4.3.17 Junior GP Holandska

V termínu od 1. - 5. března 2017 se v Holandském Haarlemu konal prestižní mezinárodní turnaj kategorie Grand Prix, Dutch Junior International. Na tenhle turnaj se přihlásilo celkově 247 hráčů z 23 zemí. Náš klub reprezentovali: Ondřej Král, Tomáš Soták, Tomáš Švejda. Celým turnajem nás provázel náš trenér Radek Votava. Společně s námi na turnaj vycestovali také Tereza Švábíková (Badmintonový oddíl Chance Ostrava z.s.), Jan Louda (USK Plzeň) a Jiří Král (BK Baník Most). Na turnaj neodcestovali kvůli zranění Petr Beran a Bára Hadáčková.

Dutch Junior je jeden ze dvou turnajů, kam pravidelně cestují špičkoví hráči z asijských krajin, aby si změřili síly se svými evropskými vrstevníky. Nešlo tak očekávat jednoduchá utkání.

Do smíšené čtyřhry zasáhly dva naše páry a to Ondřej Král/Tereza Švábíková a Tomáš Švejda/Sophia Grundtvig (Dánsko). Pro oba však první kolo znamenalo konečnou. Král/Švábíková prohráli po dramatické koncovce druhého setu s anglickým párem Stallwood/Tolman 17-21 22-24. Švejda společně s Grundtvig prohráli proti zkušenější dvojici z Indonézie 8-21 a 7-21.

Ve čtyřhře mužů se Ondra Král představil po boku svého mladšího bratra Jiřího proti belgickému páru Julien Carraggi/Jona Van Nieuwkerke(Belgie). Bratři Králové vstoupili do zápasu dobře a první set vyhráli 21-18, koncovky druhého a třetího setu ale zvládli lépe belgičani a kluci se museli se soutěží rozloučit. Dva Tomášové (Soták a Švejda) se představili proti tandemu z Indie Manjit Singh Khwairakpam/Dingku Singh Konthoujam. Tomášům se zápas nepovedl a prohra 9-21 11-21 pro ně znamenala konec.

Ve dvouhře se dařilo nejlépe Ondřejovi Královi. Po dvou výhrách nad holanďanem Koppenem (21-16 21-10) a svým bratrem Jiřím (21-13 21-9) mu vystavil stopku až třináctý nasazený hráč Hongkongské Číny Chan Yin Chak. Ondřej vyhrál první set 21-19. Ve druhém setu však promarnil slibně vypadající stav 19-14 a prohrál 21-19. Třetí set získal Chak v poměru 21-14. Tomášovi Švejdovi přidělil los Karla Thora Søndergaarda z Dánska. Søndergaard byl na kurtu silově vyspělejší a porazil Tomáše shodně dvakrát 21-9. Tomáš Soták nastoupil ve druhém kole proti sedmému nasazenému Leo Rossimu z Francie. Pro Tomáše to nebyl jednoduchý zápas, ale nehodlal se vzdát bez boje. Tomáš prohrál ve dvou setech 6-21 12-21.

Tomáš Soták ke svým zápasům dodává: „Na turnaj som odcestoval s tým, že sa chcem zo zápasov čo najviac naučiť a inšpirovať do budúcnosti. Som veľmi vďačný za túto skúsenosť, nie každý deň sa vám naskytne možnosť sledovať zápasy svetovej juniorskej jedničky a zahrať si proti tak kvalitným súperom. Vo dvojhre som nastúpil v druhom kole proti minuloročnému semifinalistovi majstrovstiev Európy, Leovi Rossimu(Francúzsko). Vedel som, že to bude ťažký zápas a cieľom tak bolo hrať čo najdlhšie výmeny. V prvom sete som sa nedokázal uvoľniť a hral som veľmi kŕčovite. To malo za dôsledok obrovské množstvo zbytočných chýb a súper získal set v pomere 21-6. Druhý set bol z mojej strany jednoznačne lepší. Zlepšila sa kvalita a dĺžka výmien, a tak som z kurtu odchádzal s pocitom, že som zo seba dal všetko. Vo štvorhre som nastúpil po boku Tomáša Švejdu proti indickému páru Manjit Singh Khwairakpam/Dingku Singh Konthoujam. Po prehre 9-21 11-21 som tak ukončil svoje účinkovanie na turnaji.“

