9.4.16 GPB U17, Most

Na startu celostátního turnaje jednotlivců GP „B“ do 17 let v Mostě bojoval i mladý teprve čtrnáctiletý Tomáš Švejda, který na turnaj cestoval společně s trenérem Radkem Votavou.

Českokrumlovský se mezi plejádou většinou starších soupeřů neztratil.

Startoval ve dvouhře a čtyřhře juniorů. Pěkný a dost ceněný byl jeho výsledek právě ve dvouhře, kde se umístil na 5. místě. Do „osmičky“ se probojoval přes domácího Abrahama po třísetovém boji 21:23, 21:14, 21:18. Pak vyčerpaný nastoupil proti Ehmovi (Polabiny Pardubice) a tomu již podlehl 10:21, 9:21. Na stupně vítězů se dostal ve čtyřhře se spoluhráčem Václavem Podivínem (SK Prosek Praha). V 1. kole si poradili s dvojicí Cach / Macků (Baník Most) 21:12, 21:18. Ve druhém kole porazili dvojici Marek / Šilhan (TU v Liberci / Jiskra Nejdek) 21:17, 21:12 a postoupili do semifinále. V boji o finále se stal Švejdovi s Podivínem osudným Ehm s Hynkem (Polabiny Pardubice  / Badminton Rychnov n.Kněžnou), se kterými svedli opět třísetový zápas s velmi těsným skóre 21:18, 19:21, 25:27 pro soupeře.

Radek Votava k vystoupení Tomáše dodává: “Tomáš sbírá stále zkušenosti a ne jinak tomu bylo na turnaji v Mostě. Ve dvouhře se v prvním zápase hodně nadřel. Nemá ještě tolik síly, aby se prosadil zásadně útokem a tak se hodně běhalo. Když dokázal vnímat, že přední forhedový roh soupeře ve své rozehrávce je potřeba v zásadě vynechat a ideálně do něj zaútočit řezaným dropem ze své forhendové strany a že je třeba hrát údery ze své zadní části aktivněji, alespoň centimetr nad zemí. Obojí po prvním prohraném setu, který byl urputným badmintonem, do své hry přidal. Ve druhém setu se to projevilo naplno a méně technicky vybaveného soupeře začal přehrávat. Ve třetím setu se dal očekávat vyrovnaný boj. To se také potvrdilo. Tomáš již ale věděl, co je účinné a zaslouženě zvítězil. Druhý zápas byl úplně jiný. Matěj Ehm byl nad Tomášovo síly. Ale i tento zápas měl svou kvalitu. Tomáš, i když poměrně unavený, bojoval a dokázal se prosazovat zejména na síti. Tomáš hrál obě dvouhry se soupeři o dva roky staršími. Ve čtyřhře společně se svým spoluhráčem Vaškem Podivínem postoupili do semifinále, ve kterém prohráli ve třetím setu 25/27. Této koncovky je rozhodně škoda, a jestli platí, že se má vždy vyhrát vše, co vyhrát jde, tak tento zápas je přesně tento případ. Společně s Tomášem byla v Mostě i Bára Hadáčková, které hrála pouze dvouhru a po nepříjemném zranění turnaj jasně vyhrála. Oběma blahopřeji a děkuji za bezproblémový přístup“.