7.2.16 MČR dospělých, Karviná

POSTŘÍBŘENÉ MISTROVSTVÍ ČR DOSPĚLÝCH

Na Mistrovství České republiky jednotlivců dospělých, první závodní vrchol roku, se připravovali naši protagonisté již od podzimu souběžně se starty v extralize, takže se obě soutěže velmi dobře prolnuly. Také na poslední akci před mistrovstvím v Českém Těšíně naši hráči prokázali svoji výkonnost (ve dvouhře mužů byli dokonce ve finále Jaromír Janáček s Maxmiliánem Kořeným a ve smíšené čtyřhře si konečné první místo zajistil pár Jaromír Janáček s Kateřinou Tomalovou), a tak jsme věřili, že se českokrumlovští prosadí i tentokrát.

Nejlepší badmintonisté ČR se tedy sešli koncem minulého týdne již podruhé v řadě v průmyslovém městě severní Moravy v Karviné, aby se o tituly Mistrů republiky a další medaile utkali právě zde. Českokrumlovská výprava měla zastoupení ve všech disciplínách kromě dvouhry žen. Jmenovitě byli na startu Pavel Florián, Jaromír Janáček, Maxmilián Kořený, Lucie Černá, nadějný junior Petr Beran, a Václav Domin, který startoval ve čtyřhře s křemežským Jindřichem Kukačem.

Mistrovství se vydařilo nejvíce Jaromíru Janáčkovi s Petrem Beranem a právě díky prvně jmenovanému jej můžeme nazvat „stříbrným“. Jaromír Janáček se totiž probojoval ve čtyřhře mužů s Petrem Beranem až do finále a stejný výsledek se mu podařil také ve smíšené čtyřhře s klimkovickou Kateřinou Tomalovou. Ve finále pánského deblu podlehli Janáček s Beranem zkušenému páru Jakub Bitman/Pavel Drančák ve výborném zápase 18:21,16:21. V prvním setu naši kluci sahali po výhře, ale určitá nervozita na naší straně a zkušenosti na straně druhé rozhodli o tom, že první set i celý zápas získali soupeři. Bitman s Drančákem vystavili ve čtvrtfinále bohužel stopku i druhé naší dvojici v soutěži Pavel Florián/ Maxmilián Kořený. Ta sice zdolala v úvodním zápase nasazené jedničky Krále se Stoklasem v třísetovém urputném zápase 17:21, 21:17, 21:19, ale v zápase s Bitmanem a Drančákem to po setech 16:21, 19:21 na medaili nakonec nestačilo. Škoda, s příznivějším losem mohl mít Český Krumlov v pánském deblu možná i dvě medaile.

V mixu zahráli Janáček s Tomalovou opravdu výborně v celém turnaji a i ve finále proti nyní již sedminásobným mistrům ČR Jakubu Bitmanovi a Alžbětě Bášové sehráli jeden z nejvyrovnanějších zápasů za poslední roky. Zlato pro náš pár tak neviselo až tak vysoko, avšak soupeř byl vytrvalejší a trpělivější ve výměnách a zvítězil ve třech setech 15:21, 21:19, 12:21. Škoda že již ve čtvrtfinále museli Míra s Katkou porazit druhý náš pár v soutěži Pavel Florián a Lucie Černá. Ti hráli v prvních dvou kolech turnaje velice dobře (třeba dvousetová výhra nad párem Hubáček/Světničková je velice cenná), ale v boji o semifinále vyhráli Janáček s Tomalovou rozdílem třídy a i do finále postoupili přes dvojici Hošek/Křížková zcela zaslouženě.

