10.9.18 MEJ družstva, Talin

Estonské město Tallinn hostí od 7. do 16. září nejlepší juniorské hráče a hráčky Evropy. V soutěži družstev i jednotlivců reprezentuje Českou republiku Tomáš Švejda a v roli hlavní trenéra národního týmu juniorů vede naše nejlepší Pavel Florián.

Složení týmu ČR: Jan Janoštík (Sokol České Budějovice), Jiří Král (BK TJ Baník Most), Vít Kulíšek (TJ Astra Zahradní Město), Tomáš Švejda (SK Badminton Český Krumlov), Lucie Krpatová (TJ Sokol Polabiny Pardubice), Tereza Švábíková (BADMINTONOVÝ ODDÍL CHANCE & Ridera Sport team), Sharleen Tallulah van Coppenolle (TJ Orlová - Lutyně), Kateřina Zuzáková (BK 73 DELTACAR Benátky n/J.), trenéři týmu Pavel Florián, Michal Hubáček a fyzioterapeutka Eliška Maixnerová.

Tomášovi blahopřejeme a přejeme jemu a celému týmu hodně štěstí.

Česká republika – Moldávie 3-2

• Lucie Krpatová / Tomáš Švejda - Vlada Ginga / Cristian Savin 15-21 21-18 22-24
  • Tereza Švábíková / Elena-Alexandra Diordiev 21-12 16-21 21-12
  • Jiří Král - Cristian Savin 19-21 10-21
  • Tereza Švábíková / Kateřina Zuzáková - Elena-Alexandra Diordiev / Vlada Ginga 21-16 20-22 21-11
  • Jan Janoštík / Tomáš Švejda - Piotr Cunev / Ivan Skurikhin 21-13 21-12

Tomáš nastoupil v prvním utkání podle očekávání v párových disciplínách.

V mixu s Lucií Krpatovou potrápili moldavské jedničky a v koncovce více než 50 minutového zápasu měli na své straně dva mečboly. I přes prohru to byl od Tomáše s Lucií Krpatovou velice dobrý výkon.

Ve čtyřhře s Honzou Janoštíkem své soupeře i nevyzpytatelný „tlak“ průběžného stavu 2-2 zvládli s velkým přehledem a České republice v tomto utkání přinášejí třetí vítězný bod.

Českému týmu vyšel vstup na jedničku. Blahopřejeme a jsme rádi, že Tomáš zvládnul své zápasy výborně.

Tomáš nám k utkání napsal:První zápas, mix, jsme bohužel prohráli v koncovce třetího setu, kdy jsme nevyužili velkých příležitostí a v důležitých momentech od nás přišlo příliš moc nevynucených chyb. Je to škoda, protože k vítězství bylo tak blízko a mrzí to o to více, že jsme hráli s Luckou dobře! Po zápase jsem si musel vše srovnat v hlavě a pořádně se připravit do debla. Za stavu 2-2 jsme s Honzou zápas zvládli docela v klidu a vývoj byl pod naší kontrolou. Podání, příjem a přední část kurtu pod naší kontrolou. Jsme rád, že to šlo hladce a že se nehrálo v tak velkém tempu. Proti Belgii náš čeká ještě kvalitnější soupeř. Na utkání se moc těšíme a já věřím, že vyhrajeme. Zdravím všechny do Krumlova a spešl své tréninkové parťáky a trenéra. Jsem rád, že mi držíte palce (smajlík)!.

Hodnocení přímo z dějiště si přečtěte ZDE.

Druhý herní den evropského šampionátu juniorů družstev přinesl našim reprezentantům další obrovskou radost. V cestě do vysněného čtvrtfinále se jim ve skupině šest postavila Belgie, která byla v tomto utkání mírným favoritem. Výhra 3-2 je opravdu cenná a nerodila se opět jednoduše.

Tomáše Švejdu čekala i dnes dvojí zápasová zátěž.

V mixu s Lucií Krpatovou po první nevydařeném setu zabrali a se změnou taktiky – přetažením hry do zadní část kurtu se jim otevřela cesta hrát o velice důležitý bod. S velkou radostí oba zvládají koncovku třetího setu a tak reparát za včerejší koncovku proti Moldávii vyšel na jedničku.

