7.5.17 MMJ Chorvatska, Dubrovník

Petr Beran s Ondřejem Králem zlatí na Valamar Junior Open v Dubrovníku!

Od 5. do 7. února se v dalekém městě Dubrovník odehrálo mezinárodní mistrovství juniorů Chorvatska, které je v evropském okruhu zařazené do kategorie International Series. Náš klub na turnaji reprezentovali Bára Hadáčková, Petr Beran, Ondřej Král, Tomáš Švejda a Tomáš Soták, které společně se sestry Krpatovými ze Sokolu Polabiny Pardubice, Jiřím Králem z Baníku Most a Jiřím Vajstejtlem ze Slovanu Vesec trenérsky vedl Radek Votava.

Z našich hráčů nastoupili do smíšené čtyřhry pouze Bára s Tomášem. V jejich prvním zápase bojovali proti dvojici Gynga / Milosevic. Tento zápas po třísetové bitvě nakonec vyhráli a po výsledku 21:14, 14:21 a 21:17 se mohli společně radovat z postupu do čtvrtfinále! To už bohužel nedopadlo tak šťastně, protože Báru po náročném prvním hracím dnu přistihlo opakované zranění ramene. Do čtvrtfinále kvůli většímu zisku bodů nastoupili, ale ze stavu 1:0 proti bulharské dvojici Stoynov / Popovska zápas skrečovali.

Bára s Tomášem hodnotí své společné vystoupení ve smíšené čtyřhře:Jsme rádi, že jsme zvládli zvítězit v našem prvním zápase. Snažili jsme se po celou dobu zápasu dodržovat taktiku od našeho trenéra Radka Votavy. Nesměli jsme jít do silového pojetí a jen smečovat. Pokud jsme drželi pomalou hru, střídali tempo hry a dobře volili mixové body, tak jsme byli lepší, a proto jsme také vyhráli. Ve čtvrtfinále už jsme na kurt nastoupili jen kvůli zisku bodů.“

Tímto bychom chtěli všichni popřát Báře brzké uzdravení ramene a rychlý návrat na kurty! „Báro držíme ti palce!“

Do dvouher jako první z našich zasáhl Tomáš Švejda, který hrál proti Turku Yusufu Yasarovi. Zápas po dvou setech a 22 minutách prohrál. Tomáš k zápasu dodává:Ze zápasu nemám úplně dobrý pocit. Po celou dobu byl soupeř lepší a tvořil hru, ve které mě dostával pod tlak. Z mé strany bylo v zápase velké množství chyb, které na takovéto úrovni už nemůže být. Doufám v to, že dokáži více měnit věci, které mi nejdou a odehrát na svých dalších turnajích lepší hru.

Bohužel stejně jako Tomáš Švejda, tak ani Tomáš Soták a Ondřej Král nedokázali vyhrát svůj první zápas. Tomáš Soták v zápase nastoupil proti Chorvatovi Luku Banovi. Po dvou prohraných setech 21:9 a 21:8 svůj zápas Tomáš Soták hodnotí:Po mojom zápase proti chorvátovi Lukovi Banovi som zostal mierne sklamaný a mal som pocit, že som nepredviedol všetko čo som mohol. Moja hra sa na tréningoch a na turnajoch sa diametrálne líši. S niektorými aspektami svojej hry som však spokojný. Mám predstavu o tom, na čom je potrebné do budúcna pracovať, aby ma to posunulo vyššie.“

Ondřej Král vstoupil do turnaje rovnou do druhého kola, jelikož měl první kolo díky dobrému nasazení volné. Hrál ho proti těžkému soupeři Azmymu Qowimuramadhonimu z Indonésie. Po výsledku 21:13 a 21:19 bohužel Ondřej na asijského hráče nestačil. Ondřej Král své působení hodnotí:S výkonem ve dvouhře nejsem vůbec spokojený. V zápase jsem nedodržoval taktiku, dělal moc chyb a byl velmi pasivní. Soupeř mě svou aktivní hrou podpořenou dobrou rozehrávkou u sítě přehrával. Naopak já jsem byl u všech míčů pozdě a byl jsem neustále pod tlakem.

