Domů > Aktuality

2.11.20 – MEJ DRUŽSTEV – ČR I SE ŠVEJDOU NA DĚLENÉM 9. MÍSTĚ

Ve finském městě Lahti se od středy 28. října do pondělí 2. listopadu uskutečnilo Mistrovství Evropy juniorů družstev, na kterém si český reprezentační tým, který startoval na šampionátu ve složení Adam Ehm (TJ Sokol Polabiny Pardubice), Jan Janoštík (Sokol České Budějovice), Dominik Kopřiva (SK Badminton Přerov), Tomáš Švejda (SK Badminton Český Krumlov), Soňa Hořínková (TJ Slovan Vesec), Lucie Krpatová (TJ Sokol Polabiny Pardubice), Sharleen Tallulah Van Coppenolle (TJ Orlová - Lutyně) a Kateřina Zuzáková (BK 73 DELTACAR Benátky n/J), po výsledcích ve druhé kvalifikační skupině - prohra se Švédskem 1-4 a Ruskem 2-3 a výhra nad Portugalskem 4-1, vybojoval dělené 9. – 12. místo.

Výsledky na našem webu

Trenéři pověření vedením juniorského reprezentačního týmu Michal Turoň (hlavní trenér) a Jan Bednář (asistent) společně s fyzioterapeutem Jaroslavem Suchanem odvedli s týmem v daný okamžik maximum. Zcela bez výmluvy je třeba vzít prostě fakt, že v této „COVID“ době není za reprezentanty optimální závěrečná příprava a to společně s komplikovanou cestou se dvěma testy do dějiště šampionátu. To nejsou výmluvy, ale fakta. Bylo to vidět i na našich výkonech, kde jejich hra nabírala každým úderem na větší jistotě, zlepšovala se. To bylo vidět zejména v závěrečném utkání proti Rusku, kde se stále reálně hrálo o „vytoužený“ postup. Možná i samotný fakt, hesla tipu jedeme bojovat o historické medaile atd. hráče a hráčky spíše svazovala, než motivovala. 

Za velmi přísných hygienických opatření se evropského týmového šampionátu juniorů zúčastnilo 17 reprezentací. Bohužel jich nakonec hrálo jenom 16, protože tým Litvy byl po testech na COVID, které se prováděly přímo v dějišti a musel se jim podrobit každý člen týmů, diskvalifikován. Důvodem byl prokázaný COVID u jednoho člena jejich týmu. Je třeba také otevřeně napsat, že celková účast na MEJ je co do počtu týmu poloviční, než bývá standart. Z těch lepších týmů nejsou týmy Turecka, Skotska, Anglie, Holandska, Polska a třeba Bulharska (aktuální zpráva na webu BE je, že tým Bulharska, který přicestoval na turnaj jednotlivců, byl diskvalifikovaný a to z důvodu pozitivního testu v jejich týmu přímo v dějišti).

Ale dost tlachů a domněnek. Zeptáme se přímo Tomáše Švejdy.

Ahoj Tomáši, tady Radek, tvůj trenér. Zdravím tě do Finska.

Jak se aktuálně máš, jaký máš dneska program, jak vám třeba vaří?

Po skončení soutěže družstev jsme měli volnější půl den a teď se připravujeme už na své zápasy v individuálech. Já hraju až ve středu, takže mám dost času zregenerovat a i na trénink. Nacházíme se v olympijském národním centrum, které je svou rozlohou obrovské. Máme plnou penzi formou švédských stolů a vaří skvěle! Myslím si, že právě místo dění je jedním z důvodů, proč se tato akce mohla vůbec uskutečnit.

V týmové soutěži jsi odehrál 6 zápasů, 3 vyhrál a 3 prohrál. Podobně je na tom i Honza Janoštík a Kateřina Zuzáková. Další hráči týmu mají bilanci jednu výhru a dvě prohry. Jakoby k lepšímu chyběl někde jeden krok nebo dva dohromady z pohledu celého týmu. Jak to vnímáš u sebe?

Není to ten výsledek, kvůli kterému jsme sem přijeli a který spoustu lidí od nás očekávalo. Hned od začátku šlo vidět, jak už jsi psal i výše, že jsme tím byli částečně svázáni a nebyla na kurtu herní jistota. Vnímám to podobně, rozhodující momenty zvládli tentokrát o ten kousek lépe Švédové a Rusové. Naše výkony se každým zápasem zlepšovaly a za sebe jsem moc rád, že jsme zejména v posledním utkání převedli kvalitní výkony. Výhra v mixu nad nasazenými jedničkami (v individuální části turnaje) se určitě počítá a mám z ní velkou radost.