Ve čtyřhře s Honzou Janoštíkem bojovali proti zkušenější dvojici doslova srdnatě a po celých 45 minut, co se zápas hrál, byla šance na výhru 50/50. I přes prohru dobrý výkon, o který se budou moci, pokud dostanou důvěru, opřít v zítřejším utkání proti Norsku.

V neděli od 17 ti hodin našeho času nastoupí Česká republika proti Norku s jasným úkolem nechat na kurtu úplně všechno ze svého umění a nasazení a vybojovat si postup do pondělního čtvrtfinále.

Hodnocení dnešního utkání přímo z dějiště si přečtěte ZDE.

Česká republika – Belgie 3:2

• Lucie Krpatová / Tomáš Švejda - Clara Lassaux / Jona Van Nieuwkerke 8:21, 21:18, 21:18
  • Jiří Král - Julien Carraggi 15:21, 6:21
  • Tereza Švábíková - Kirstin Boonen 21:8, 21:15
  • Jan Janoštík / Tomáš Švejda - Julien Carraggi / Jona Van Nieuwkerke 21:23, 21:19, 19:21
  • Tereza Švábíková / Kateřina Zuzáková - Kirstin Boonen / Clara Lassaux 21:9, 21:14

I dnes se nám Tomáš z dějiště šampionátu ozval: Zdravím všechny v Krumlově J. Stejně jako včera jsem i dnes odehrál dva zápasy, mix s Luckou Krpatovou a debla as Honzou Janoštíkem. Oba zápasy byly na krev a jsem nesmírně šťastný, že se nám podařilo pro družstvo v první zápase porazit 21/18 ve třetím setu pár z Belgie a odstartovat tak vítězné tažení. Mám z toho dvojí radost, protože včera nám koncovka v mixu nevyšla a dnes prakticky totožná ano! Debl s Honzou byl také lepší než včera, ale lepší byl i soupeř. Byl to souboj hlavně o přední část kurtu a je také znát, že jsme občas s Honzou mladí (Honza je mladší) a tak nám často chybí razance ze zadní části. Štve mě, že se nám vyhrát nepodařilo, mohlo být rozhodnuto a výhra 4-1 by nám všem slušela. Skvělé je, že tým je schopný vyhrávat na všech postech a co se třeba včera zdálo malinko nedobré, bylo dnes super. Dnes budu více odpočívat. Snažím se být pozitivní a těším na zítřejší utkání proti Norsku. Opět se připravím, jak nejlépe umím, a na kurtu nechám všechno, stejně jako celý tým a věřím, že čtvrtfinále si vybojujeme. V neděli večer za mnou dorazí i můj trenér Radek Votava, který mě povede v soutěži jednotlivců. Děkuji všem za velkou podporu a ještě jednou zdravím domů do Českého Krumlova“.

Česká republika - Norsko 4:1

Poslední a zároveň poslední utkání ve skupině český tým zvládl na jedničku a po výhře 4:1 nad Norskem si tak zajistil první místo ve skupině a také účast v pondělním čtvrtfinále.

Tomáš opět nastoupil ve čtyřhře s Janem Janoštíkem a ve smíšené čtyřhře s Lucií Krpatovou. Dnešní dva zápasy Tomáš zvládl na jedničku a bez zaváhání pomohl dvěma body k dnešní výhře.

• Jan Janoštík - Markus Barth 17:21, 21:7, 14:21
  • Tereza Švábíková - Vera Ellingsen 21:8, 21:18
  • Jan Janoštík / Tomáš Švejda - Ludvig Smith - Meyer / Jonas Østhassel 21:12, 21:13
  • Tereza Švábíková / Kateřina Zuzáková - Sofia Macsali / Emilia Petersen Norberg 21:12, 21:18
  • Lucie Krpatová / Tomáš Švejda - Jonas Østhassel / Emma Wåland 21:10, 21:15

Tomášovi a celému týmu k postupu do čtvrtfinále blahopřejeme!

