prostředí pro růst šikovného badmintonisty, možnosti jsou otevřeny, ale musí k tomu být vůle a chtění obou stran.

A na závěr: Přečtěte si jeden zajímavý článek “Komfortní zona“.

Vše děkujeme za přístup a snahu spolupracovat s trenéry. Máte na to být lepší a ještě lepší!

Dvouhra chlapců: 5. Adam Marťán, 25. Jaroslav Jelínek

Dvouhra dívek: 25. Linda Šmikmátorová, Viktorie Hulcová

Čtyřhra chlapců: 5. Jaroslav Jelínek/Jakub Diviš (BADMINTON FSpS MU), 9. Adam Marťán/Adam Tancer

Čtyřhra dívek: 9. Viktorie Hulcová/Linda Šmikmátorová

Smíšená čtyřhra: 9. Adam Tancer/Linda Šmikmátorová, Adam Marťán/Barbora Viktorová (TJ Sokol Doubravka), 17. Jaroslav Jelínek/Viktorie Hulcová