Nejlépe se dařilo Petru Beranovi. Ve svých úvodních dvou kolech porazil jednoznačně na dva sety Poláka Stokfisze a Manice ze Srbska. V osmifinále nastoupil proti tureckému hráči Yazganu Calisirovi. Petr vyrovnanou třísetovou bitvu zvládl a postoupil tak do čtvrtfinále turnaje, kde se utkal s Ondrovo soupeřem Azmym Qowimuramadhonim. Zápas šel opět do třech setů. Bohužel stejně jako Ondra, tak i Petr na soupeře nestačil a po výsledku 20:22, 21:14, 21:9 pro Petra turnaj ve dvouhře skončil. Petr své působení ve dvouhře hodnotí: Můj první zápas dvouher začínal už v pátek v poledne proti mladému Polákovi Stokfiszovi a následně proti Manicovi ze Srbska. Oba zápasy jsem měl pod kontrolou a oba jsem bez větších problémů vyhrál. V třetím kole na mě cekal Calisir z Turecka. Svého soupeře jsem znal, takže jsem věděl, že se musím připravit na dlouhé výměny a dát si pozor na tvrdý útok a drajvové výměny, kterým jsem se snažil vyvarovat. Zápas dospěl až do třetího setu, kdy jsem zvládl především lépe střední čas setu a postoupil do čtvrtfinále. Tam jsem se utkal s hráčem z Indonésie Qowimuramaddhonim. Zápas to byl opět dlouhý. V prvním setu jsem lépe zvládl koncovku a vyhrál jsem 22:20. V druhém setu Azmy změnil taktiku a hrálo se podle něj, především dlouhé výměny ukončené většinou mojí chybou. Takto zápas pokračoval až do konce, kdy jsem rozhodující set prohrál 21:8.“

Bára Hadáčková nastoupila ve dvouhře v prvním kole proti Belgičance Joke De Langhe. Zápas po neúplně dobrém začátku, kdy prohrála první set v koncovce, zvládla a postoupila do druhého kola, kde hrála proti Karsai Anett z Maďarska. Po třech setech a zajímavém zápasu bohužel Bára odešla z kurtu poražena. Bára kromě dvouhry a smíšené čtyřhry nastoupila i do čtyřhry po boku Terezy Švábíkové z B.O. Chance Ostrava. Los jim přidělil do prvního kola Erden/Ozelgul z Turecka. Dlouhý zápas bohužel neměl vítězný konec. Holky prohráli ve třech setech 21:15, 21:23, 17:21. Bára o svých zápasech ve dvouhře a čtyřhře řekla:S výsledkem ve dvouhře jsem spokojená, ale co se týče mé taktiky v obou zápasech, tak jsem mohla být lepší a více jí dodržovat. V zápase s Karsai jsem musela hrát velmi trpělivě a hrát dlouhé výměny bez nevynucených chyb. Tím jsem získávala body a to hlavně ve druhém setu. Ve čtyřhře s Terkou, i přestože jsme spolu hrály po druhé, tak jsme se dokázaly dobře sehrát. Bohužel jsme ve druhém setu nevyužily dva mečboly a musely jít tak do třetího setu, kde už měly soupeřky převahu a zrychlovaly hru. Od nás už padlo velké množství chyb a prohrály jsme.“

Ve čtyřhře chlapců nastoupili Tomášové spolu a Ondřej s Petrem. Tomášové v prvním zápase hráli proti polské dvojici Trecki / Stokfisz. Kluci odehráli velmi kvalitní zápas, ve kterém podali dobrý deblový výkon. Bohužel to na Poláky nestačilo a po výsledku 18:21, 21:8, 21:23 museli odejít z kurtu poraženi. O zápase Tomášové řekli:Bola veľká škoda, že sme to spoločne s Tomášom Švejdom v koncovke tretieho setu nedotiahli do víťazného konca. Útechou nám môže byť fakt, že sme odohrali kvalitní deblový zápas proti dvojici, ktorá obsadila na turnaji konečné 3. miesto.“