Ve dvouhrách se skvěle prezentovali všichni tři krumlovští zástupci. Jaromír Janáček a Maximilián Kořený se probojovali oba do čtvrtfinále. Jaromírovým soupeřem byl poslední mistr ČR a nejlepší český hráč posledních let Petr Koukal. Míra mu stačil vždy zhruba do poloviny setu, pak Koukal ukázal převahu. Určitá a snad i větší naděje se vkládala do Maxe Kořeného, který měl po dvou výhrách za soupeře badmintonového matadora Jana Fröhlicha, mnohonásobného mistra ČR. Max s ním udržel tempo do poloviny zápasu, avšak zkušený soupeř získal postupně převahu na svou stranu a po sedmdesáti minutách boje porazil Kořeného 17:21, 21:15: a 21:15. Petr Beran sehrál po postupu do druhého kola velice nadějnou partii s pozdějším a trochu překvapivým finalistou turnaje Adamem Mendrekem. Nicméně na výhru a postup mezi alespoň osm nejlepších hráčů tak, jako v případě Míry a Maxe to tentokrát ještě nestačilo. Zarputilost a fyzické odhodlání Mendreka byly zatím nad Petrovy síly.

Ve čtyřhře žen jsme postrádali obhájkyni titulu z loňského roku Hanu Milisovou, která je stále v rehabilitaci po zranění, a tak její spoluhráčka Lucie Černá startovala s Eliškou Maixnerovou (ZM Praha). Dvojice Černá/Maixnerová zůstala před branami semifinále po prohře s párem Lajdová/Kolářová (pozdějšími finalistkami) ve dvou setech 13:21, 15:21.

Radek Votava, trenér úspěšné výpravy SKB Český Krumlov k vystoupení dodává:Šampionát se konal za rekordní divácké účasti (okolo 2000 diváků) a byl skvělým sportovním i společenským zážitkem. Pořadatelům patří velký obdiv a pochvala. To mohu na sto procent potvrdit i ústy našich hráčů. Krumlovským se turnaj vydařil. Mirek Janáček si vybojoval dvě stříbrné medaile, a i když ho finálový den zastihl spíše v průměrné formě, obě stříbra si moc zaslouží. Ve smíšené čtyřhře jsem medaili očekával a věřil v titul. Ale musím sportovně přiznat, že soupeř odehrál finálový zápas bojovněji a taktičtěji. Ve druhou medaili jsem věřil ve čtyřhře mužů. Zkušení Florián s Kořeným tak trochu doplatili na horší rozlosování, první kolo ještě výhra nad prvním nasazeným párem a ve druhém prohra s vítězi MČR. Páté místo pro Pavla Floriána je s největší pravděpodobností posledním umístěním na MČR v jeho bohaté kariéře, ve které získal 6 bronzových medailí ve dvouhře, 2 zlata ve smíšené čtyřhře a 4 tituly a 2 bronzy ve čtyřhře. Skvěle z jeho stínu ale vystoupil Jaromír Janáček, který společně s klubovým spoluhráčem Petrem Beranem skvěle využili o něco lepší los a postoupil zcela nečekaně do finále. To byla prostě parádní jízda našeho nového deblového páru. Ve dvouhrách se podle mě podařilo našim uhrát maxima. Šestnáctiletý Petr Beran skončil na raketě finalisty Mendreka, ale řádně ho potrápil. Max Kořený svedl sedmdesátiminutovou bitvu s Janem Fröhlichem a Jaromír Janáček nestačil na pozdějšího mistra Koukala. Lucie Černá také odehrála svá maxima a nechala na kurtu hodně sil. Rozhodně se její forma posunula od září výše, ale na medaile to ještě nestačí. Všem moc děkuji za skvělé MČR, za bojovné výkony a také za neopakovatelné zážitky. K dosaženým medailím moc gratuluji. Děkuji také  trenérům Jiřímu Frendlovi a Hance Milisové, kteří mi pomáhali s koučinkem přímo na kurtech mistrovství.“

Dvouhra muži: 5. místo Jaromír Janáček, Maximilián Kořený, 9. místo Petr Beran

Čtyřhra muži: 2. místo Jaromír Janáček - Petr Beran, 5. místo Pavel Florián - Maximilián Kořený, 17. místo. Václav Domin - Jindřich Kukač (Sokol Křemže)

Čtyřhra ženy: 5. místo Lucie Černá - Eliška Maixnerová (TJ Astra ZM Praha)

Smíšená čtyřhra: 2. místo Jaromír Janáček - Kateřina Tomalová (TJ Sokol Klimkovice), 5. místo Pavel Florián - Lucie Černá

... účastníci - rozlosování - výsledky ...