7.9.19 ICH Ukrajina, Kharkov

První mezinárodní prověrkou po letní přípravě v Indonésii a MS dospělých ve Švýcarsku byl pro českokrumlovskou deblovou dvojici Jaromíra Janáčka a Tomáše Švejdu turnaj kategorie International Challenge v ukrajinském Charkovu, který se konal od 4. do 8. září.

Turnaj kluci zahájili ve čtvrtek odpoledne prvním kolem hlavní soutěže, ve kterém je čekala turecká dvojice Muhammed Can Hacioglu/Furkan Zenbilci. Výrazně slabší soupeře zvládli kontrolovaně porazit ve dvou setech 21:6 a 21:1.

V pátečním osmifinále hráli proti čtvrtým nasazeným bratrům Chew z USA, kterým mimo jiné patří 42. pozice ve světovém žebříčku. Celý zápas se odvíjel od precizního podání, příjmu a vyhodnocení třetího míče. Od těchto momentů se vyvíjela obrovská výhoda ve výměnách pro útočné pozice. To se hned od začátku začalo o něco lépe dařit Tomášovi s Mírou a vytvořili si dobrý náskok, který ale soupeři v druhé polovině setu dokázali stáhnout a v úplné koncovce byl stav vyrovnaný. Kluci rozhodující moment ale zvládli a získali první set 24:22. Druhý set začal ze strany kluků příliš chaoticky, přišly zbytečné chyby a Američani hru zcela zvolnili. I přes nepříznivý vývoj 4:11 a 9:15 nakonec kluci takticky dobře zvládli otočit průběh setu a kvalitnějším základem stáhli náskok soupeřů. Stejně jako v prvním setu rozhodující moment zvládli kluci a mohli se tak radovat s důležitého postupu do čtvrtfinále na turnaji International Challenge!

V sobotu nastoupili proti Angličanům Gregory Mairsovi a Callumu Hemmingovi. Hned od začátku zápasu se kluci nedokázali srovnat s tlakem, který na ně soupeři tvořili po velmi precizním základu. Ze strany kluků byla hra až příliš pasivní, čehož Angličané hned využívali a od Míry s Tomášem přicházely zbytečné chyby. Výrazně se prosazoval Mairs svými křížnými rozehrávkami, na které kluci rychlostně a pohybově špatně reagovali. Po prohře 9:21 a 10:21 k vítězství a postupu do semifinále bylo ještě hodně daleko.

Tomáš s Mírou společně k turnaji dodávají: Dnes už to ve čtvrtfinále bohužel vůbec nešlo podle představ a prohráli jsme jasně ve dvou setech. Kvalitně připravení Angličané nám nedali moc šancí a po jejich precizním základu a křižných rozehrávkách nám dělalo velký problém se dostat do hry.Z naší strany pak přišla až příliš pasivní rozehrávka a pod tlakem velké množství chyb. Z Ukrajiny si tak odvážíme dvě důležité výhry, které nás dostaly do čtvrtfinále a zajistily dobrý přínos 2200 bodů do světového žebříčku, ale také krutou porážku, která ukazuje, na jaké úrovni aktuálně jsme a kolik nedostatků ve hře stále je… Děkujeme našemu trenérovi Radek Votava, který tu s námi bohužel nemohl být kvůli zdravotním důvodům, ale byl s námi v kontaktu a podporoval nás! Velké díky také vám všem za vaše pozitivní zprávy a velkou podporuJedeme dál! Zítra návrat zpět domů, kde nás čeká tréninkový blok a za dva týdny Polish International Series.“

Radek Votava krátce dodává: Klukům blahopřeji. Je skvělé, že jeden ze dvou těžkých zápasu zvládli a je cenné, že dokáží hrát i bez trenéra. To by je mělo posilovat v jejich cestě, na které mám určitě i já své místo, ale hlavně je to jejich cesta. Musejí být silnější, na kurtu pracovat stále jako jeden tým, i když se daří, i když se nedaří, prostě pořád. Věřím, že je to posiluje a já se už na oba těším“.

Klukům gratulujeme k 5. místu a držíme jim i jejich trenérovi Radku Votavovi palce na dalších turnajích!

Čtyřhra mužů: 5. Jaromír Janáček - Tomáš Švejda