13.12.15 Mistrovství ČR U19 - stříbrné medaile

Naše výprava na MČR U19

Mostecká sportovní hala přivítala tento víkend nejlepší juniorské badmintonisty na domácím mistrovství ČR, na kterém reprezentovali náš klub Sabina Milová s Petrem Beranem. Skvělé prostředí prostorné, možná mírně chladné, haly dalo domácímu vrcholu punc velkého turnaje. A našim se vskutku vydařil. Petr si vybojoval stříbrnou medaili ve dvouhře a společně s Vojtěchem Lapáčkem ve čtyřhře. Sabina si vybojovala společně s Bertou Ausbergerovou stříbro ve čtyřhře.

Ale postupně.

Petr Beran hrál jenom dvě disciplíny, ve kterých sehrál celkem 8 zápasů, z toho šest vítězných. Vždy došel až do finále a v jeho šestnácti letech opět dokázal, že je to zajímavý tip hráče, který se má ještě co učit, ale také už hodně umí. Petr měl ve dvouhře první kolo volné a ve druhém ho čekal Martin Ludík, mladší bratr Milana Ludíka. Od prvních míčků bylo vidět, že Petr není úplně ve své kůži a tak trochu se pral s koncentrací. Ale zápas a zároveň vstup zvládnul na jedničku a Ludíka porazil 21/18, 21/14. Ve čtvrtfinále ho čekal Honza Somerlík a i díky ne úplnému nasazení soupeře postoupil Petr hladce po setech 21/13, 21/8 do semifinále MČR. Poté hrál už v sobotu jenom čtyřhry a to společně s Vojtou Lapáčkem. V prvním kole porazili dva krát 21/12 pár Filip Sedláček / Adam Šářec. Opět vstupní zápas do disciplíny a opět na jedničku. I čtvrtfinále bylo poklidnou záležitostí. Po setech 21/11, 21/16 porážejí dvojici Jiří Bureš / Jan Fiala. V sobotu večer je ještě čekalo semifinále s párem Jan Somerlík / Ondřej Klimeš. Výhra ve dvou setech se již ale rodila po daleko větším vzdoru jejich soupeřů. Zejména koncovka druhého setu byla hodně náročná. Každopádně změna postavení při vlastním podání způsobila ovládnutí prvních dvou tří míčů ve výměně. V neděli čekalo Petra nejprve semifinále dvouhry, kde mu byl soupeřem domácí hráč Ondřej Král. Určitě obávaný soupeř, který udělal za poslední rok obrovský skok a doma už od sebe i hodně očekával. První polovina nevypadala pro Petra ideálně, dělal moc chyb a byl nekoncentrovaný. Po krátké přestávce a domluvě ale uhrál asi sedm výměn bez chyby a velice zodpovědně hře začal tahat v zápase za delší konec. Set vyhrál 21/15. Ale ani toto Petra moc neuklidnilo a dál předváděl úseky dobré hry a na druhou strany poměrně laciné chyby. Po přestávce v polovině setu opět přidal v koncentraci a s poupravenou taktikou v rozehrávce Ondřeje přehrál stejným skórem. Po asi dvacetiminutové přestávce nastoupil Petr do finále dvouhry, kde ho čekal Jan Louda, také šestnáctiletý hráč. Zápas byl po celu dobu maximálně vyrovnaný a oboustranně hodně nervózní. První set měl více pod kontrolou Honza Louda a Petr tahal po celou dobu za kratší konec. Neustálé dotahování skóre možná sebralo rozhodující energii na dramatickou koncovku, kterou Petr prohrál s aktivnějším Loudou 21/23. Od začátku druhého setu to byl ale Petr, který převzal inciativu a velice účinnou změnou taktiky si vybudoval až čtyřbodový náskok. Stačila ale jedna pasivnější výměna a na jeho raketu opět přišla nejistota a seto se rozhodoval opět v dramatické koncovce, kterou Petr prohrál 20/22.

