7.10.18 FS Bulharska, Sofie

Ve dnech od 4. do 7. října se v bulharské Sofii uskutečnil mezinárodní turnaj dospělých, kategorie Future Series. Z našeho klubu na turnaji startovali Jaromír Janáček a Tomáš Švejda společně s jejich trenérem Radkem Votavou. Oba dva odehráli pouze společně čtyřhru. Mirek měl nastoupit i ve smíšené čtyřhře se Sabinou Milovou (Sokol Radotín Meteor Praha), ale kvůli Sabiny absenci, se museli odhlásit.

Radek Votava společně s Mirkem a Tomášem popisují průběh celého turnaje:

Kluci po dvou turnajích International Challenge na Ukrajině a v Brně potřebovali sehrát více turnajových zápasu za sebou a co si budeme nalhávat, hlavně včetně toho vyhraného. O to více si cením jejich úvodní výhry nad velice zkušenou dvojicí Geffen/Levit z Izraele. Byl to hodně nervózní výkon a po výsledku 21:19 a 21:12 se zaslouženou výhrou.

Že na debl kluci pracují, ověřili turecká dvojice Sonmez/Tunco. Jejich velice agresivní pojetí podpořené rychlostí bylo nepříjemné pojetí a úplně jiné tempo než v prvním zápase. Tady nebyl čas na spekulace – výborné podání, příjem a důvěra v taktiku, která kromě již zmiňovaného podání a příjmu byla založená na efektivním připraveném (zejména v přední části kurtu) útoku. Klukům to šlo a Turkům, čím byl zápas delší, to vadilo více a více. V samotném závěru při vedení 20 ku 16 byla škoda dvou velice dobře rozehraných výměn. Nakonec to však soupeř ukončil servisem do saka a bylo hotovo. Konečný výsledek zápasu byl po necelých 50 minutách hry 21:15, 14:21 a 21:19.

Odpolední semifinále a soupeři Carvalho s Nerem z Portugalska. Mimochodem v Sofii hrající velmi dobře. Příprava na zápas byla stejná jako na všechny, jenom se do poslední chvíle nevědělo, jaký zápas to bude ve semifinálovém bloku. Nakonec to byl zápas první a přestávka mezi zápasy byla taková zrychlená. Taktika podání příjem bez risku. Od soupeře to bude o něco pestřejší hra než u dvojice z Turecka, kterou zvládneme hlavně na síti a prosazením v účinném útoku. Důležité bylo si vše důkladně připravit. Ukázalo se, že předchozí zápas byl daleko těžší, a i skvělá příprava na Portugalce. Dalo by se říci: „V klidu do finále.“ Mirek s Tomášem zvítězili nad portugalskou dvojicí po výsledku 21:13 a 21:15.

Po semifinále byl čas koukat na třetí set druhého semifinále mezi domácí dvojici a indickou. Byla to podívaná s mnoha vyhrocenými situacemi. Domácí se štěstím a s rozhodčím v zádech postupují do finále proti nám.

Hlavní bylo, aby si Mirek s Tomášem finálový zápas proti sebevědomé domácí dvojici užili. Už nemuseli hrát s obavou, že nikdy turnaj nevyhrají, to se jim již na jaře podařilo v Litvě. Ve společné přípravě zaznělo, bude důležité držet krok, dobře podávat, přijímat a nedělat moc chyb. Více se tlačit dopředu – to bylo pro oba a zvládnout šikovnou rozehrávku soupeřů zejména v prvních míčích každé výměny. Když to bude vyrovnané, znervózní, a to se do puntíku povedlo v prvním setu. Kluci stále stahovali mírný náskok, ale zabrali v pravý čas, a to v samotném závěru. Skvělé podání, příjem a bezchybnost. Tím dokázali otočit nepříznivý stav 14:18 na 21:19 a získat první set.  U druhého setu bylo důležité dobře vstoupit do hry, aby soupeř neměl pocit, že může vyhrát. To se povedlo a kluci měli set pod kontrolou. A když zvládli po přestávce jednu bodovou šňůru soupeře, kdy se to bodově zase skoro vyrovnalo, byla turnajová výhra po dobrých výkonech na světě. Druhý set kluci vyhráli 21:14.

Oběma gratuluji a těším se na zápas s jinou herní úrovní v Holandsku. Mohou hrát v naprostém klidu a opět si to nejvíce užít.

Čtyřhra muži: 1. Jaromír Janáček - Tomáš Švejda