31.10.20 MEJ družstev, Finsko

NOMINACE

Tomáš Švejda si vybojoval nominaci Mistrovství Evropy juniorů, které se odehraje na přelomu října a listopadu ve finském Lahti. V konkurenci 18 reprezentací bude tak s týmem České republiky bojovat o co nejleší výsledek a splnění přání mnoha generací, zisku medaile z týmové soutěže. Celému týmu držíme palce.

Nominace soutěže družstev:

Junioři: Ehm Adam (TJ Sokol Polabiny Pardubice), Janoštík Jan (Sokol České Budějovice), Kopřiva Dominik (SK Badminton Přerov), Švejda Tomáš (SK Badminto Český Krumlov)

Juniorky: Hořínková Soňa (TJ Slovan Vesec), Krpatová Lucie (TJ Sokol Polabiny Pardubice), Van Coppenolle Sharleen Tallulah (TJ Orlová - Lutyně), Zuzáková Kateřina (BK 73 DELTACAR Benátky n/J)

Trenéři pověření vedením týmu: Turoň Michal (hlavní trenér), Bednář Jan (asistent)

Fyzioterapeut / masér: Suchan Jaroslav

Česká republika byla nalosovaná do skupiny číslo 2 společně s týmy Portugalska, Ruska a Švédska, kde je dopředu patrné, že bojovat o postup do čtvrtfinále budou zejména s týmy Švédska a Ruska.

Skupina číslo 2

Čtvrtek (29. 10. 2020) 18:00 hodin

ČR - Švédsko 1:4

• T. Švejda / K. Zuzáková – G. Bjorkler / J. Silvennoinen 21/19, 19/21, 18/21 (47 minut)
  • Tallulah Sharleen Van Coppenolle – E. Urell 15/21, 12/21 (27 minut)
  • J. Janoštík – G. Bjorkler 18/21, 14/21 (27 minut)
  • K. Zuzáková / L. Krpatová – E. Urell / C. Wang 12/21, 14/21 (23 minut)
  • T. Švejda / J. Janoštík – L. Axelsson / F. Karlborg 21/11, 21/19 (29 minut)

Česká juniorská reprezentace nastoupila na mistrovství Evropy juniorů družstev k úvodnímu utkání základní skupiny číslo 2 proti Švédsku v očekávané sestavě, teda i s Tomášem Švejdou ve smíšené čtyřhře a čtyřhře.

Natěšená lvíčata nastupovala určitě s velkou dávkou sebevědomí a chutí seveřanům oplatit porážku 2-3 z loňského Mistroství světa juniorů, které se konalo v Rusku.

Bohužel se tak nekonalo.

Jediný vítězný zápas vybojovali Tomáš Švejda s Honzou Janoštíkem v závěrečném zápase, když své soupeře přehráli ve dvou setech 21/11, 21/19 a připsali pro ČR první a jediný bod v tomto utkání. Celková prohra 1-4 je až moc krutá, i když na kurtu to minimálně ve třech zápasech bylo ve prospěch soupeře jednoznačné.

Tomáš nastoupil hned v úvodním zápase ve smíšené čtyřhře společně s Katkou Zuzákovou a byl to boj od začátku do konce. První set 21/19 a druhý opačně 19/21 a ve třetím 18/21. Velká škoda druhého setu, kde od stavu 8/10 do stavu 16/10 bodovali jenom naši a mohlo se zdát, že zápas je pomalu doma.

Tomáš v pozdních hodinách po utkání dodává: Ahoj Radku, v mixu moc nevím co se dělo, respektive vím, ale herně to nefungovalo. Ode mě úplně výpadek na podání a několik laciných chyb. Nervozita byla, ale tohle bylo pouze o mně. Bohužel, když už mě Kačka podržela a zvládli jsme urvat první set včetně náskoku v druhém, opět přišel výpadek“. Po chvilce přišlo o všem vypovídající:Ach jo“. „Ve čtyřhře už to bylo herně klidnější a uvolněnější a celkově i jistější. Míče jsou dost rychlé a hala pomalá, tak si na to musím dávat pozor a k tomu i přizpůsobit hru. Jakmile jsme drželi útočnou hru, žádný pinkání, ale zodpovědný aktivní přístup., bylo to zcela pod kontrolou. Děkuji za podporu a zítra to bude lepší a věřím, že vyhrajeme a v sobotu nám nezbývá, než porazit Rusko. Tak se musíme všichni pořádně snažit“.

Tomáše a všechny členy týmu zdravíme, přejeme klidnou noc, snad drobet akčnější sny, a zítra na ty Portugalce vlítnete a bude!

Pátek (30.10.2020) 13:00 hodin

ČR - Portugalsko 4:1

• T. Švejda / K. Zuzáková – G. Rodrigues / M. Neves 21/10, 21/14 (25 minut)
  • J. Janoštík – D. Gloria 21/11, 21/13 (29 minut)
  • Tallulah Sharleen Van Coppenolle – A. Fernandes 21/5, 21/4 (21 minut)
  • T. Švejda / J. Janoštík – D. Gloria / G. Rodrigues 19/21, 21/11, 16/21 (45 minut)
  • K. Zuzáková / L. Krpatová – M. Afonso / A. Fernandes 21/14, 21/11 (25 minut)

V pátek po obědě nastoupila česká juniorská reprezentace proti Portugalsku v nezměněné sestavě, teda i s Tomášem Švejdou ve smíšené čtyřhře a čtyřhře.

