4.2.18 MČR dospělých, Praha

První víkend v únoru od 2. do 4. 2. 2018 hostila pražská hala ve Štěrboholech Mistrovství České republiky jednotlivců v dospělých. Z našeho klubu se turnaje zúčastnili Jaromír Janáček, Ondřej Král, Tomáš Švejda, Hana Milisová, Sabina Milová a Iva Janáčková. V zádech s trenérem Radkem Votavou se jim podařilo vybojovat 4 stříbrné medaile.

V pátek začínal turnaj v 11 hodin slavnostním zahájením a následovaly první zápasy ve smíšených čtyřhrách, kde nastoupili postupně dvojice Janáček – Milisová, Švejda – Milová a Prokeš – Janáčková. Všechny tři dvojice předvedly během tří dní dobré výkony.

Iva s Michalem Prokešem nastoupili v prvním kole proti páru Drančák - Fuchsová a po setech a velice dobrém výkonu na favority nestačili 11:21, 11:21. Jejich výhra byla už na krajském přeboru a samotná účast na MČR byla pro oba velkou odměnou.

Tomáš se Sabinou vstoupili do turnaje výhrou nad párem Ehm - Krpatová Pavlína 21/19, 21/13. Ve druhém kole je čekali Hubáček Matěj – Ausbergerová. Po prvním prohraném setu a nedobrém výkonu se na začátku druhého setu zranil Matěj Hubáček, který po několika ošetřeních sice zápas dohrál, ale bylo to prakticky na jedné noze. Pro Tomáše se Sabinou to nebyla lehká situace hlavně psychicky. Nabídnutou možnost nakonec zvládli a zápas vyhráli 12:21, 21:13, 21:9. Ve čtvrtfinále je čekal pár Helar – Srncová a pro Tomáše se Sabinou se otvírala reálná možnost hrát o medaili. Proti deblovému pojetí se nakonec dokázali prosadit, ale byla to dřina. Po setech 21:19, 21:23, 21:11 se oba zaradovali z první dospělé medaile, minimálně bronzové. V sobotní semifinále je čekal pár Hubáček Michal - Krpatová Lucie. Teoreticky to měl být zápas nad síly našich hráčů. Po výborném výkonu se 100% nasazením a skvěle zvládnuté taktice se Tomáš se Sabinou po setech 21:18, 21:18 radují z postupu do nedělního finále!

Hanka s Mírou, jako nasazené dvojky, měli první kolo volné. V zápase o postup do čtvrtfinále přehráli ve dvou vyrovnaných setech 21:18, 23:21 pár Král – Klusoňová. To byl velice dobrý výkon a důležité vítězství nad nepříjemným soupeřem. Ve čtvrtfinále bohužel nestačili na pár Hubáček Michal - Krpatová Lucie. Soupeř byl lepší na podání a příjmu a následné rozehrávce, a i když Mirek s Hankou bojovali, nestačilo to na více než konečný stav 19:21 a 15:21.

Do dvouhry mužů nastoupili všichni tři kluci.

Tomáš v prvním kole ve dvou setech porazil Tlustého. Ve druhém kole ho čekal nasazený Bedřich Valenta. Tomáš podal v tomto zápase skvělý výkon a až do poledního míčku bojoval o postup do čtvrtfinále. Po téměř hodinovém maratonu a setech 25:23, 14:21 a 19:21 do čtvrtfinále nepostoupil. I tak je to pro teprve patnáctiletého Tomáše velká zkušenost.

Míra měl ve dvouhře první kolo volné a ve druhém si poradil po setech 21:11, 21:14 s Davidem Stejskalem a s přehledem postoupil do čtvrtfinále. V něm ho čekal Lukáš Zevl a velká výzva. Mirek odehrál zápas bohužel v nepříliš dobrém rozpoložení a po prvním setu 9:21 byl úplně dole. Ve druhém se postupně do hry dostával a začal hrát dobré výměny a soupeři vzdorovat. Bohužel to na víc než 19 uhraných bodů nestačilo.

Ondra v prvním kole porazil Jana Fialu. Ve druhém kole ho čekala nasazená jednička turnaje, Adam Mendrek. Ondra dokázal odehrát skvělý zápas hraný ve velkém tempu a po aktivnější hře, zejména směrem k síti, Adama porazil ve dvou setech 21:18 a 21:14. Postaral se tak o jedno z překvapení tohoto šampionátu! Ve čtvrtfinále pokračoval ve vítězném duchu, když zdolal na dva sety Lukáše Holuba. I toto byl velice těžký zápas, ve kterém každý vybojovaný bod stál hodně sil. Sobotní semifinále jenom podtrhlo Ondřejovo velkou formu. Do cesty se mu postavil Lukáš Zel, kterého v první setu Ondřej doslova přejel. Potom začal běžecký maraton o každý míček. Lukáš na tuto chvíli zvolil dobrou taktiku a vyhrál druhý set 21:14. Třetí set bylo souboj, kdo z koho, ve kterém se lépe zorientoval Ondřej a po přestávce stupňoval své tempo a zaslouženě postoupil do finále!