Tomáš Švejda ke svým zápasům dodává: „Na turnaj jsem stejně jako Tomáš Soták odjel s tím, že se chci v zápasech co nejvíce naučit a hlavně získat hodně zkušeností. Po celou dobu turnaje jsem mohl sledovat kvalitní badminton v podobě nejlepších juniorů světa. Ve smíšené čtyřhře jsem měl nastoupit po boku Báry Hadáčkové, ta se bohužel týden před odjezdem zranila na reprezentačním soustředění a na turnaj neodcestovala. Nakonec jsem i tak mix odehrál s Dánkou Grundtvig. V zápase byla vidět nesehranost a velké množství chyb. Naopak naši soupeři měli zápas po celou dobu pod kontrolou. Dvouhru jsem hrál proti Dánovi Søndergaardovi. V zápase jsem hrál bohužel moc stereotypně a soupeř skvěle předpovídal hru. Ve čtyřhře, jak psal Tomáš, tak zápas nám vůbec nevyšel a prohráli jsme ve dvou setech.“

Ondřej Král ke svým zápasům dodává: “Na turnaji jsem hrál všechny tři disciplíny. Mixa jsem hrál s Terkou Švábíkovou a prohráli jsme v prvním kole se soupeři z Anglie. V zápase se hodně projevila nesehranost a také fakt, že mixa nehraji ani netrénuji. V singlu jsem se po dvou vyhraných zápasech utkal se soupeřem z Hong Kongu. Po prvním vyhraném setu jsem ale nedokázal dotáhnout vedení 19:14 ve druhém setu a zápas jsem ve třech setech prohrál. Tato prohra mě opravdu mrzí, protože jsem celý druhý set držel správnou taktiku a v koncovce jsem jí úplně zbytečně opustil. Zápas v deblu nám s Jirkou moc nevyšel a prohráli jsme na tři sety. I tady se projevila nesehranost.“

Všichni bychom chtěli poděkovat našemu trenérovi Radku Votavovi za koučování a zařízení všeho okolo turnaje. Pro všechny to byla velká zkušenost, protože se s asijskými hráči moc na turnajích nepotkáváme.

Radek Votava k vystoupení hráčů na turnaji dodává: “Turnaj v Haarlemu je jeden z mých nejoblíbenějších, na který od svých trenérských začátků jezdím prakticky pravidelně. Zažil jsem tu skvělé výsledky. Ale všemu předcházela první účast, kdy se nám nepodařilo vyhrát ani set. Pro oba Tomáše to bylo o velké zkušené. I když hodnotí své zápasy občas lehce negativně, já to tak určitě nevidím. Důležité bylo tu být, důležité bylo si ráno přivstat a jít si zaběhat nebo jet do turnajové haly před zahájením hracího dne a zatrénovat si a i čas přes den využít k tréninku v hale tréninkové. A zbytek času využít ke sledování zápasů. Už na prvním tréninku jsem u nich viděl větší nasazení a to, co bylo předmětem našich debat, bylo i v tréninku. Důležité je, aby jim to vydrželo a každý si šel za svým bez ohledu na to, co dělají jejich spoluhráči. Jejich společná čtyřhra nebyla zdaleka tak špatná a dvouhry také ne. Ondra Král byl přece jenom v jiné roli a myslím si, že se mu podařilo předvést velice dobré výkony. Zejména v jeho hlavní disciplíně ve dvouhře. Velice dobře zvládnul úvodní zápas. Často je v prvním zápase rozpačitý a chvilku mu trvá, než se začne soustředit. V zápasem s pozdějším finalistou Chan Yin Chak (Hong Kong) zvládnul skvěle koncovku prvního setu, kdy otočil stav 17/19 na 21/19. Moc dobře rozehrál i set druhý, ve kterém vedl 14/10 a 19/14. Opět se ale ukázalo, jak je důležité hrát nejlépe na konci. I přes kvalitu soupeře měl tento zápas vyhrát, protože hrál moc dobře. I přes prohru ale Ondřej ukázal svůj potenciál, ale na druhou stranu v plné nahotě i to, na čem musíme společně zapracovat. Tato prohra mě moc mrzí hlavně za Ondru. Ale věřím, že se poučí a posune svou výkonnost o jeden schod nahoru. Velká škoda byla, že kvůli zranění nemohli hrát na turnaji Petr Beran a Bára Hadáčková, kteří už ale pilně trénují. Hráčům děkuji za přístup a velice dobrou reprezentaci nejenom České republiky a také Slovenska, ale hlavně našeho klubu a naší společné práce.“

Umíetění našich hráčů:

Dvouhra junioři: 17. místo Král Ondřej, 33. místo Soták Tomáš, 65. místo Švejda Tomáš

Čtyřhra junioři: 17. místo Král Ondřej - Král Jiří (Baník Most), 33. místo Soták Tomáš - Švejda Tomáš

Smíšená čtyřhra: 33. místo Švejda Tomáš - Grundtvig Sophia (Dánsko), Král Ondřej - Tereza Švábíková (Klimkovice)