Po včerejší prohře 1-4 se Švédskem byl dnes před naší reprezentací jediný úkol, Portugalce porazit a to co nejvyšším rozdílem, ideálně 5-0.

Tomáš Švejda, stejně jako včera, hrál dva zápasy.

Po boku Kateřiny Zuzákové nastoupil opět v úvodním zápase ve smíšené čtyřhře. Zápas zvládli na jedničku. Na kurtu oproti včerejšku působili jistěji a to zejména na podání, příjmu a pokrytí prvních tří míčů.

Tomáš po zápase dodává: Ahoj Radku, mix máme vítězně za sebou. Z mé strany jsem se cítil o dost lépe oproti včerejšku. Na podání sebevědomější a jistější. Fungovala rychlá hra a zvládnutí aktivního pokrytí v úvodu výměn. Bohužel jsme i tak měli dva výpadky v prvním a druhém setu, naštěstí jsme od toho neutekli a drželi se taktiky, která platila.“

Rozhovor s Tomášem a Kateřinou na Badminton Europe

Za stavu 3-0, další boby vybojovali ve dvouhrách Janoštík a Van Coppenolle, kteří také své soupeře porazili bez větších problémů, nastoupil Tomáš s Honzou Janoštíkem ve čtyřhře. V nejdelším zápase tohoto utkání, hrálo se 45 minut, na své soupeře bohužel nestačili. Bohužel se jim nedařilo důsledně kontrolovat hru v prvních úderech, zejména okolo sítě a v přední části kurtu a zaostávali i na podání a příjmu. Tato prohra Tomáše, vlastně oba hráče, hodně mrzí, protože soupeři byli rozhodně hratelní. Bezprostředně po zápasu hodnotí: Prohra ve čtyřhře mě velmi štve, protože to bylo o nás. Špatná koncetrace, horší začátky výměn a nedodržení taktiky. Na soupeře jsme určitě měli, jen se herně hrálo dle nich, což jim se svým temperamentem plně vyhovovalo.

Čtvrtý bod vybojovaly ve čtyřhře juniorek Kateřina Zuzáková s Lucií Krpatovou.

Pohled na průběžné pořadí v naší skupině není moc lichotivý.

Skupina číslo 2 - průběžné pořadí po dvou kolech:

1. místo Rusko, 2 výhry, skóre zápasů 7-3, setů 1-6
  2. místo Švédsko, 1 výhra, 6-4, 12-10
  3. místo Česká republika, 1 výhra, 5-5, 12-10
  4. místo Portugalsko, bez výhry, 2-8, 4-17

Zítra (sobota 31. 10. 2020 ve 13.00 hodin) čekají na naše reprezentanty borci z Ruska, kteří jsou favority skupiny. Ale nic není nemožné. Rusko se o tom přesvědčilo před rokem na mistrovsví světa juniorů, kde je naši junioři porazili.

Tomáš dodává:Nezbývá než se připravit na poslední utkání skupiny proti Rusku, podat co nejlepší výkony a vyhrát. Jsem moc rád, že mohu být v kontaktu se svým / naším trenérem Radkem Votavou, který přestože tu není se mnou, je se mnou v neustálém kontaktu a konzultujeme spolu program i zápasy. Jsem za to moc rád, dostává mě to do větší pohody, i když se třeba nedaří úplně podle představ. Velké díky patří také vám všem, kteří nás sledujete a podporujete na dálku!”

Z každé skupiny budou postupovat první dva týmy. Čtvrtfinále a semifinále jsou na programu hned další nadcházející den v neděli 1. listopadu.

Tomášovi a všem našim reprezentantům držíme palce a zdravíme maséra Jardu Suchana i oba trenéry Michala Turoně a Honzu Bednáře.

Sobota (31.10.2020) 13:00 hodin

ČR - Rusko 2:3

• T. Švejda / K. Zuzáková – L. Barinov / A. Boiarun 21/19, 18/21, 21/19 (52 minut)
  • J. Janoštík – G. Lebeděv 21/19, 21/10 (32 minut) 21/19, 21/10 (32 minut)
  • Tallulah Sharleen Van Coppenolle – M. Golubeva 19/21, 21/15, 1021 (52 minut)
  • T. Švejda / J. Janoštík – E. Kholkin / A. Pechenkin 14/21, 20/22 (30 minut)
  • K. Zuzáková / L. Krpatová – E. Filippova / A. Shapovalova12/21, 17/21 (34 minut)

V sobotu po obědě nastoupila česká juniorská reprezentace v nezměněné sestavě, teda i s Tomášem Švejdou ve smíšené čtyřhře a čtyřhře, k závěrečnému utkání základní skupiny číslo 2 proti průběžně prvnímu týmu skupiny Rusku. Po prohře se Švédskem 1-4 a výhře nad Portugalskem 4-1 měl před sebou náš juniorský tým velkou výzvu a těžký úkol.

