6.2.19 ICH Íránu, Teherán

Ihned po nedělní výhře na MČR dospělých vycestovali Tomáš Švejda, Jaromír Janáček a trenér Radek Votava směr letiště Praha, odkud se letěli na další mezinárodní turnaj v tomto roce. Jednalo se o turnaj kategorie International Challenge v íránském Karaju, město poblíž hlavního města Teherán. Turnaj se konal od 4. do 7. února, když v pondělí byla naplánovaná kvalifikace, proto bylo trošku překvapení, když první kola hlavní soutěže čtyřhry mužů nakonec pořadatelé vypsali již na pondělní večer. Na tomto turnaji se nehrála smíšená čtyřhra a program byl rozdělen na dámskou a pánskou část, respektive dopoledne hrály holky a odpoledne kluci.

Hned od příjezdu se bylo třeba vyrovnat s pár „problémy“ a hlavně s vyšší nadmořskou výškou, což se velmi projevovalo na rychlosti míčů, které se zpomalovaly o zahnutí každého brka téměř do půlky a stejně létaly půl metru za zadní čáru.

V prvním zápase kluci nastoupili proti mladé dvojici Agil Gabilov/Ravan Niftaliyev z Ázerbajdžánu. Nakonec bylo dobré, že zápas mohli kluci odehrát již v pondělí a připravit se na nadcházející těžší zápasy. Zápas Míra s Tomášem kontrolovaně s přehledem vyhráli po 17 minutách 21/7, 21/10.

Další den, chvilku před desátou hodinou večer, kluci odehráli zápas o postup čtvrtfinále. Tam je čekali nepříjemní Turci Emre Sonmez a Semih Baha Basakin. Rychlé podmínky vyhovovaly turecké dvojici a první set rychle vyhráli 21:14. Postupně Tomáš s Mirkem dokázali více diktovat hru a vybojovali si hned se začátku dobrý náskok 9:3. Následně se opět hra vyrovnala, ale kluci si lépe připravovali útok v přední části a druhý set získali po výsledku 21:16 ve svůj prospěch. Třetí set byl vyrovnaný od začátku až do konce. Po změně stran kluci o kousek prohrávali, ale dokázali set otočit a zápas nakonec i vyhrát ve třetím setu 21:19. Mohli se tak radovat z důležitého postupu mezi osm nejlepších dvojic turnaje a vyrovnání nejlepšího bodového zisku (2 200 bodů) do světového žebříčku.

Ve středečním čtvrtfinále se utkali proti silné dvojici Adnan Maulana / Ghifari Anandaffa Prihardika z Indonésie. Zápas kluci nezačali dobře a nestíhali rychlé a účinné hře mladých Indonézanů. Postupně se ale začalo více hrát a hra se více vyrovnala. Soupeři mírně polevili a díky dobrým situacím ve střední a přední části od Tomáše s Mírou museli následně zabrat. Krok kluci s asijskou dvojicí drželi do konce první poloviny druhého setu, pak přišlo už moc nevynucených chyb, které stály kluky zbytečnou ztrátu bodů. Cesta v turnaji pro kluky skončila po prohře ve dvou setech 17:21 a 12:21 a z Íránu si odvážejí dělené 5. místo.

Turnaj byl pro kluky náročný. Odehrával se v jiných podmínkách, než jsou zvyklí hrát a také noční cestování hned po finále MČR. Nicméně klíčový zápas ve druhém kole se klukům podařil otočit a vyhrát, a to je cenné.