Já podepíšu, že za stávajících podmínek si odletěl dobře připravený, za mě chybělo alespoň jedno reprezentační soustředění, standartní přesun do Finska bez všech těch omezení, izolací a prostě nestandartních, ale nutných opatření. Cítil ses před MEJ dobře připravený?

I když situace nebyla a není stále dobrá, před MEJ jsem se cítil připravený. Souhlasím s tím, že tomu chyběl společný kemp, který byl plánován týden před odletem, ale musel být zrušen. To by větší herní jistotě a celkově celému týmu pohromadě určitě prospělo. Nicméně je nutno uznat, že můžeme být vůbec rádi, že máme to štěstí a díky Českému badmintonovému svazu jsme tady a můžeme opět hrát mezinárodní zápasy.

Často se psalo a mluvilo o medaili. Jste dobrá generace, na ČR poměrně nadstandartní – Honza, ty, Kačka, Lucka. Co nervozita. Jak to bylo v týmu a u tebe samotného?

Věděl jsem, že šance zde určitě je. Osobně jsem se ale nechtěl k medaili nějak silněji fixovat. Měli jsme silný tým, ale stejně tak byli skvěle připraveni kvalitní soupeři, týmy z Ruska a Švédska.

Jak ses cítil před prvním zápasem?

Na první utkání jsem se moc těšil, protože poslední mezinárodní turnaj jsem hrál na přelomu února a března. Cítil jsem mírnou nervozitu, která je před zápasy normální. Na kurtu byla ale tentokrát na mě znát více. Chtěli jsme hodně vyhrát, ale já osobně jsem se nemohl dostat do vnitřního klidu a větší uvolněnosti. Je to škoda, protože hned úvodní duel proti Švédsku mohl být ten rozhodující, ale výkony na výhru nebyly. 

Máte stále stejný týmový pokřik, nebo ho měníte. Můžeš ho napsat slovně, nebo poslat video s pokřikem?

Ano, i tentokrát jsme ho nechali stejný. Je to tradice, která právě spojovala tuto generaci :-)

Na týmový pokřik českého juniorské týmu se můžete podívat - ZDE

Co trenéři? Oba tady z Českokrumlovska odchovaní / vychovaní, asistent trenéra Honza Bednář ze Sokola Křemže a hlavní trenér Michal Turoň z našeho klubu. Poslouchají vás (smajlík). Vím, že pro vás dýchají a dělají maximum.

S trenéry nemám problém a jsem rád, že vychází dobře i s tebou - mým trenérem Radkem Votavou. Je super, že oba dva dokonce pochází s Českokrumlovska. Jejich přístup k zápasům a tréninkům mi vyhovuje a je v mnohém podobný tomu, na který jsem zvyklý. Stejně tak věřím, že jsou spokojeni s mým přístupem, i když moc dobře vím, že to s námi tady nemají jednoduché.

A poslední člen týmu, který je často po hráče jednička, fyzioterapeut Jarda Suchan. „Fáráme, kladiva“. Napiš něco málo i k němu. Já měl na něho vždy maximální spolehnutí a hráči také! A třeba víš, z jakého je sportu? Nápověda. Na MEJ U19 2017 ve Francii v hale toužil po střídačce, kterou nakonec měl (smajlík).

Jarda je opravdu důležitou součástí týmu. Jeho práce pro tým je neuvěřitelná! Je to bývalý úspěšný hokejový brankář, a tak jelikož pochází se sportovního prostředí, je zkušený, ví, co obnáší život sportovce a v mnoha věcech umí pomoc.

Je něco, co tě na MEJ ve Finsku překvapilo, ať mile či nemile?

Nedá se říct, že úplně překvapilo, ale vzhledem ke korovanirové pandemii zde panují velká opatření. Jak už bylo výše uvedeno, před odletem nás čekal první test na koronavirus a následná izolace na hotelu. Po příletu jsme měli zde další třídenní karanténu, ale už s možností tréninku a před startem turnajem druhý test. Drží se zde tzv. “Bubble systém”, to znamená, že se držíme pouze v areálu, do haly můžeme pouze, když hrajeme nebo trénujeme. Po opuštění hotelu musíme mít všude roušky a dodržovat rozestupy, včetně nástupu a odchodu z kurtu. Rozhodčí na podání musí mít také roušky a rukavice, aby se nedotýkali míčků. Každý hráč/dvojice pak při výměně dává míč do krabice na své straně kurtu.

Co si vezeš z průběhu tvých zápasů domů do tréninku?

Z každého zápasu je to toho spoustu. Obecně se ve hře musím soustředit na uvolněnost a stejně tak i na důslednost - důraznost při připravené příležitosti. Často se mi stává, že po dobře rozehraném úderu s aktivním přístupem, zbytečně odstoupím a pak mi chybí krok k důraznosti a lepší pozici. Další důležitou věcí, kterou musím vnímat, je prostor na kurtu a snažit se toho využívat. 

