3.2.19 MČR dospělých, Plzeň

Jako každý rok se první únorový víkend odehrálo Mistrovství České republiky dospělých, které letos hostila Plzeň. Z našeho klubu se MČR zúčastnili Hana Milisová, Tomáš Švejda, Jaromír Janáček a trenér Radek Votava.

Turnaj začal v pátek po jedenácté hodině, kdy se rozehrála první kolo smíšené čtyřhry. V něm se představili Hanka s Tomášem, když se utkali proti páru Vít Kulíšek/Lucie Krpatová. Zápas po výsledku 21:9 a 21:18 zvládli a s přehledem postoupili do druhého kola. V něm je už těžší soupeř. Nasazené jedničky Jakub Bitman s Alžbětou Bášovou a devítinásobní mistři ČR ve smíšené čtyřhře. Tomáš s Hankou do zápasu nevstoupili vůbec špatně, když velice dobře zvládli první set poměrem 21:18. Ve druhém a třetím setu soupeři ale ještě přidali na rychlosti a agresivitě a po setech dvakrát 14:21 obhájci nakonec zápas otočili. Nutno dodat, že Tomáš s Hankou byli jediný pár, který pozdějším mistrům republiky vzali set. Míra Janáček hrál smíšenou čtyřhru se Sabinou Milovou (Sokol Radotín Meteor Praha). Jako nasazené dvojky měli první kolo volné a ve druhém se utkali s párem Matěj Ehm/Pavlína Krpatová. Míra se Sabčou zvládli první set s přehledem poměrem 21:13. Ve druhém setu bohužel nevyužili vedení v koncovce druhého setu a hrou plnou nepřesností a chyb tak přišli o druhý set 21:23. Třetí set se odehrával podobně, když si Míra se Sabčou vybojovali slibný náskok, o který po přestávce postupně chybami přicházeli. Nakonec ale koncovku dotáhli do vítězného konce a po výsledku 21:18 ve třetím setu se mohli radovat z postupu do sobotního čtvrtfinále. V něm pak na dva sety zdolali pár Lukáš Kurz/Zuzana Klusoňová po výsledku 21:14 a 21:19. O postup do finále bohužel Míra se Sabčou nestačili na Pavla Drančáka s Magdalenou Lajdovou, kterým po docela jednoznačném zápase nestačili poměrem 14:21, 16:21 a tak získali bronzové medaile.

Letošní MČR bylo zajímavé tím, že žádný hráč našeho klubu nenastoupil ve dvouhře.

Hanka odehrála čtyřhru se svou dlouhodobou partnerkou Eliškou Maixnerovou (TJ Astra ZM). V prvním kole si děvčata hravě poradila s dvojicí Veronika Koldová/Martina Krocová po setech 21:9 a 21:14. Ve čtvrtfinále pak po neuvěřitelném výkonu přehrály juniorské jedničky Kateřinu Zuzákovou s Lucií Krpatovou 21:14, 26:24 a další jistota medaile byla na světě. V semifinále potom holky nestačily na nasazené jedničky a obhájkyně titulu Alžbětou Bášovou a Michaelou Fuchsovou, když za stavu 4:21 a 5:11 Hanka kvůli bolavým zádům musela zápas vzdát. I tak je bronzová medaile pro holky výborným výsledkem.

Tomáš s Mírou Jako nasazené jedničky v prvním kole jasně přehráli dvojici Michal Morávek/Daniel Skrčený po setech 21:6 a 21:14. Ve čtvrtfinále si poradili s Lukášem Kurzem a Vítem Kulíškem také hladce 21:15 a 21:10. V semifinále je čekali Petr Jelínek a Petr Hošek. Semifinále kluci po koncentrovaném výkonu na podání a na příjmu zvládli dvakrát 21:15 a postoupili tak do finále. V něm nastoupili proti Jakubu Bitmanovi a Matěji Hubáčkovi. Do zápasu vstoupili lépe Tomáš s Mírou, když po dobře zvládnutém podání, příjmu a hře u sítě získali patřičný tlak a i první set 21:15. Ve druhém setu už se klukům dařilo méně v těchto činnostech, dělali více chyb nebo je soupeři po nepřesných rozehrávkách jednoduše přehrávali, a tak druhý set prohráli 16:21. První polovina třetího setu to byla tahaná o každý bod a do přestávky šli s mírným vedením 9:11 soupeři. Po pauze to s našimi vypadalo už bídně, když prohrávali po šňůře bodů už 11:16. Tomáš s Mírou ale postupně začali odkrajovat z náskoku soupeřů, ale přesto čelili dvěma mečbolům za stavu 18:20. Ty ale po skvělém podání a následnému tlaku odvrátili a vypracovali si své mečboly. První ještě po štěstí soupeře nevyužili a ten druhý už ano a Tomáš s Mírou se tak staly mistry české republiky ve čtyřhře mužů.