Petr Beran svou hru hodnotí takto: "Můj předposlední turnaj v roce 2015 bylo mistrovství České Republiky kategorie U19. Na turnaj jsem jel s jasným cílem a to vyhrát dvouhru a umístit se na prvních příčkách ve čtyřhře. Na turnaji jsem byl nasazený jako číslo 2, takže jsem měl první kolo volné, ale hned ve druhém kole na mě čekal těžký soupeř a to Martin Ludík. Protože to byl můj první zápas, hrál jsem velmi stresovitě a dělal jsem spoustu chyb, ale nakonec jsem zápas zvládl a vyhrál 21:18 a 21:14. V druhém kole jsem hrál proti Janu Somerlíkovi. Před zápasem jsme si s trenérem Radkem Votavou řekli, co bych měl hrát a na co si musím dávat pozor a to se mi i povedlo a vyhrál jsem pohodlně 21:13 a 21:8. Další dvouhrový zápas mě čekal až v sobotu proti Ondrovi Královi, proti kterému hraji vždy vyrovnané zápasy a tak jsem věděl, že tohle nebude výjimka. V zápase jsem měl vždy problémy s první polovinou setu, protože jsem vždy před přestávkou prohrával 11:8, nicméně jsem vždy dokázal zápas otočit a vyhrát 21:15, 21:15. V posledním zápase mě čekal už dlouhodobý soupeř Jan Louda. Myslím, že se mi celý zápas dařilo hrát bez výraznějších chyb, ale ani to nestačilo a prohrál jsem 23:21 a 22:20. Velmi mě mrzí, že jsem v druhém setu nezvládl využít příznivý stav 17:12 a nedotáhnout set do vítězného konce, ale s tím už nic nenadělám, tak zkusím oplatit Honzovi prohru příští rok."

Zatímco Petr Beran má před sebou ještě dvě juniorská mistrovství, pro Sabinu Milovou to bylo juniorské mistrovství poslední. Turnaj zvládla skvěle a to díky jejímu skvělému přístupu od posledního MČR U19. Svou píli a trpělivost proměnila ve výborný výkon ve dvouhře a kýženou medaili vybojovala ve čtyřhře. Do turnaje vstoupila smíšenou čtyřhrou, kterou hrála s Albertem Hadáčkem. První zápas proti dvojici Martin Ludík / Berta Ausbergerová byl hodně divoký. První set 21/18 se vydařil na jedničku, ale změnou stran jakoby přestalo vše dobré fungovat 17/21. V rozhodujícím třetím setu to bylo jako v prvním a druhém. První polovina výtečná a druhá k nepoznání. Asi špatná strana. Nakonec se vše v dobré obrátilo v samotném závěru 23/21. Překvapivá výhra a zápas o medaili s párem Michal Hubáček / Monika Světničková. Pozdějším mistrům ČR podlehli 8/21, 13/21.
Los Sabině nepřál ani ve dvouhře. V prvním kole na ni čekala první nasazená Magdaléna Lajdová. Sabina ale odjela na MČR opravdu dobře připravená a v zápase, který ji stál hodně sil, první nasazenou hráčku porazila po setech 22/20, 13/21 a 21/19. Zasloužená výhra po bezvadném výkonu, který podpořila důsledným držení taktiky. Klobouk dolů. Doslova po pár minutách po tomto zápase, asi dvaceti, musela Sabina na kurt znova a čekala ji ještě těžší soupeřka. Monika Světničková turnaj ve dvouhře ovládla a Sabinu porazila 21/15, 21/15.
O kýženou medaili tak musela Sabina pořádně zabojovat ve čtyřhře, kterou hrála s Bertou Ausbergerovou. Vstup do turnaje v úvodním zápase proti páru Anna Škarková / Adéla Vacková byl sice rozpačitý 21/16, ale druhý set byl již zcela bezchybným výkonem 21/3. Ve stejném tepu přešly do semifinále, ve kterém po skvělém výkonu porazili pár Veronika Dobiášová / Lucie Paurová, které před tím překvapivě vyřadily Budzelovou se Švábíkovou z Klimkovic. Na tento zápas byl klid se připravit. Sabče s Bertou se podařilo udržet taktický plán a obě si zápas náležitě užily. Po setech 21/9, 21/16 postoupily do nedělního finále. Finálový zápas proti páru byl hodně těžký. Magdaléna Lajdová s Denisou Šikalovou jsou sehraným párem a naší současnou nejlepší juniorskou dvojicí. Po dobrém výkonu prohrávají Sabina s Bertou 16/21, 12/21 a radují se ze zisku stříbrných medailí.