Radek Votava k turnaji dodává: Já se mohu jenom podepsat pod výše popsaný turnaj. MČR a ICH Íránu – ideálně vyhrát a na ICH postup minimálně do čtvrtfinále, to byl náš plán. Jak to dopadlo, už víte.  Výjezdy na turnaje nejsou ale žádnou dovolenou. Po finálovém zápase v Plzni proběhnul „zdraví“ společný oběd a zasněženou dálnicí přesun na letiště do Prahy. Odlet se zpozdil skoro o dvě hodiny a tak místo komfortního času v Istanbulu to bylo přeběhnutí do letadla směr Teherán. Ranní pondělní přílet byl už bez problémů, teda až na velké fronty a na kontrolu našich zdravotních pojištění. Všichni tři máme stejné, ale Mirka si paní vybrala a musel si koupit na letišti nové. Hned byl lehčí o 14 Euro. Na letišti na nás a další hráče čekali pořadatelé. Přejezd do místa konání byl dlouhý skoro dvě hodiny, a vůbec nebyl pohodlný. Rychle se ubytovat, dojít si ještě na snídani a šup do postele. Mezi tím se dovídáme, že první kolo debla se bude hrát už v pondělí večer. No nic, soupeři jsou slabí, tak to zvládneme. Usínáme jako špalci. Lehký pozdní oběd a přejezd do turnajové haly, ve které bylo pěkně živo a po dlouhé vyčerpávající cestě to nebylo vůbec příjemné. Uklízíme se do vedlejší tréninkové haly, kde se kluci připravili na zápas. Míčky létají hodně rychle a já pociťuji při chůzi do schodů nadmořskou výšku 1300 metrů! Kluci se cítí ale dobře, zápas vyhrávají za necelých 20 minut, následuje přesun na hotel, hodně pozdní večeře a zasloužený spánek. V úterý ráno si dopřáváme spánek a vstáváme na pocit, následuje snídaně, volno, odpočinek, oběd, odpočinek a večer odjezd do haly. Příprava na veledůležitý zápas, který se začal hrát okolo 21:30 hodin. Od začátku to létalo v jiném tempu, než v kole prvním i než ve finále na MČR. První set byl o ničem, ale měl svou důležitost. Turci jsou si jistí, že kluky přehrají a Míra s Tomášem si zvykají. Od prvního míče setu druhého se ale karta obrací, kluci nezvednou míček a drží soupeře v draivech a při svém útoku. Jasně se ukázalo, že je třeba soupeři vzdorovat, ukázat jim, že tu jsme. Turecká nadřazenost zmizela a před třetím setem bylo vše otevřené. Průběh to potvrdil, hrálo se o každý míček, ale na našich raketách byl vidět přece jenom větší klid. To bylo při rychlosti míčků moc důležité. Po 42 minutách mají Mirek s Tomášem náskok 20/17 a bezpečně proměňují třetí mečbol. Opět rychle na hotel, hodně pozdní večeře a spát. Středa proběhla ve stejném duchu, jenom s tím rozdílem, že zápas proti páru z Indonésie začal v 15,30 hodin. Indonéská dvojice byla již nad síly, ale průběh ukázal, že to do budoucna půjde. Já osobně jsem měl ze hry dobrý pocit (a to víte, že ho často nemám). Nakonec se ukázalo, že čtvrtfinálový soupeři turnaj nakonec vyhrávají! Zpět na hotel a zasloužený odpočinek až do čtvrtečního ranního odletu (ve čtvrtek vstáváme ve tři hodiny ráno). Volný čas tráví kluci převážně přípravou do školy, sledování deblů na videu, odpočinkem, nebo třeba společným čajem a nějakou hrou, jako je člověče nezlob se (smajlík), ve které nás Tomáš vydrtil. Doma je doma. Byl to velice náročný turnajový dvojboj, který zvládli kluci na jedničku. Klobouk dolů a velká gratulace! Nyní nás čeká další díl přípravy a to ve stejném duchu, jako byla v lednu. Prvním turnajem bude ICH Rakouska, který začne 20. února, následovat bude poslední kolo základní části extraligy doma proti Hradci Králové. To se bude hrát v neděli 24. února. Druhým turnajem v řadě bude FS Slovenska a třetím IS Portugalska.“

Čtyřhra mužů: 5. Jaromír Janáček - Tomáš Švejda