Trenér našich medailistů Radek Votava dodává: "Jsem maximálně spokojený. MČR se hraje jednou z rok a všem třem se podařilo v Plzni odehrát dobré zápasy a předvést svůj lepší badminton a to se počítá. Hanka odehrála výborný zápas s Tomášem v mixu proti desetinásobným mistrům ČR a jako jediní jim berou set. Rozhodnutí, že spolu budou hrát, přišlo na poslední chvilku, a i když spolu trénují, setů mají nahraných opravdu minimum. Hanka svůj výkon vygradovala ve čtyřhře po boku Elišky Maixnerové a to zejména v zápase o postup do semifinále proti juniorské reprezentační dvojici Kateřina Zuzáková / Lucie Krpatová. Po prvním setu, který jim sednul na jedničku podtrženou, musely společně ve druhém setu jít až na dno sil. Bylo jasné, že buď druhý set vyhrají, nebo budou bez medaile. A jak to dopadlo? V dramatické koncovce plných dlouhých výměn, rybiček a v samotném závěru daleko větší odvaze zaslouženě vyhrály 26/24! To snese opravdu velký respekt a takové nasazení může být příkladem mnoha daleko mladším reprezentantům a hráčům. Vím, co Hanka pro badminton dělá a tak mě to nepřekvapuje, ale to, co ze sebe dostaly s Eliškou ve druhém setu, smekám a holky, za kurtem jsem si ti s Tomášem opravdu užil! Mirek s Tomášem odjeli do Plzně s velkým očekáváním. V našem mini týmu ale nebylo MČR hlavní prioritou. Od ledna došlo k rapidní změně v tréninku a poměr badmintonových a kondičních tréninků byl 20/80. Byl to docela risk, ale změna byla nutná a po společné poradě nám vyšlo, že od ledna ji můžeme realizovat. Poslední rok vše směřovalo ke kvalifikaci na Evropské hry a MS. Rok se povedl a postavení kluků je velice zajímavé ve prospěch obou akcí. Pokud mají povýšit tyto výsledky, musela nastat změna. Ve hře bylo znát, že chybí větší herní jistota. Ale na druhou stranu jsem i Mirka s Tomášem viděl, že chtějí vyhrát a věřil jsem, že vyhrají! První kola byla odehraná v klidu a první prověrkou byl zápas proti dvojici Petr Hošek / Petr Jelínek, kteří debla umějí moc dobře. Tady už byla znát herní nejistota, ale důležité momenty na podání, příjmu a v koncovkách zavření přední části kurtu byly na naší straně. Ke zlatu tak byla cesta přes očekávaný soupeře Jakuba Bitmana s Matějem Hubáčkem. První set sednul klukům skvěle. Ve druhém to ale bylo ale tahání za kratší konec. Kuba s Matějem zcela ovládli hru od polovinu kurtu k saku a klukům se jistota vytratila úplně. V podobném duchu se hrálo i ve třetím setu. V pauze ale bylo na všech třech vidět, že chceme vyhrát, a já klukům věřil i za stavu 11/16. V poslední části zápasu se to prostě sešlo a Mirek s Tomášem byli více párem, jejich údery byly vyrovnanější a společné těžké kondiční tréninky jim daly sílu a vůli věřit ve vítězství až do konce. Poslední míč a u mě obrovská úleva za Tomáše s Mirkem a pocit hrdosti. Byla radost sledovat jejich emoce. Blahopřeji kluci. Poděkování si zaslouží určitě obětaví pořadatelé, kterým se podařilo připravit vrchol dospělé sezony na velice dobré úrovni. Případné drobné přešlapy a nedomyšlenosti jsou běžnou součástí pořádání akcí a mají být inspirací pro další rok a roky. Věřím, že tomu bude i pro tým okolo Tomáše Knoppa, který si zaslouží potlesk stejně jako obětaví rozhodčí, bez kterých by žádný takový turnaj nemohl proběhnout na takovéto úrovni. Věřím, že velkému množství diváků se badminton líbil a každý si mohl dostatečně užít. Kdybych měl vyzdvihnul TOP momenty, tak desátý titul Jakuba Bitmana s Alžbětou Bášovou, dále premiérová výhra Adame Mendreka a výkony jednoho z nejstarších hráčů Jana Frohlicha a asi nejmladšího hráče Honzy Janoštíka – Honza se prezentoval parádně. Dále moment, kdy jsem na kurtu viděl domácího Honzu Loudu, který se po autonehodě společně s Ondřejem Králem a Sabinou Milovou vracejí postupně na kurty! To je hodně silné, protože takový „karambol" nám při cestování na turnaje hrozí prostě všem! V neposlední řadě jsou to výkony Hanky Milisové, Mirka Janáčka a Tomáše Švejdy. Ještě jednou všem třem od srdce blahopřeji".

Čtyřhra mužů: 1. Jaromír Janáček - Tomáš Švejda

Čtyřhra ženy: 3. Hana Milisová - Eliška Maixnerová (TJ Astra Zahradní Město, z.s.)

Smíšená čtyřhra: 3. Jaromír Janáček - Sabina Milová (Sokol Radotín Meteor Praha), 9. Tomáš Švejda - Hana Milisová