Sabina Milová hodnotí své vystoupení takto: "O víkendu jsem se zúčastnila svého posledního mistrovství juniorů, neboť od začátku roku 2016 už budu hrát jen kategorii dospělých. A i když to u mě nebývá zvykem, na turnaj jsem se docela i těšila. Smíšenou čtyřhru jsem hrála s Bertem Hadáčkem (TJ Sokol ČB). Skončili jsme na 5. – 8. místě. S Bertem se mi hrálo dobře, původně jsem ani mix hrát nechtěla, ale jsem ráda, že jsme se domluvili. Ve dvouhře jsem byla nenasazená, a tak jsem hned první zápas nastoupila proti Lajdové. Pořád mám velkou radost, že jsem tenhle zápas dokázala vyhrát přesto, že jsem nehrála podle svých představ. Po zkušenostech z Orlové jsem měla navíc strach z koncovky třetího setu a moc pro mě znamená, že jsem vyhrála. V druhém kole jsem narazila na pozdější vítězku turnaje Monču Světničkovou. Byla jsem i unavená z předchozího zápasu, ale to nic nemění na tom, že Monča hrála dobře a byla lepší než já. Zato jsem si spravila chuť v deblu s Bertou Ausbergerovou. Berta přijela před dvěma týdny za mnou do Krumlova na pár dní trénovat a myslím, že nám to prospělo, protože v sobotu jsme se probojovaly až do finále. Měly jsme z toho opravdu velkou radost, a i když jsme ve finále nestačily na pár Lajdová / Šikalová, ze stříbrné medaile se velmi těšíme. Myslím, že juniorskou kategorii jsem završila celkem slušně a děkuji mému trenérovi, za podporu a nervy."

Radek Votava k představení svých hráčů dodává: "S výkony obou jsem spokojený. Petr je ještě hodně mladý a hraje hodně těžkých zápasů. Zároveň je již ve svém věku v pozici, kdy i on sám od sebe očekává jenom výhry a skvělé výkony. Ale rozhodně má nárok na to, aby se ne vše povedlo dle představ. Ale to není případ tohoto turnaje. Bylo na něm vidět, že je nervózní a strašně chce. Sobota byla z jeho strany moc dobrá a v neděli ze sebe dostal ještě více. Bohužel v noci ze soboty na neděli ho začalo bolet ucho a moc se nevyspal a po ošetření paní doktorkou Královou, které touto cestou oba moc děkujeme, odehrál Petr semifinále a dvě finále se zánětem střední ucha. Klobouk dolů před jeho výkonem. Pro Sabinu to bylo poslední juniorské mistrovství a už od jara na něj zbrojila. Její příprava měla postupné kroky. Nejprve začala pracovat sama sobě s paní Veronikou Gallistlovou a poté se od září více vrhla i do badmintonové přípravy. Veronika si zaslouží velké poděkování. Skloubení obojí jí hodně pomohlo a vhodně nastavený turnajový plán vše podpořil. Sabča, jinak jí ani nikdo v klubu neřekne, měla moc těžký los ve dvouhře. Ale první zápas proti Lajdové – první nasazené hráčce, jí vyšel skvěle. Ve druhém kole už neměla tolik sil na pozdější vítězku. Vše si ale vynahradila ve čtyřhře, kterou hrála s Bertou Ausbergerovou. Turnaj jim sednul skvěle! Ale ani to nebylo úplně samo sebou. Společné tři tréninkové dny v Českém Krumlově zaměřené na čtyřhru přinesly své ovoce. Oběma našim hráčům moc gratuluji! Je to skvělá odměna za velice dobrou a tvrdou práci. V neděli nás podpořil svou účastí i Pavel Florián - díky moc!"

Dvouhra junioři: 2. místo Petr Beran
Dvouhra juniorek: 5. místo Sabina Milová
Čtyřhra juniorů: 2. místo Petr Beran / Vojtěch Lapáček (So ČB)
Čtyřhra juniorek: 2. místo Sabina Milová / Berta Ausbergerová (SK Prosek)
Smíšená čtyřhra: 5. místo Sabina Milová / Albert Hadáček (So ČB)