Tomáš nastoupil po boku Kateřiny Zuzákové opět v úvodním zápase ve smíšené čtyřhře a soupeřem jim byla dvojice, která je prvním nasazeným párem pro soutěž jednotlivců a lonští vícemistři Evropy U17. Tomáš s Kačkou v zápase trvajícím 52 minut nechali všechno umění a také s důležitou dávkou štěstí zvítězili ve třetím rozhodujícím setu 21/19. Byl to napínavý zápas, který si každý, kdo ho sledoval v přímém přenosu, mohl hrdě užít. Palec nahoru pro Tomáše s Katkou!

Jsem moc rád, že jsme tento zápas zvládli a porazili kvalitní soupeře. Důležité bylo zbytečně nezpřesňovat hru a dobře pracovat s raketami v rychlých úderech. Jako vždy byl velmi důležitý servis-příjem a úvod výměn, které jsme v rozhodujících momentech zvládli dobře.” hodnotí vítězství ve smíšené čtyřhře Tomáš Švejda.

Češi vedou 1-0 a nastupuje Honza Janoštík, kterého čeká Lebeděv, pátý nasazený do soutěže jednotlivců. Po rozpačitějším začátku Honza postupně hru vyrovnal a dotahoval. Poprvé šel do vedení za stavu 19/19 na 20/19 a vzápětí potvrdil lepší druhou polovinu setu! Ve druhém setu již bylo jasné, kdo chce vyhrát. Palec nahoru pro Honzu!

Češi vedou 2-0 a nastupuje ke své dvouhře Tallulah SharleenVan Coppenolle, kterou čeká šestá nasazená v soutěži jednotlivců Golubeva, mimo jiné vítězka mezinárodního mistrovství ČR juniorů U17 2019, které pořádalo náš klub v Českém Krumlově. V prvních dvou setech hořel plamen naděje na postup do čtvrtfinále na 150%. Nevyhraný první set se nakonec ukázal jako osudový, ve druhém měla naopak naše reprezentantka skvělou koncovku. Třetí set po několika delších výměnách ukázal, kdo dokáže déle pracovat s vysokým tempem. Najednou byla na kurtu už jenom soupeřka. Ale naší reprezentantce patří palec nahoru!

Češi vedou 2-1 a před sebou mají ještě obě čtyřhry, které potřebují vyhrát.

Tomáš s Honzou nepůsobí úplně sladěně, ale bojují ze všech sil. Palec nahoru si rozhodně zaslouží za druhý set a škoda, že ho nevyhráli. Hru vyrovnali a ve třetím by měli rozhodně šanci. A ještě, kdo jsou soupeři? Kholkin tvoří s Lebeděvem (ten hrál proti nám jenom dvouhru) první nasazený pár pro soutěž jednotlivců. Tomáš k zápasu dodává:Zápas mě mrzí, protože nám to s Honzou vzájemně moc nesedlo a častokrát jsme neudrželi koncentraci a vzájemné doplnění. I když to bylo postupně lepší, soupeři zvládli zápas lépe. Od nás přišlo moc zkažených podání/příjmu nebo rozehrávek po lajně, kdy toho využívali. Druhý set byl určitě lepší, ale měl se vyhrát a poslat zápas tak do rozhodujícího setu. Pro příště je třeba se vyvarovat těmto chybám, více vnímat potřeby jednotlivých situací a prostor na kurtu - rozšiřovat herní pojetí všemi směry.

Kateřina Zuzáková s Lucii Krpatovou nastupují za stavu 2-2 k závěrečnému zápasu. Už nešlo o zápas, který by zaručil postup do čtvrtfinále, na to bylo potřeba vyhrát 4-1 a více, ale k zápasu o celkovou výhru nad týmem Ruska. Stejně jako kluci, palec nahoru za druhý set.

Naši junioři prohrávají ve svém závěrečném utkání základní skupiny s druhý nasazeným týmem mistrovství 2-3 a v celkovém hodnocení jim bude patřit dělené 9. – 12. místo.

K MEJ U17 družstev se ještě vrátíme začátkem týdne v krátkém rozhovoru s Tomášem Švejdou.

Konečné pořadí ve skupině číslo 2:

1. místo Rusko, 3 výhry, skóre zápasů 10-5
  2. místo Švédsko, 2 výhry, 10-5
  3. místo Česká republika, 1 výhra, 7-8
  4. místo Portugalsko, bez výhry, 2-13

Od neděle pokračuje turnaj družstev vyřazovacími boji od čtvrtfinále až do finále, které je na programu v pondělí 2. listopadu. Do čtvrtfinále se podívají kromě Ruska a Švédska reprezentanti Dánska, Německa, Španělska, Srbska, Francie a Estonska.

Po finále týmové soutěže se rozehraje mistrovství Evropy juniorů turnajem jednotlivců. Tomáš Švejda vstoupí do hry až ve středu.

Tomášovi a všem našim reprezentantům děkujeme a držíme palce v soutěži jednotlivců a zároveň všechny z Českého Krumlova zdravíme.