Díky a hodně štěstí v individuálním turnaji.

Já také moc děkuji! Věřím a od spoustu lidí i vím, že sledovali zápasy na MEJ a podporovali nejen mě, ale i celý český tým takto na dálku. Moc si toho vážím a doufám, že i při individuální soutěži se mi podaří podat co nejlepší výkon.

Z Finska zdraví,

Tomáš Švejda

Celkové pořadí:

1. místo Dánsko
2. místo Francie
3. – 4. místo Rusko a Estonsko
5. – 8. místo Německo, Švédsko, Španělsko, Srbsko
9. – 12. místo Česká republika, Finsko, Itálie, Ukrajina
13. – 16. místo Faerské ostrovy, Portugalsko, Slovinsko, Švýcarsko
 

Autor fotografie - BADMINTON EUROPE

Propozice

Badminton pro veřejnost

1.10.2021

Slovak Youth Int. U13, Trenčín

2.10.2021

GPA U15, Pardubice

2.10.2021

GPB dosp., Klimkovice

2.10.2021

GPD dospělých, Strakonice

7.10.2021

FS Bulharska, Sofie

8.10.2021

GPA dosp., Praha

9.10.2021

OPJ U11

9.10.2021

OPJ U15, ČB

9.10.2021

OPJ U19, ČB

10.10.2021

OPJ U13, ČB

10.10.2021

OPJ U17, ČB

13.10.2021

ICH Holandska, Almere

16.10.2021

MČR dr. žáků, Vitality Slezko

16.10.2021

GPC U19, Tábor

21.10.2021

OTP JčBaS, Český Krumlov

21.10.2021

MM ČR, Brno

30.10.2021

Extraliga 1. kolo, Plzeň

30.10.2021

GPC U13 kvalifikační, ČB

31.10.2021

Extraliga 1. kolo, Český Krumlov

31.10.2021

OTP JčBaS, České Budějovice

3.11.2021

OTP JčBaS, Český Krumlov

6.11.2021

MČR dr. dorostu, Dobřany

6.11.2021

Czech Talent U11, ČK

6.11.2021

GPC U15, Tábor

13.11.2021

MČR U13, Vitality Slezko

13.11.2021

GPB dosp., Hradec K.

13.11.2021

GPC U17 kvalifikační, Tábor

13.11.2021

GPC dosp., Strakonice

20.11.2021

JIS MMJ ČR, Orlová

20.11.2021

GPD U13, České Budějovice

21.11.2021

OTP JčBaS, České Budějovice

27.11.2021

Extraliga 2. kolo, Český Krumlov

27.11.2021

GPC U15 kval,. Tábor

28.11.2021

Extraliga 2. kolo, Český Krumlov

28.11.2021

Oliver Czech Para Open, Rousínov

4.12.2021

MČR U17, Český Krumlov

4.12.2021

OTP JčBaS, České Budějovice

4.12.2021

GPD dosp., Strakonice

6.12.2021

BEC U17, ČK

9.12.2021

OTP JčBaS, Český Krumlov

10.12.2021

GPA dosp., Plzeň

11.12.2021

MČR U15, Praha

12.12.2021

GPC U19 kval., ČB

18.12.2021

MČR U19, Brno

27.12.2021

Klubové soustředění, ČK

30.12.2021

Předsilvestrovský turnaj, ČK

15.1.2022

Extraliga 3. kolo, Klimkovice

16.1.2022

Extraliga 3. kolo, Český Krumlov

6.2.2022

Extraliga 4. kolo, Praha

20.2.2022

Soustř. Most, Rychnov, SKB, ČK

28.2.2022

Klubové soustředění, ČK

19.6.2022

LODM, Přerov

24.7.2022

Summer Camp I., Český Krumlov

31.7.2022

Summer Camp II., Český Krumlov

21.8.2022

Klubové soustředění, ČK

27.12.2022

Klubové soustředění, ČK

30.12.2022

Předsilvestrovský turnaj, ČK

Hlavní partneři

  • Město Český Krumlov
  • Olier
  • Swietelsky
  • Balcar
  • Český badmintonový svaz
  • Energo Český Krumlov
  • Město Český Krumlov
 
 

SKB Český Krumlov

Facebook

SK Badminton Český Krumlov, z.s.

Chvalšinská 111, 381 01 Český Krumlov

IČO: 690 85 692

tel.: +420 724 320 839

e-mail: radek.votava@mybox.cz

Mohlo by Vás zajímat:

 

krumlováci.cz

Kouzelné bylinky

Badminton na Výstavišti

 

 

Sportovní činnost dětí a mládeže našeho klubu je podporována z rozpočtu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Copyright 2016 SK Badminton Český Krumlov, developed by Unipex CZ s.r.o., design by JIRAKstudio