Ve dvouhře žen předvedla spanilou jízdu Sabina, která postupně porazila Dominiku Budzelovou 21:17, 21:9 a ve čtvrtfinále Anežku Nováčkovou 21:14, 21:18 a postoupila do semifinále! V něm dokázala zopakovat nedávnou výhru z Českého Těšína a Kateřinu Zuzákovou porazila 21:16, 21:15 a mohla se tak radovat ze svého druhého finále! Sabina odehrála své zápasy v tempu a maximálně dokázala využít svých předností, zejména útočné hry ze zadní části kurtu a velice pestré rozehrávky od saka.

Ve čtyřhře mužů si Tomáš s Mírou v prvním kole poradili s dvojicí Synovec – Šercl 21:14 a 21:16. Ve čtvrtfinále pak ale podlehli po třísetovém zápase zkušené dvojici Šelong – Světnička 21:12, 15:21 a 16:21. První set byl jak z učebnice, skvěle pokrytý prostor od poloviny k síti, skvělé doplňování na kurtu a jasný týmový tah za každým bodem. Do druhého setu jakoby přišla jiná dvojice, která, i když se do konce zápasu snažila dostat zpět do tempa, na zkušené soupeře již nestačila. Po setech 21:12, 15:21, 16:21 Mirek s Tomášem do semifinále nepostoupili.

Do čtyřhry žen nastoupila Hanka se svojí stálou partnerkou Eliškou Maixnerovou. V prvním kole ve velice dlouhém a náročném zápase zdolaly pár Zelinková - Ausbergerová 21:19 ve třetím setu. Byla to bitva o každý míček a bylo dobře, že těžké soupeřky přišly pro Hanku s Eliškou na začátku. Po setech 21:19, 16:21 a 21:19 i s nezbytnou dávkou štěstí postupují dál. Ve čtvrtfinále pak na dva sety přehrály dvojici Hofmanová – Křížková 21:17 a 21:19. I toto byl vyrovnaný zápas, ale byl daleko více pod kontrolou. Takový styl přitáhni a povol. Skvělé vystoupení společně podtrhly v semifinále, ve kterém porazily ve dvou setech 21:17, 21:12 Kurzovou a Zychovou.

V nedělních finále tak do 4 z 5 zápasů nastoupili krumlovští hráči a náš trenér Radek Votava měl tedy opravdu, stejně jako v pátek a v sobotu, napilno.

Jako první zahájili nedělní program Tomáš a Sabina, kteří nastoupili proti zkušenému páru, do té doby osminásobným mistrům ČR, Bitman - Bášová. První set dokázali hrát vyrovnaně a až koncovka rozhodla 18:21 ve prospěch Kuby a Bětky. Ve druhém setu už ale byl znát letitý rozdíl zkušeností a Tomáš se Sabinou prohráli 8:21. I tak je pro ně stříbrná medaile příjemným překvapením. Zejména první set byl takticky odehraný na výbornou.

Ondra nastoupil do nedělního finále proti Janu Loudovi. Ondra zápas nezahájil špatně, byl aktivnější a na soupeři byla vidět větší nervozita. Po přestávce se ale Honza oklepal a začal diktovat hru, kterou udržel až do konce zápasu. Ondra tedy nakonec ve finále svému reprezentačnímu kolegovi podlehl dvakrát 16:21, ale i přesto odehrál výborný turnaj a právem si odváží zasloužené stříbro.

Jako další čekalo Sabinu finále ženské dvouhry, ve které jí čekala obhájkyně titulu Tereza Švábíková. Po prohraném prvním setu 15:21 dokázala Sabina zápas otočit a druhý set vyhrát 21:11. Ve třetím setu po dobrém začátku přišlo pár nevynucených chyb z příjmů, zbrklých úderů a velký náskok už soupeřka dokázala využít.  Sabina si tak z Prahy odváží druhou stříbrnou medaili, kdy v rozhodujícím třetím setu prohrála 8:21. I přes prohru zvládla Sabina šampionát na jedničku a „konečně“ prodala mnohaletý trénink ve skvělý výsledek.

Čtvrtý finálový zápas a čtvrté finále s krumlovskou stopou. Ve čtyřhře žen si finále z loňského roku zopakovaly Hanka s Eliškou proti obhájkyním Alžbětě Bášové a Michaele Fuchsové. Obě dvě si šly hlavně zápas užít, protože najít recept na dobře sehrané Bětku s Míšou je velice těžké a také tomu tak bylo. Po setech 15:21 a 9:21 si Hanka s Eliškou odváží další stříbro do sbírky. Nutno dodat, že to byl velice dobrý zápas a v mnoha výměnách Hanka s Eliškou své soupeřky dokázaly přehrávat.

