4.9.16 FS Slovenska

Po letní přípravě českokrumlovští badmintonisté Petr Beran, Jaromír Janáček a trenér Radek Votava vyrazili na první dospělý mezinárodní turnaj, kterým byl Future Series Slovenska. Petr s Mírou hráli ve dvouhrách už čtvrteční kvalifikaci. Společně ve čtyřhře pak hlavní soutěž a Míra společně s Kateřinou Tomalovou (TJ Sokol Klimkovice) byli ve smíšené čtyřhře dokonce první nasazený pár turnaje. Na tomto turnaji se testoval nový bodovací systém na tři vítězné sety do jedenácti bodů s nastavením do patnácti, takže i v tomto ohledu to bylo dost zajímavé.

Oba naši hráči kvalifikaci ve dvouhře zvládli a probojovali se tak do hlavní soutěže. Petr hrál úvodní utkání s Norem Peter Roenn STENSAETH. Do zápasu nevstoupil dobře, když úvodní set prohrál 8:11, ale potom hru zrychlil a soupeř na to nenašel odpověď a po setech 11:6, 11:9 a 11:8 Petr postoupil do druhého kola kvalifikace. Míra měl první kolo jednodušší, protože slovinský junior Rok JERCINOVIC pro zranění za stavu 1:0 v prvním setu zápas vzdal. I ve druhém kole si Petr s Mirkem hladce se svými soupeři poradili, Petr porazil ve třech setech Ukrajince Oleksandara SHMUNDYAKA a Míra také 3:0 Rakušana Philipa BIRKERA. Ve finále kvalifikace Petr pak 3:1 na sety porazil šestého nasazeného kvalifikanta Ukrajince Vladyslava VOLNYANSKIYHO. Stejně 3:1 na sety potom porazil Mirek Angličana Ryana Jing QUEKA. Oba tak postoupili do páteční hlavní soutěže.

V pátek těsně po desáté hodině Petr nastoupil do prvního kola dvouhry proti dalšímu vítězi kvalifikace Francouzi Shinsai DESLAURIERS, kterého za 25 minut porazil 11:5, 11:7 a 14:12. Hned po Petrovi šel hrát Mirek, který se utkal s Polákem Mateuszem BIERNACKIM. Pětisetový zápas, který se hrál přes 40 minut Mirek bohužel za stavu 0:2 už nedokázal otočit a po setech 11:13, 9:11, 11:8, 11:2 a 9:11 v prvním kole prohrál.

Okolo čtvrté hodiny odpoledne Mirek s Katkou nastoupili už do druhého kola smíšené čtyřhry, protože první kolo měli volné. Jejími soupeři byli německo-indonéský pár Jonathan PERSSON / Priskila SIAHAYA. Po prvním prohraném setu 8:11 ale Mirek s Katkou hru zrychlili a další tři sety 11:9, 12:10, 11:7 vyhráli a postoupili do čtvrtfinále.

V 5 hodin Petr nastoupil ke druhému kolu dvouher. Tam ho čekal šestý nasazený singlista Gergely KRAUSZ z Maďarska. Petr úvodní dva sety prohrál pasivní a pomalou hrou 3:11 a 7:11. Ve třetím setu začal hrát svou rychlou hru a soupeři dal dokonce kanára 11:0. Bohužel ve čtvrtém setu už Petr nedokázal předvést tak klidnou hru jako ve třetím setu a prohrál ho těsně 9:11 a ve dvouhře tak obsadil konečné 9. místo.

O hodinu později Mirek s Petrem nastoupili do čtyřhry, kde se utkali s anglickou dvojicí Max FLYNN / Jonty RUSS. Tento zápas se krumlovským hráčům moc nevyvedl. Vždycky si dokázali vybojovat náskok, který pak nepozorností ztratili. To je stálo celý zápas. Po čtyřiceti minutové bitvě prohráli v pěti setech 11:6, 7:11, 11:7, 9:11 a 12:14.

Čtvrtfinále smíšené čtyřhry Mirek s Katkou odehráli v sobotu v 9:30. Nastoupili proti slovinskému páru Miha IVANIC / Nika ARIH. Od začátku zápasu hráli Mirek s Katkou hodně pasivně a pomalé rozehrávky, které soupeřům nedělali problém tvořit hru. Po setech 10:12, 11:3, 7:11 a 6:11 prohráli a obsadili tak konečné 5. místo.

Radek Votava k vystoupení obou extraligových hráčů dodává: “oběma se podařilo odehrát velice dobrý turnaji a kvalitní zápasy. Postup z kvalifikace dvouhry, která je na každém turnaji těžká se vždy velice cení. Vždy v Trenčíně bylo do dvouhry přihlášených 107 mužů z 31 zemí z celého světa. Zejména pro sedmnáctiletého Petra je to opravdu skvělý výsledek. Ve společné čtyřhře se podařilo klukům odehrát velice hodnotný zápas a i když se jim nepodařilo využít častých dobrých stavů v jednotlivých setech, jejich výkon špatný nebyl. Největší šance na medailový výsledek byla ve smíšené čtyřhře. Páté místo je ale velice dobrým výsledkem. Oběma gratuluji a děkuji za velice dobré předvedené výkony“!

Dvouhra mužů: 9. místo Petr Beran, 17. místo Jaromír Janáček

Čtyřhra mužů: 9. místo Jaromír Janáček - Petr Beran

Smíšená čtyřhra: 5. místo Jaromír Janáček - Kateřina Tomalová (Sokol Klimkovice)