Tomášův komentář k dnešnímu utkání: „K závěrečnému utkání o vítězství ve skupině jsme se utkali s týmem z Norska.Já jsem nastoupil opět ve smíšené čtyřhře s Luckou Krpatovou a čtyřhře s Honzou Janoštíkem.Dnes jsem dokázal vyhrát oba dva zápasy a pod kontrolou jsme si šli za týmovým vítězstvím. Dokázali jsme zvítězit 4:1 a postoupili jsme do zítřejšího čtvrtfinále. Jsme moc rád, že se nám to podařilo a zítra budeme bojovat o medaili!Děkuji moc všem za podporu!“

čtvrtfinále Česká republika - Francie 1:3

Do pondělní čtvrtfinálové bitvy los českému týmu přiřadil asi největšího favorita soutěže družstev, a to Francii. Celkově Češi na Francouze nestačili poměrem 1:3, když jediný bod vybojovala ve dvouhře Tereza Švábíková. Ale i ostatní zápasy byly velice zajímavé. Hned v tom prvním Tomáš Švejda s Lucií Krpatovou těsně ve třech setech prohráli smíšenou čtyřhru a na tři sety. Také ve čtyřhře s Tomáš s Janem Janoštíkem odehráli kvalitní třísetový zápas. Bohužel i takto dobré výkony na silné francouze nestačily, ale páté místo na Mistrovství Evropy je určitě pro naše juniory velice dobrým výsledkem.

• Lucie Krpatová / Tomáš Švejda - Ainoa Desmons / William VIilleger 8:21, 21:16, 17:21
  • Jan Janoštík - Arnaud Merkle 10:21, 11:21
  • Tereza Švábíková - Léonice Huet 21:19, 21:15
  • Jan Janoštík / Tomáš Švejda - Kenji Lovang / Christo Popov 14:21, 21:18, 10:21
  • Lucie Krpatová / Kateřina Zuzáková - Léonice Huet / Juliette Moinard - nehrálo se

Tomášův komentář čtvrtfinálového utkání: „ Ve čtvrtfinále nás čekal tým z Francii, jeden z největších favoritů na titul. Ve smíšené čtyřhře s Luckou jsme ztratili první set 21:8. Nestíhali jsme vzdorovat tempu hry, hůře jsme pracovali s raketami a z toho pramenilo spoustu nevynucených chyb. Neměli jsme co ztratit a zápas začal být velice zajímavý. Kvalitní podání, příjem a úderová jistota s trpělivostí. Tím jsme dokázali v celku zaskočit francouzský pár, který se opíral o razantního Villegera. Druhý jsme zvládli lépe a zápas šel do třetího setu. Hra byla velice vyrovnaná, nakonec ale soupeři zvládli koncovku lépe. Rozhodlo pár momentů, ve kterých byli zkrátka Francouzi o něco lepší. Pozitivní je, že jsme dokázali otočit zápas po prvním setu a odehrát vyrovnaný zápas, jako pár, který spolu stabilně netrénuje. Jsem moc rád, že museli zabrat a nic jsme jim jen tak nenechali. Díky výhře a dobrému výkonu Terky jsme dostali šanci nastoupit i v deblu za stavu 1:2 proti mistrům Evropy do 17 let - Popovovi s Lovangem. V celku podobná situace jako v mixu. Neměli jsme co ztratit a na kurtu jsme nechali všechno. Zápas rozhodla přední část a větší trpělivost zkušených soupeřů. I když jsme svedli několik soubojů o zisk lepší pozice ve výměně díky přebrání tlaku na síti, ve třetím setu jsme se moc bránili a přišlo pár chyb, po kterých byli psychicky i herně výše Francouzi. Mrzí mě, že jsem nedokázal ani v jednom zápase týmu přidat bod, ale na druhou stranu jsem spokojený z naším výkonem a projevem, kterým jsme jako jeden tým potrápili favority. Jsem rád, že jsem mohl být součástí tohoto skvělého týmu, který do každého utkání šel na plno! I když to opět na medaili nestačilo, obhájili jsme loňské čtvrtfinále, které je super výsledek. Byli jsme mezi osmi nejlepšími týmy Evropy, a to je dobře! Celý tým teď poradně zregeneruje a už zítra vstoupí do druhé části toho šampionátu. S cílem o co nejlepší výsledek nastoupíme i v individuálech.

Hodnocení utkání proti Francii přímo z Talinu si přečtěte ZDE.