Ondřej s Petrem měli prvním kole volno a ve druhém kole nastoupili proti dvojici Lauri / Puro z Finska. Celý zápas si pohlídali a vyhráli ve dvou setech 21:6 a 21:13. Čtvrtfinále hráli proti složené dvojici z Bulharska a Srbska – Stoynov / Lukič. Zápas byl velmi zvláštní, protože i jeden ze soupeřů hrál se zraněním kotníku. Kluci pozměnili taktiku a dokázali předvést kvalitní hru a vyhráli 21:8 a 21:18. Všechny semifinále se odehrály ještě v sobotu. K němu právě nastoupili i naši zástupci Ondřej s Petrem. Hráli proti belgické dvojici Carraggi / Nieuwkerke. Kluci se snažili po celý zápas dělat co nejméně chyb a soustředit se na jejich výkon. To se jim dařilo a i přes mále zaváhání na konci druhého setu to zvládli a po dvou setech 21:15 a 21:18 se mohli radovat z postupu do finále! Ve finále nastoupili proti druhé nasazené dvojici Paul / Monnberg z Finska. Po neúplně dobrém začátku a prohraném prvním setu v koncovce kluci zápas otočili a svou kvalitní a bezchybnou hrou se mohli po třech setech radovat z prvního společného titulu na mezinárodním scéně. Ondřej s Petrem debl hodnotí: "Do deblové části turnaje jsme šli s jasným cílem, a to bylo vítězství, ovšem od čtvrtfinálového zápasu byl výkon velmi ovlivněn Petrovo zraněním. Až do poslední chvíle jsme nevěděli, jestli bude schopen k zápasům nastoupit kvůli křečím z dlouhých zápasů ve dvouhře. Na sobotní čtvrtfinále a semifinále jsme tak změnili taktiku, volili jsme volné údery, aby Petr nemusel rychle měnit směr pohybu. Velmi dobře jsme zvládali první tři míče ve výměnách. Obzvlášť čtvrtfinálový zápas byl velmi zvláštní, protože i jeden z našich soupeřů hrál se zraněním kotníku. Přes noc se Petrovo zdravotní stav zlepšil a finále už mohl hrát téměř naplno. Finálový zápas jsme nerozehráli dobře, nedokázali jsme si poradit s příjmy soupeřů na síť, až příliš jsme bránili a první set jsme prohráli v koncovce. Od druhého setu jsme si pohlídali rozehrávku kolem sítě, dobrými křížovými údery si vytvářeli jednoduché situace pro útok, které jsme dobře zakončovali. Druhý i třetí set jsme jasně ovládli a získali tak první společné turnajové vítězství.“

Nakonec bychom chtěli všichni poděkovat trenéru Radku Votavovi za rady v průběhu celého turnaje, Hance Milisové za zařízení skvělého ubytování a také rodičům Ondry a Jirky Králů za pomoc především mimo kurt. Dále všem spoluhráčů včele s trenérem Radkem Votavou, bez kterých bychom se nemohli takto kvalitně na turnaje připravovat.

Radek Votava k vystoupení našich hráčů dodává:Po dlouhé cestě a jednodenní přípravě se mohl každý z hráčů pustit do zápasů s čistou hlavou a dobrým pocitem podpořeným nejenom tréninkem, ale třeba i koupáním v moři. Na kurtu se hráčům dařilo a vítězství ve čtyřhře juniorů je pro Petra s Ondřejem velice dobrým výsledkem. Jejich výkon předčil soupeře o třídu a to i přes Petrovo zranění, se kterým se musela naše dvojice od čtvrtfinále vyrovnat. Ve dvouhře na obou bylo znát, že jejich forma gradovala na nedávném MEJ. Ale jinak u všech vidím herní posun a z toho mám, zejména za ně, velkou radost. Z Chorvatska si ale nepřivážíme jenom dobré zprávy. Bára Hadáčková si bohužel obnovila zranění ramene a v následných dnech si bude muset od tréninku odpočinout. Co přesně s ramenem má, se dozví až po lékařských vyšetřeních, která proběhnou v nejbližších dech. Barčo, musíš být trpělivá a moc ti přeji vše bez komplikací. Děkuji všem za přístup a ve všem pozitivní spolupráci, a děkuji za velkou pomoc rodičům Ondry a Jirky Králů. Hráčům ještě jednou blahopřeji. V konkurenci 110 hráčů a hráček z 24 zemí včetně tří zastoupení Asie se českokrumlovský badminton rozhodně neztratil.“