28.1.17 GPA U19, Hradec Králové

Na víkendovém celostátním turnaji juniorů GPA U19, který se odehrál v Hradci Králové, bojoval z našeho klubu čtrnáctiletý Tomáš Švejda. Tomáš hrál dvě disciplíny, dvouhru, ve které skončil na třetím místě a společně s Janem Janoštíkem ze Sokola České Budějovice také čtyřhru, kterou vyhráli!

Tome, velká gratulace od všech z klubu a v pondělí ráno 6:45 hodin na tréninku.

28. - 29. 1. 2017 jsem se zúčastnil celostátního turnaje kategorie U19. Startoval jsem ve dvou disciplínách a to konkrétně ve dvouhře a čtyřhře po boku mého stálého partnera Honzy Janoštíka.

Ve dvouhře po prvním volném kole, jelikož jsem dobře umístěný na žebříčku U19, mi los přidělil stejně jako v prvním kole na MČR U19 v Ostravě Kryštofa Bumbálka (TJ Slovan Vesec). Můj úvodní zápas jsem si pohlídal. Vyhrál jsem ve dvou setech 21:8 a 21:13, kdy se mi velmi dařila hra na síti a dostávat soupeře pod tlak.

Ve druhém kole jsem nastoupil proti Kristiánovi Leciánovi (TJ Astra Praha). Po prvním vyrovnanějším setu jsem už celkově zrychlil hru a zaměřoval se hodně na nepříjemnou hru na tělo a zápas jsem vyhrál 21:16 a 21:7. Tímto zápasem jsem postoupil do nedělního semifinále, které se hrálo neobvykle v jiné hale.

Semifinále jsem hrál proti Jiřímu Královi (TJ Baník Most). Zápas jsem začal takticky skvěle. Nenechal jsem soupeře hrát rychlou hru a nízké křivky. Celý set jsem si držel náskok, ale bohužel v koncovce jsem zbytečně znejistil a neudržel rychlost. Od té doby jsem se začal dělat moc chyb a Jirka pořád zrychloval hru a dostával mě do nouze. V druhém setu byl jednoznačně Jirka lepší. Z prvního setu mám dobrý pocit, ale od koncovky, která mě hodně štve už to tak dobré nebylo. Konečně skóre bylo 22:20 a 21:7 pro Jirku Krále.

Náladu jsem si zlepšil ve čtyřhře s Honzou Janoštíkem!

Po jednoznačným vítězství v první kole proti dvojici Hájek/Abraham (Super Stars Most) jsme postoupili do čtvrtfinále, které jsme hráli proti plzeňské dvojici Kural / Viktora [3/4]. Po vyrovnaném prvním setu, který jsme v koncovce nakonec dokázali zvládnout, jsme si už od začátku druhého setu drželi připraveným útokem a dobrou hrou na síti celou dobu náskok. Nakonec jsme vyhráli 22:20 a 21:18 a postoupili do semifinále, které se hrálo ještě v sobotu večer. Zde na nás čekala složená pražská dvojice Lecián / Macák.

Tento zápas nebyl tak náročný jako předchozí, ale i tak bylo důležité držet koncentraci a nedělat chyby! V prvním setu se nám to právě moc nedařilo, ale od druhé poloviny prvního setu jsme byli na kurtu lepší my! Drželi jsme si pořád rakety nahoře a tlačili se dopředu. Vyhráli jsme ve dvou setech 21:18 a 21:10.

Nedělní finále čtyřhry juniorů bylo reprízou finále MČR U17. V zápase ale nevyhráli naši soupeři Jiří Král s Jiřím Vajsejtlem, ale po třísetové bitvě my!

V prvním setu byla hra vyrovnaná a bylo to pěkně bod po bodu. V koncovce jsme udělali méně chyb a získali ho 27:25.

Ve druhém setu jsme nedokázali navázat na skoro bezchybnou hru z prvního setu. Dělali jsme moc jednoduchých chyb z příjmů a druhého balónu po podání. Set získali Král s Vajstejtlem 21:11.

Do rozhodujícího setu jsme s Honzou dali všechno! Hned od začátku jsme se soustředili a dobrým podáním a příjem jsme si dokázali připravit správnou příležitost pro útok. Snažili jsme jít do každé výměny naplno a po setech 27:25, 11:21 a 21:12 jsme se mohli radovat z našeho prvního turnajové vítězství na celostátním turnaji v kategorii U19!

Moc bych chtěl poděkovat rodině Máňásků, kteří se o mě skvěle postarali a zajistili mi výborné ubytování přímo u nich doma. Dále za dovoz rodině Janoštíků a za trenérský doprovod konkrétně Lindě a Romanu Janoštíkovým a panu Maňáskovi. Také děkuji mému trenérovi Radku Votavovi, který se mnou bohužel kvůli klubovým povinnostem nemohl odjet, ale i tak byl se mnou telefonicky spojený. Vše by také nešlo bez podpory našeho klubu a firmy FZ FORZA Česká republika, která mi dodává skvělé vybavení!

Jsem moc rád, že si mi turnaj vydařil, i když ke spokojenosti je ještě daleko.

Trenér Radek Votava dodává:"Tomáš je prvním rokem v juniorské kategorii a ještě nějakou dobu bude čelit zkušenější a fyzicky vyspělejším soupeřům. Je moc dobře, že si dokáže poradit šikovností a tyto zápasy mu pomáhají hledat takové údery a rozehrávku, aby síle dokázal čelit. K tomu ho často zdobí velká bojovnost a touha vítězit. Ale nic není zadarmo. Je to prostě o práci! Tomáš se díky výsledkům v H. Králové posunul i na celostátním žebříčku juniorů. Aktuálně je na 2. místě ve dvouhře, 3. ve čtyřhře a 1. ve smíšené čtyřhře. Tome, gratulace a další týden premiéra na mistro vství ČR dospělých!"