Na turnaji tak Krumlovští vybojovali celkem čtyři 2. místa. I když mrzí, že domů nevezou ani jeden titul, bylo to pro náš klub jedno z nejúspěšnějších MČR v historii.

Radek Votava, trenér SKB Český Krumlov krátce dodává: “S odstupem času se mohu s klidnou hlavou vrátit ke zhodnocení vystoupení našich hráčů. Prakticky vše je již uvedeno v článku a tak bych se na parádní výsledky podíval malinko jiným úhlem pohledu. Všem hráčům patří velká gratulace za předvedené výkony a vybojované medaile. Je to mimořádný počin a velice důstojná prezentace naší práce, našeho klubu i města a všech klubových partnerů. Nejde jenom výsledky na jednom turnaji, ale je to o dlouhé CESTĚ, od prvních dětských kroků s badmintonovou raketou až do dospělosti. Je to dlouhá cesta, kterou většinou urazí jenom hrstka z těch, kteří do klubu přijdou. Často to nejsou ti na první pohled badmintonově nejtalentovanější. Ale něco je všechny spojuje. Chuť na sobě pracovat, překonávat překážky, měnit zvyky, studovat ve zvláštním režimu, i když jsme individuální sport, tak pracovat týmově, respekt, loajálnost ke klubu, nebo také pomáhání klubu s tréninkem mladších spoluhráčů. Nešlo by to bez trenérů, bez jejich obětavosti být k dispozici prakticky každý den na jeden, většinou dva tréninky, prakticky každý víkend, být neustále k dispozici na telefonu... Nešlo by to bez klubového zázemí, bez obětavých rodičů, sponzorů a kamarádů. Ještě jednou všem našim hráčům blahopřeji a smekám před jejich výkony. Po MČR byli Ondřej Král a Sabina Milová nominováni do družstev České republiky, která budou bojovat v Kazani (Rusko) o co nejlepší umístění na mistrovství Evropy družstev mužů a mistrovství Evropy družstev žen, které začíná začátkem příštího týdne. Oběma patří velké blahopřání a přeji oběma co nejvíce zápasů za Českou republiku a co nejvíce výher! Další stoupou našeho klubu na ME je Pavel Florián, který je členem trenérského vedení na ME.“

Konečné umístění a umístění hráčů našich hráčů:

Dvouhra muži: 1. Jan Louda (USK Plzeň), 2. Ondřej Král (SKB Český Krumlov), 3. – 4. Milan Ludík (Sokol Meteor Praha Radotín) a Lukáš Zevl (BK 1973 Deltacar Benátky nad Jizerou), 5. místo Jaromír Janáček (SKB Český Krumlov), 9. místo Tomáš Švejda (SKB Český Krumlov)

Dvouhra ženy: 1. Tereza Švábíková (BO Chance & Ridera sport team) 2. Sabina Milová (SKB Český Krumlov) 3. – 4. Kateřina Tomalová (TJ Sokol Klimkovice) a Kateřina Zuzáková (BK 1973 Deltacar Benátky nad Jizerou)

Čtyřhra muži: 1.  Jakub Bitman / Pavel Drančák (Sokol Meteor Praha Radotín), 2. Ondřej Král (Sokol Židlochovice) / Ivo Stoklas (Sokol Meteor Praha Radotín), 3. – 4. Petr Beran / Jindřich Kukač (TJ Sokol Kremže) a Vojtěch Šelong / Michal Světnička (Badminton FSpS MU Brno), 9. místo Jaromír Janáček - Tomáš Švejda (oba SKB Český Krumlov)

Čtyřhra ženy: 1. Alžběta Bášová / Michaela Fuchsová (TJ Montas Hradec Králové), 2. Eliška Maixnerová (TJ Astra Zahradní město Praha) / Hana Milisová (SKB Český Krumlov), 3. – 4. Magdaléna Lajdová (TJ Astra Zahradní město Praha) / Denisa Šikalová (BK 1973 Deltacar Benátky nad Jizerou) a Dominika Kurzová / Ivana Zychová (TJ Astra Zahradní město Praha)

Smíšená čtyřhra: 1. Jakub Bitman (Sokol Meteor Praha Radotín) / Alžběta Bášová (TJ Montas Hradec Králové), 2. Tomáš Švejda / Sabina Milová (SKB Český Krumlov), 3. – 4. Michal Hubáček (Sokol Meteor Praha Radotín) / Lucie Krpatová (TJ Sokol Polabiny Pardubice) a Vojtěch Šelong (Badminton FSpS MU

Brno) / Denisa Šikalová (BK 1973 Deltacar Benátky nad Jizerou), 5. místo Jaromír Janáček - Hana Milisová (oba SKB Český Krumlov), 17. místo Michal Prokeš - Iva Janáčková (SK Dobrá Voda - SKB Český Krumlov)